Jsou rasismus nebo xenofobie již běžnou, neoddělitelnou součástí našich životů?

Bezesporu ano. Byť se téměř každý domnívá, že právě jeho se tento problém netýká. "Já nejsem rasista! Já nesnáším jen cikány, ale černoši třeba mi nevadí", slýchávám dost často. Ještě markantnější je to dnes s islámem...    

Já nechci vůbec hodnotit, zda rasismus nebo xenofobie jsou, nebo nejsou legitimními postoji ve společnosti, resp. zda pokud někdo zastává rasistické nebo xenofobní postoje, názory je špatnější, nebo lepší nežli např. multikulturalista, dnes často označovaný jako sluníčkář.  

Oba tyto postoje ve společnosti vzbuzují hysterii. Zajímavé je, že na rozdíl od multikulturalistů, xenofobové a rasisté se svoje postoje snaží jakoby omlouvat, snaží se vysvětlovat, že oni těmi rasisty nebo xenofoby ve skutečnosti nejsou. Buď nenávidí jenom ty "cikány" např. ale všechny ostatní rasy jim nevadí, což je asi stejné jako když Američan prohlásí "já nejsem rasista, já nenávidím jenom černochy". Jakákoli nenávist, předsudky, povyšování se vůči jiné rase je projevem rasismu. Já dokáži tyto postoje u lidí, kteří třeba mají osobní negativní zkušenost s danou rasou pochopit, rozhodně je ale nesdílím. Už hůře ale chápu to pokrytectví v tom, že velmi často prohlašují, že oni ale rasisté nejsou, protože ti cikáni se vlastně nepočítají, ty přeci nenávidí každý rozumný člověk... Právě toto já považuji za ten rasismus "na entou"! 

Obdobné je to s dnes často skloňovanou xenofobií. Dnes je hitem nenávist proti všemu islámskému, muslimskému. Vždyť i prezident je celý vystrašený. A není zdaleka sám. Dnes již dokonce máme několik politických stran, které na nenávisti vůči islámské části světa, postavili svůj etos. Vytváří tak ve společnosti panickou hrůzu a využívají k tomu davové psychózy. Copak asi nastane až se to celé zvrtne? Budou pak opravdu naším problémem oni nenávidění islámci?

Strach z nepoznaného je tu co lidstvo existuje. Opět mi nepřekvapuje tento jev ve společnosti, překvapuje mi, že téměř všichni ti vystrašení z neznámého "nálepku" xenofob považují za urážku, nebo nadávku. Ptám se proč? Nebo jinak. Co si zkusit ty islámce nejprve tak trochu "osahat", něco se o nich dozvědět z více zdrojů, sám si zapátrat, zamyslet se, nežli je začít rovnou soudit jenom proto, že jsou trochu jiní, že je to dnes v módě, nebo prostě proto, že to říkají chlapi v hospodě a kde kdo si na tom aktuálně dělá kariéru.

Co se osobně zajet podívat ať už do islámských zemí, nebo klidně do Německa, Francie, na soužití křesťanů s islámci. Nespoléhat se jen na křiklouny na tribunách a mnohdy dost zmanipulovaná média. Míra paušalizace, zjednodušování a dezinformací v islámské otázce je přímo neuvěřitelná. Že to soužití není bez problémů je samozřejmé, že bez vzájemné tolerance by nebylo vůbec možné je jasné. Vzájemné soužití je ale to, co by nám mělo být vlastní, to co je naprosto normální. Normální naopak není nadřazenost, vyloučení, izolace... Toto všechno už přeci nejen Evropa zná ze své historie jako "své boty"... Proč tedy neustále opakujeme stejné chyby? 

Islám / muslim se ani náhodou nerovná Islámský stát!!! 1,5 miliardy lidí hlásící se k islámské víře se nerovnají zlomku (cca 50-100 tis.) islámců a žoldáků sdružených a bojujících v Daeš, Al Kajdě a dalších radikálních teroristických organizacích.     

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Holub | pondělí 2.5.2016 17:07 | karma článku: 21,93 | přečteno: 1811x