Stane se 23. červen soudným dnem EU?

Poslední půlrok se stále větší intenzitou skloňovaném hlasování o BREXITu je tu. Jak bude vypadat EU, ale i zda se z Velké Británie možná časem nestane malá, rozhodli voliči království. EU přichází o významného člena.

http://zpravy.idnes.cz/brexit-referendum-03m-/zahranicni.aspx?c=A160622_104048_zahranicni_mlb

Vidím dost pro i proti a byl-li bych jedním z voličů, měl bych asi dost zamotanou hlavu.

EU je dnes hodně zbyrokratizovaným molochem a našemu hospodářství vládnou všudypřítomné dotace a regulace, které neuvěřitelně křiví, poškozují tržní prostředí a zároveň výrazně zvyšují korupční potenciál. EU dneška tak vnímám jako socialistický projekt. Nelíbí se mi veškeré snahy o federalizaci EU po vzoru USA. Různorodost členských zemí je dána jak silou jejich ekonomik, tak zejména historickými vazbami, kdy v Evropě zejména v posledním století docházelo k rozpadu větších územních státních celků a osamostatnění jednotlivých zemiček více či méně dle národností obyvatelstva. Pokus o jakési slepení těchto členských zemiček do velkého Evropského federálního celku by byl pravděpodobně začátkem konce EU. EU má svoji sílu zejména v otevřeném pohybu osob a zboží. Bohužel dnes málo kdo si již uvědomuje, co je to za neuvěřitelný benefit, protože většina to chápe jako naprostou samozřejmost. Kolaps tohoto systému by nám možná opět otevřel oči!

EU je na druhé straně velkým hospodářským celkem, který má šanci stát se nejsilnějším světovým hospodářským celkem. To samozřejmě moc libě nenesou ani USA, Čína a pro Rusko, díky snaze EU o maximální energetickou soběstačnost, je to doslova rána do vazu. Proto také dnes je i u nás daleko nejvíce cítit právě ruská propaganda a snahy Ruska o rozpad EU. Těmto snahám může ale odolat pouze jednotné a silné společenství. V tomto případě by odchod Velké Británie z EU skutečně znamenal velmi vážné ohrožení nejen z ekonomických důvodů ale i z hlediska bezpečnosti. 

Pokud ale nakonec Velká Británie opustí EU a ta tím dostane hodně velkou ránu, může se i toto nakonec stát jakýmsi kýženým restartem EU. Nejprve poměrně velký problém, na jehož vyřešení budeme muset všichni vynaložit poměrně dost úsilí a všechny to bude bolet, nejen ekonomicky, ale i z onoho bezpečnostní hlediska, zejména ve vztahu k Rusku. Na konci té trnité cesty může být úplně jiná, zrevitalizovaná, nikoliv zdegenerovaná EU. Ten kopanec by tedy pro budoucí vývoj EU mohl být dost užitečný i když bolestivý. 

A kdo má na BREXITU svůj lví podíl? Odpověď je dole na obrázku, hezky výrazně červeně...

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Holub | čtvrtek 23.6.2016 9:09 | karma článku: 20,75 | přečteno: 549x