„Kanadský rasizmus“ v praxi

Tak to tu máme zase. Kanada nám chce zavést, pokolikáté už, víza. No prozatím rozhodnutí odsunula, ale kdo ví, co bude za pár dnů či týdnů? Já to celkem chápu. Není to samo sebou a je to vlastně projev „kanadského rasizmu“.

Kanada je podle mnohého země zaslíbená pro naše Rómy. Neváhají utratit poslední a třeba i svůj či cizí peníz a cestovat za svobodou přes půlku světa. Země zaslíbená, kde se žije bez rasistických předsudků, nikdo se nedívá na nějakou barvu pleti, každý dostane spousty peněz a všichni jsou šťastní, včetně různých zprostředkovávatelů, kteří si na tom postavili docela dobrý byznys. Proto se stále více a více Rómů snaží uniknout z rasistické skutečnosti české kotliny a neváhají odletět do neznáma.  Opravdu? Ale je to tak ve skutečnosti?

(Nedá mi, abych nezapřemýšlel nad tím, jestli některé „rasistické“ útoky z poslední doby nejsou náhodou střelbou do vlastních řad, která má odůvodnit tento výnosný kšeft. Ale to je jen čirá spekulace. Nicméně za zamyšlení stojí.)

Celá věc má několik rovin. Nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá a nic není jednobarevné, natož rasistické, jak se nám mnozí snaží vnutit. Respektive rasizmus v uvozovkách se může projevovat na místech, kde by to nikdo nečekal.

Základní, a v celku jasná rovina vnímání problému, je fakt, že kanadská strana má velký problém, který musí řešit. S ČR má bezvízový styk, to znamená, že kterýkoliv občan naší země má plné právo přiletět do Kanady a tam normálně pobývat, aniž by musel  podstupovat ponižující martýrium získávání víza. To ovšem nese sebou netušený problém nechtěných imigrantů žádajících „azyl“ z důvodů rasového útlaku či diskriminace. Bez ohledu na to, jestli v tom kterém konkrétním případě k tomu došlo nebo ne pak musí kanadská strana případ prošetřit a adekvátně reagovat, tedy vydat status uprchlíka, azylanta nebo požadovat návrat do země původu. Celou dobu prošetřování se však musí o žadatele postarat. Celkem Kanada za letošní a minulý rok souhlasila s postavením uprchlíka u 118 českých občanů, což je přibližně každá dvacátá žádost. Zkoumání žádosti trvá zhruba 14 až 16 měsíců. Než rozhodne, dostane žadatel ubytování a měsíční příspěvek v řádu několika set kanadských dolarů měsíčně. A to je ten problém. Pro některé lidi fajnová dovolená.

Funguje samozřejmě klasické pravidlo. Z mezinárodního ani žádného jiného hlediska není možné připustit, že by v ČR existoval rasizmus v nějaké jiné než latentní, či lokálně projevující se formě na úrovni některých občanů, tak jako úplně ve všech zemích světa. On totiž skutečně na jiné úrovni neexistuje. Kanaďané ale dobře ví, že se do jejich země stěhují a žádají o azyl lidé většinou z ekonomických důvodů a také proto jich velké procento vrací zpět bez potvrzení rasového důvodu pro azyl. Je jejich logickou reakcí tento problém řešit. A Kanada to řešit bude.

Již jsme se setkali s formuláři vyplňovanými na české straně kanadskými úředníky, kteří nedovolili odcestovat lidem s příjmením například Lakatoš. Prostě takový malý kanadský rasizmus v praxi. On ten úředník totiž moc dobře věděl, že pan Lakatoš s rodinou nejedou na poznávací zájezd do Toronta, ale promptně zde požádá o azyl, což bude stát státní pokladnu zase nemalý peníz. A taky věděl, že s největší pravděpodobností bude tomuto člověku s rodinou po delším zkoumání nevyhověno a ten bude na náklad kanadské strany vrácen. Jinými slovy kanadský úředník dobře věděl, že tento poznávací výlet zaplatí jeho vlast a jako správný občan je rozhodnut tomuto plýtvání zamezit. Bohužel  výběr nesmí být rasově motivovaný, proto v rámci statistiky to odnesli i lidé, kteří by  nikdy v Kanadě o azyl nežádali ani omylem. Kanadský úředník mezi dvěma mlýnskými kameny ale neměl na výběr, nechtěl–li být nařčen z rasizmu, protože obhájci pochybných práv menšin stojí vždy na stráži a neváhají obvinit kohokoliv z čehokoliv.

Tyto dotazníky skončily právě pro svůj domněle rasistický a já dodávám stejně nesmyslně rasistický podtón, jako je chápán rasizmus v ČR.

Jenže Kanada musí situaci nějak řešit a zamezit azylové turistice na úkor kanadské strany. A proto, aby nikdo nemohl být nařčen z rasizmu, chce zavést opět víza, která nejsou tímto přívlastkem postižitelná. Je to sice obyčejný alibizmus, ale jednoduše pochopitelný. Jak jinak zamezit azylové turistice, kdy se celé rodiny podívají na druhý konec světa, kde si v celkem v klidu zneužívají cizího nemalého pohostinství a nakonec se vrátí a jako třešničku na dortu žádají po našich úřadech sociální dávky za dobu příjemně strávené dovolené? No kdo z nás to má?

Měl bych jednu radu a řešení pro kanadskou stranu. Konečně si přestat lhát do vlastní kapsy a říct na plnou hubu, otevřeně deklarovat, že Česká republika není země rasizmu a zneužívání kanadského azylu nebude tolerováno a po zneuživatelích budou tvrdě vymáhány náklady na jejich „dovolenou“. Myslím, že by se nejen kanadské straně ulevilo, ale i obyčejný český člověk by již nebyl bit za vyčůranost některých jedinců. A pokud by opravdu někdo měl s rasizmem v ČR problém, asi by neměl mít potíže to věrohodně prokázat a tomu opravdu azyl v Kanadě přeji z plného srdce.    

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Kolář | úterý 7.7.2009 23:23 | karma článku: 47,97 | přečteno: 22852x
  • Další články autora

Pavel Kolář

Volby v několika číslech

22.8.2017 v 13:43 | Karma: 19,91

Pavel Kolář

Absurdistán2

13.7.2016 v 20:13 | Karma: 31,31

Pavel Kolář

Absurdistán

12.7.2016 v 22:33 | Karma: 42,31