Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Islámský stát – když pták Fénix umírá

Islámský stát stojí nad hrobem. Nikoliv nad masovým hrobem, kterých na Blízkém východě rozesel, žel bohu, přehršel, nýbrž prý nad svým vlastním. Prý. Není to asi úplně tak.

Nicméně v zásadě už nekontroluje žádné významnější území. Z čehož jasně plyne, že se podoba jeho válčení „za lepší zítřky“ významně (z)mění. Nějakým způsobem transformuje. Souhlasit lze ale s koncem jeho dosavadní verze, která byla konkrétně územně zakotvena. Tudíž si také můžeme dovolit stručnou, leč důležitou rekapitulaci jeho zrodu, vývoje a pádu. Možná si tím též, budeme-li ochotni hledět pravdě do očí, nastíníme i něco o jeho příští podobě. O znovuzrození, jemuž se naneštěstí nevyhneme. Islámský stát, ať bude mít jakékoli pokračovatele, protagonisty, lokaci či název (a hlásí se k němu bojovníci po celé planetě) je pouze pojmenování pro bezpečnostní rys naší doby. Proto nejspíše – jako pták Fénix – znovu povstane.

Když se samozvaný „chalífát“ objevil, bylo to novum. Jakási kvalitativně vyšší forma moderního radikálního islámu. Krvelačný náboženský extremismus ve formě, vedle nějž organizace typu Al-kajdy (po léta na Západě oblíbené marketingové značky) působily jako úplná nedochůdčata. Však jim v něm také povstala nebezpečná konkurence. Podobné teroristické organizace jsou typické tím, že jsou „všude a nikde“, jenže tentokrát si islamisté mohli poprvé zformovat svůj vlastní „stát“. Rádobycelek, jenž měl být oficiálně jakousi protiváhou úsilí velmocí ovlivňovat muslimský svět. A samozřejmě rovněž „První zemí islámu“, když budu parafrázovat politickou mytologii bývalého režimu – dle některých odborníků postaveného na sekulárním náboženství. Odtud se měla šířit do světa „jediná pravá víra“. Okamžik, „pravá víra“ není přesný obrat tam, kde je náboženství odděleno od státu. Jde vlastně o návod k individuálnímu životu i správě věcí veřejných. Přísnou všeobjímající doktrínu.

Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS), jak se tento temný útvar také nazýval, vzešel z atmosféry, kterou s typickým sarkasmem popsal profesor sociologie a europoslanec Jan Keller: „Západní koalici se povedl neobyčejně inteligentní kousek. V nejstrategičtější části světa vojensky (i když bez vyhlášení války) rozvrátila jediné tři režimy, které byly schopné brzdit nástup agresivního islamismu. Irák, Libye a Sýrie tvořily hráz expanzi náboženských fanatiků. Tuto hráz se našim spojencům podařilo dokonale rozbombardovat. Výsledkem je masová migrace do Evropy a destabilizace zbylých relativně umírněných režimů v arabském světě. Ti chytráci, kteří dnes kritizují Trumpa, zarytě mlčeli, když docházelo k těmto osudovým chybám. Někteří jim k tomu ještě tleskali.“

Na počátku byla protizákonná invaze do Iráku roku 2003. Kolem ní, připomínám, nastal mezi západními spojenci srovnatelný rozvrat, jaký nyní způsobuje spor o Írán. Paralely jsou zjevné; čerstvá varšavská konference potvrzuje také zachované politické napětí mezi východem a západem EU. V poraženém, postsaddámovském Iráku se obratem projevilo všechno, co charakterizuje nemoudrou okupační správu. Včetně rozpuštění bezpečnostních složek baasistického režimu. Rozval dosavadního řádu, přítomnost cizích vojsk, co v zemi již stanuly během 1. války v Zálivu, rozdmýchané sektářské násilí a další maléry se posléze, v původně sekulární zemi, přetavily v rostoucí religiózní radikalismus. Nový prapor, pod nímž se mohli nespokojenci houfovat! Nejvlivnějším produktem trendu se stal právě IS, prapodivný mocenský virus, k jehož podstatě patří – například oproti afghánskému Tálibánu – šířit se a replikovat do (vzdáleného) zahraničí.

Ke zrození Daeše jsem četl geniálně zjednodušující charakteristiku a o tu bych se nyní rád podělil. Nesnášenlivou strukturu stvořily v zásadě tři druhy lidí, které můžeme shrnout názvem kovbojky s Clintem Eastwoodem: „Hodný, zlý a ošklivý“. „Hodní“ byli ti, kteří prostě spadli pod vládu Islámské státu, aniž o to stáli, jenže chtěli v nových poměrech přežít. Radikálové jednoduše obsadili jejich město či ves, přičemž vládní centra s tím nic nesvedla. „Oškliví“ jsou ti lidé, kteří přicházeli bojovat kvůli ideálům nebo dobrodružství, aby přebili svoje (ekonomické) problémy, nejistoty a frustrace. „Zlí“, to už byla načisto jiná sorta. Míní se společensky deklasované vůdčí postavy, Husajnovi hodnostáři. Znechucení vlastním sociálním pádem a otrávení z nestability demokraciemi slíbeného „ráje“. Alláh a jeho věřící jim byli pouze nástroji k obnovení dřívějších pozic a výsad.    

Krutou vypočítavost ale projevili i jiní, bez nichž by se Islámský stát nestal nejbohatší teroristickou organizací vůbec a nedosáhl zdaleka takového územního rozmachu. Dejme tomu významný člen NATO, Turecká republika, jej – s tichým souhlasem ostatních aktérů – využívala v oslabování Kurdů, jejichž touhy vydobýt si vlastní stát se po desetiletí bojí jako čert kříže. Můžeme to však říci také obecněji. Zástupná válka v Sýrii nebyla prvním případem, kdy Západ koketoval s využitím islámský radikálů ve svůj strategický prospěch. Mluvilo se proto s lehkou (či spíše těžkou) trapností o „umírněných islamistech“, neboli, přeloženo takříkajíc z češtiny do češtiny, o „umírněných extremistech“.

Ovšem co bude s těmi, kteří zánik IS přežili? Někteří se vracejí do svých evropských domovin, aby se stali potenciálním bezpečnostním rizikem. Jiní se údajně už léta přesouvají do jiných neuralgických regionů světa, protože pochopili, že Daeš je jedno velké „prozatím“. Mají zkušenosti a jistě o nich ještě uslyšíme. "Proslavenou" značku ponesou dál.

 

Komentář byl původně zveřejněn v MF Dnes

 

Autor: Pavel P. Kopecký | pátek 22.2.2019 8:11 | karma článku: 25,32 | přečteno: 724x
  • Další články autora

Pavel P. Kopecký

Sedláci u Chlumce

Novoroční předsevzetí jsou velmi častá a ambiciózní. Často také právě proto nejsou lidmi dodržována. A co teprve politiky!

1.1.2022 v 16:19 | Karma: 14,40 | Přečteno: 450x | Diskuse| Politika

Pavel P. Kopecký

Právě jsem se vrátil z Hradu!

Prezident všechny mé návrhy přijal! - Premiéři Klement Gottwald a Petr Fiala mají hodně společného...

18.12.2021 v 14:35 | Karma: 25,32 | Přečteno: 926x | Diskuse| Politika

Pavel P. Kopecký

Boje o Hrad

Hlava státu je těžce nemocná a brzké uzdravení jí nejvíce veřejně přejí úhlavní nepřátelé. Proč asi?

27.10.2021 v 16:05 | Karma: 18,56 | Přečteno: 579x | Diskuse| Politika

Pavel P. Kopecký

Politická Štěstěna aneb Kdo spláče nad výdělkem

Nad výdělkem letošních sněmovních voleb spláčou především takzvaní obyčejní lidé. Dolních deset milionů.

15.10.2021 v 10:35 | Karma: 26,29 | Přečteno: 693x | Diskuse| Politika

Pavel P. Kopecký

Groteskní svátek demokracie

Volební plytkost osobností, témat i perspektiv aneb Grotesknost při budování státu svrchovaně zaručena

7.10.2021 v 13:07 | Karma: 15,31 | Přečteno: 350x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 131
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 507x
Politolog, historik a publicista. Veliký příznivec kritického myšlení a nepřítel frází. Lehký provokatér.:-)

Seznam rubrik