Dá se Babiš porazit slušností, korektností a seriózností?

Nebo budou muset opět v klasických politických stranách, nastoupit k moci jemu alespoň trochu rovní kmotři a rádoby mafiáni. Ostatně v těch stranách stále někde v pozadí nepochybně jsou a začínají se opět i pomalu drát na světlo.

Reaguji zejména na možná ne moc promyšlený pokus premiéra o změnu některých tváří ve vládě. Po prohraných krajských volbách nemá nyní ve straně zrovna silnou pozici, tu ostatně neměl nikdy. Je demokratem, chová se slušně, rozvážně a korektně. Obzvláště snad ani neprahne po přílišné publicitě. Dalo by se říci, na jednoho z nejvýše postavených politiků v zemi, možná až podezřelá skromnost. Já si nestěžuji. Mě jeho rozvážnost, slušnost a serióznost v politice rozhodně neuráží, naopak ji kvituji. Vyvažuje tak v mých očích jak názorový tajfun na ministerstvu financí, tak  i hradní myšlenkový uragán. Co na to ale voliči ČSSD?

Osobně nespatřuji největší díl odpovědnosti za porážku v krajských volbách na vedení strany. Tomu se možná jen vymstila paradoxně až zdánlivě přílišná demokratičnost ve vnitrostranických primárkách, které ve skutečnosti ale měly za úkol pouze potvrdit přání krajských předsednictev. To se také nakonec opravdu podařilo a ve volbách jim voliči vystavili neradostný účet. 

Vedení strany nezakročilo, což je z pohledu vnitrostranické demokracie naprosto v pořádku. Krajské volby si tedy prohrály samy krajští lídři, kteří mnohdy zadupali slušné a poctivé kandidáty s volebním potenciálem a do čela kandidátek postavili profláknuté stranické kmotry a mafiány. Hodně jsem se věnoval třeba dění ve Středočeském kraji, nemá ale cenu se k tomu již vracet. Triumfální vítězství ANO 2011 se nicméně dalo očekávat. 

Přemýšlel jsem, co by tedy ČSSD měla dělat, aby získala šanci uspět v parlamentních volbách v příštím roce. Sobotka se snaží přesně v duchu své serióznosti a korektnosti o kosmetické úpravy kabinetu, které konzultuje s prezidentem, což bych mu rozhodně nevyčítal, vždyť prezident bude případné nové ministry jmenovat a ty stávající odvolávat. Jako celek já osobně nevnímám, tuto byť levicovou vládu, jako nějaký velký průšvih, snad až Babišův neobhajitelný střed zájmů. On ale podle vůle voličů bohužel do vlády patří, ať už se nám to líbí nebo ne. 

Chápu i podrážděné reakce ohrožených ministrů. Přeci jen si za ty tři roky něco odpracovali a skončit necelý rok před "cílovou páskou", se ani mě nejeví jako zrovna rozumný a dvakrát promyšlený krok. Už i proto, že noví ministři se za necelý rok ani nestačí pořádně v úřadech rozkoukat. 

Po krku začínají Sobotkovi jít již po několikáté straničtí kmotři a mafiáni. Není na tom asi ani nic divného. Neúspěšné volby, stranický volební sjezd na krku a po něm volby parlamentní, pro stranu extrémně důležité. Bude-li uvážlivý, zdánlivě nemastný, neslaný Sobotka pokořen a k moci se dostane nějaký nechvalně známý, profláknutý stranický kmotr, který bude na straně jedné ve shodě s hradem a na straně druhé si poradí s ultra kmotrem Babišem, může to ČSSD pomoci a nebo ji to naopak srazí do smetiště dějin?

Pokud bychom odpověď hledali v krajských volbách, kde většina profláknutých kmotrů ČSSD propadla, právě to propadliště dějin by mělo logicky následovat, pokud si strana svého současného předsedu sestřelí a vrátí se zpět k mafiánským a kmotrovským praktikám.

Platí toto ovšem i na celostátní úrovni? Je možné jít proti Babišovi s čestností, slušností a poctivostí? Nebo je opravdu řešením na "hrubý pytel, hrubá záplata"?Uvidíme jak tento rébus rozlousknou sociální demokraté příští rok na svém sjezdu.

I přesto, že rozhodně nejsem typickým voličem ČSSD, měl-li bych volit mezi demokratickou politickou stranou a nečitelným podnikatelským, nebo spíše oligarchistickým projektem Andreje Babiše, pak bych rád alespoň možnost volby té politické strany měl...

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Holub | pátek 11.11.2016 13:23 | karma článku: 43,05 | přečteno: 1537x