Nemám nic proti Číně. Mám hodně proti servilitě, podlézání a bránění projevům demokracie

Opravdu nemám nic proti Číně, jako ekonomické velmoci, ani proti obyvatelům Číny. Velmi mi ale vadí způsob, jakým je bráněno projevům jiných názorů. Považujeme-li se za demokratickou zemi, k těmto excesům by docházet nemělo.

I čínský prezident a generální tajemník Čínské komunistické strany si snad musí být vědom, že není doma, že přijel na návštěvu do poněkud jiného světa a jak už to tak bývá, nemusí být každým jen "upřímně" vítán. Nevěřím ostatně, že si toto myslí, že žije v bludu. Chápu, že bezpečnostní složky jednají na něčí rozkaz, příkaz. Zajímalo by mě, jestli jim velí policejní prezident, ministr vnitra a nebo zda roli převzal přímo prezident v zastoupení Mynáře, který má již díky své nevydané bezpečnostní prověrce s bezpečnostními sbory bohaté zkušenosti.

Nikdy jsem nebyl zastáncem Miroslava Kalouska, ale jeho pokus o prolomení policejní barikády na Hradčanském náměstí mi velmi mile překvapil. Byť se mohu domnívat, že se jedná pouze o zviditelnění, stejně je mi jeho čin sympatický. Vítám i role dalších "VIP" protestujících proti servilnosti vůči Čínskému vůdci. Na četných videích jsem si všiml i pánů Kocába, Štětiny, Bursíka nebo Schwarzenberga.

Pokud mám tady 10 tis. km daleko od domova a kousek od Číny správné informace, programu návštěvy Čínského prezidenta se neúčastní ani premiér ani šéf diplomacie, možná jsou oba šťastní. Za to kamarády a přívrženci Zemana se to na fotografiích jen hemží. Takže se tedy jedná o soukromou párty prezidenta, kterou mu zorganizoval popleta Tvrdík? Pokud se Tvrdík do Číny zakousne s podobným gustem jako předtím do ministerstva obrany, nebo ČSA, pak se Čína má asi na co těšit. Virus Tvrdík ji možná do 10 let rozloží, přivede ke krachu... 

Nikdo Číně neupírá její nesporný ekonomický potenciál a obrovský růst. Je nutné si ale vždycky uvědomit i za jakou cenu je to možné. Na lidi ani životní prostředí se při tomto boomu opravdu moc nehledí. Pokud tedy napíši, že ten Čínský zázrak je vykoupen krví mnohých jejích obyvatel, nebudu daleko od pravdy. Já ale nehodlám soudit Čínu. Nehodlám se pouštět ani do jejích vztahů s Tibetem nebo Taiwanem. Je to jiná část světa a ona sama si musí "doma" udělat pořádek, pokud to například lid uzná za vhodné. 

Naším plným právem, evropské demokracie, je ale minimálně připomínat Čínskému vedení nejen jejich úspěchy, ale i neúspěchy, problémy. To, že to nechtějí slyšet, chápu. To, že se ale my u nás doma musíme pomalu začínat bát vyslovit svůj názor a nebo nedostaneme ani příležitost jej vyslovit, resp. je nám v tom silou, státní mocí bráněno, považuji přinejmenším za silný závan totality z východu. Prezident Zeman a jeho věrní nestojí v čele diktatury. Pokud si oni spletli směr, kdo jiný, než národ by jim měl důrazně připomenout, že takto se v demokracii president chovat nemůže. Nemůže se tak chovat ani jako president země, která je součástí Euro-atlantických struktur.

Byť tedy nemám nic proti obchodním vazbám, vzájemným investicím s Čínou, zároveň moc z této dálky fandím všem, kteří dělají všechno proto, aby byl slyšet i hlas z druhé strany. Nepřeji si, aby se Česko stalo kolonií ČLR, kam má již možná v současné době nakročeno. Nejprve SSSR náš bratr, potom obrat o 180 stupňů směrem k USA a dnes opět veletoč směrem k Rusku a Číně. Přijde Vám to normální? Mě tedy ne! A moc dobře si uvědomuji, jaké monstrum nám vládne a kdo mu to bohužel umožnil... 

 

Mohlo by Vás také zajímat...

Čína nebo Tibet? Ekonomika nebo svědomí? Zeman s Klausem nebo Havel?

http://pavelholub.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=500663

Autor: Pavel Holub | středa 30.3.2016 11:21 | karma článku: 28,02 | přečteno: 810x