OKD v úpadku, kdo a kdy ho bude následovat?

17 miliard Kč pohledávek, 13 - 20 tis. potenciálně nezaměstnaných. Na druhé straně rekordně nízká nezaměstnanost. Opravdu je nutné tak razantní zapojení státu tj. nás všech? Zejména ten směr zapojení státu mi docela šokoval...

http://www.novinky.cz/ekonomika/402953-okd-je-v-upadku-dluzi-17-miliard.html

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/propusteny-hornik-dostane-od-statu-az-pul-milionu-korun-plan/r~aea606be128c11e68afb002590604f2e/

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1779905-nezamestnanost-v-cesku-se-v-dubnu-snizila-na-57-procenta

Dokáži pochopit i souhlasím s garancí státu za výplatu mezd i odstupného dle zákona. Už hůře chápu opatření ve smyslu umožnění masivních odchodů do předčasného důchodu, výsluh apod. Tato opatření nám všem "vytáhnou z kapes" celkově desítky miliard korun rozprostřených do několika příštích let. Přitom uplatnění 13 i 20 tis. lidí v dělnických, technických profesích na dnešním trhu práce v rámci republiky, při rekordně nízké průměrné nezaměstnanosti kolem 5% není problém. Samy velcí zaměstnavatelé, zejména v automobilovém průmyslu, se samy hlásí s požadavky na tisíce potencionálních nových zaměstnanců.  

Proč tedy opatření státu, tj. nás všech, nejsou namířena spíše do mobility pracovní síly? Ať už jako cílená (účelová) podpora na dojíždění, ubytování, nebo přímo jako pomoc na přesídlení do míst s lepší možností uplatnění v zaměstnání. Taková podpora by podle mého názoru měla smysl nejen pro postižené pádem OKD, ale i zbytek společnosti. Opatření, která navrhla vláda čistě rozfofrují desítky miliard korun ze státního rozpočtu.  

V dnešní deflační a dluhové éře to není zdá se až takový problém. Ale co zítra? Bude se stejným způsobem řešit i možný a dost pravděpodobný pád dalších velkých zaměstnavatelů? Budou prostředky na sanaci dalších desetitisíců nezaměstnaných v budoucnu? Není náhodou OKD jednou z prvních větších obětí deflační spirály a nebudou dříve nebo později následovat další giganti? 

Připomínám, že ekonomika se dlouhodobě drží na inflaci rovné nule se sklony k deflaci. Tj. v globálu nic nezdražuje, právě naopak. Přesto všichni křičí že chtějí přidat. A tak se zvyšují plošně mzdy ve státním sektoru, zvyšují se důchody a vytváří se obrovský tlak i na zvyšování mezd v privátním sektoru. Zboží, komodity, energie přitom zlevňují. Ti zaměstnavatelé tedy musejí vyrábět za méně peněz více zboží. Musí spotřebitele zároveň nutit k mnohem větší spotřebě, aby nevyráběly na sklad.

Na jedné straně musejí výrazně snižovat náklady a na druhé straně jim rostou ty mzdové. Dnes ale není problém se zadlužit. Takže čerpají miliardové úvěry, podobně jako OKD. Co ale nastane, až ty miliardové úvěry nebudou schopni splácet? Nebo jim prostě již nikdo nebude ochotný půjčit? Ta doba se zas vrátí samozřejmě. Pak budou následovat OKD a spousty dalších firem v minulosti. Dojde pak těm odborářům a zaměstnancům, co svou touhou po "echt" blahobytu způsobili? A bude i jim moci stát, my všichni, pomoci podobným neuváženým, rozhazovačným způsobem, jako v případě jedné z prvních obětí v podobě OKD? 

Ekonomika nejen naší země, ale světová ekonomika, je velice nemocná. Řekl bych dokonce nevyléčitelně nemocná. Její pád je nevyhnutelný a čím později přijde, tím katastrofálnější budou jeho důsledky. Nebudeme na něj totiž, ale vůbec, připraveni... 

Autor: Pavel Holub | úterý 10.5.2016 13:33 | karma článku: 33,77 | přečteno: 3003x