Pečení bažanti nadívaní slaninou a žampiony

První z řady receptů, osobně vyhledaných v anonymních vodách internetu i kuchařkách ať už vlastních nebo mých známých, a taktéž osobně vyzkoušených a nafotografovaných.

Úvodem se ne snad omlouvám, ale řekněmě ospravedlňuji za neuvádění přesných gramáží, obsahů, objemů a podobných měřících jednotek, ale jedná se o poctivou domácí přípravu a doma se vaří v duchu hesla "přiměřeně, přiměřeně" - neboli od oka a nezbývá než věřit že kuchař alespoň na jedno vidí...

 

Celá záležitost s bažanty se ke mně dostala tak, že po setmění kdosi zazvonil na naši branku, a zatímco já ukliďnoval psa, babička se vynořila ze tmy se třemi bažanty svázanými za krk provázkem, že jí je kdosi  strčil do ruky u brány a odjel (Az později jsme zjistili že se jednalo o dar známého, myslivce). Moc si toho ze školy nepamatuji, ale přeci se mi vynořila v hlavě myšlenka - je to zvěřina, musí se dát uzrát. Rozhodnuto, zavěšeno a šup na rodinou poradu co s tím. Po několika hodinách bouřlivé debaty dozrálo rozhodnutí oškubat, vykuchat, upéct. To sice bylo jasné od začátku, stejně jako to že tohle všechno budu dělat já, ale muselo se rozhoudnout jak. Po dalších několika hodinách na webu se v závislosti na chutích a preferencích všech budoucích strávníků vyloupl recept na nadívaného bažanta se žampiony, a později se ukázalo že to byla šťastná volba.

 

Několik praktických rad do začátku - lze to vygooglit celkem rychle, ale přeci jen - pokud dostanete bažanta čerstvého hned po lovu, je dobré ho nechat několik dní viset v chladu a suchu, maso dozraje. Pokud bažanta spaříte jako jinou drůbež, budete ho sice mít bez peří během chvilky, ale s peřím zmizí i veškerá kůže, což je na pečení škoda. Bažanti ji mají extra jemnou, a je snadné ji roztrhat, proto pokud můžete dejte si na čas a pěkně na sucho škubejte po menších hrstičkách, druhou rukou přidržovat kůži. Škube se od zdola nahoru, křídla je dobré uříznout v kloubu hned na začátku, při škubání překážejí.  Po oškubání uřízneme krk (v obratlech jde krásně zlomit) a pařátky v kloubu. Doočistíme od peří, obrátíme na záda, a opatrně rozřízneme nad řitním otvorem od stehna k stehnu. Tím se krásně otevře, vnoříme ruku a vyhrábneme vnitřnosti ven. Nakonec omyjeme, a to nejhorší máme za sebou.

 

Starší "gumové" rohlíky nebo housky (v kuchařkách pod názvem žemle) nakrájíme na kolečka,namočíme do mléka a dáme stranou. Na drobno nakrájenou cibuli a pórek nebo zelenou petželku osmahneme na pánvi, přidáme pokrájené žampiony a orestujeme.

 

Namočenou housku/rohlík mírně vyždímeme, a po vychladnutí směsi z pánve smícháme. Přidáme vejce, sůl, pepř, podle potřeby strouhnku na zahuštění a důkladně promícháme. Bažanty navrchu i zevnitř důkladně osolíme, a zevnitř vyložíme břišní dutinu na tenké plátky pokrájeným špekem nebo slaninou. Do takto vytvořené kapsy "naládujeme" připravenou nádivku, a přichází chvíle kdy recept radí zašij břicho a dej péct.  No zní to neuvěřitelně lákavě a jednoduše, ale neměl jsem nervy na vyzkoušení a zjištění že to sejně neumim, protože je na to nějaký grif který neznám, a tak jsem to trošku "ošulil"... Na závěr jsem opět udělal obložení špekem a slaninou, tenokrát zvrchu a zašití nahradili jehly na špíz zapíchnuté křížem. Na závěr pár plátků slaniny i na vrch a vyskládat do pekáče se zbytky cibule a žampionů.

 

Nezbývá než dát péct, pravidelně a často podlévat, aby se maso nevysušilo, to bažanti rádi dělají, a mezitím třeba zpracovat zbytek nádivky.

 

No a takhle by to mělo dopadnout, aby si všichni pochutnali:

Nádivka vypadá pěkně i při porcování:

 

A takhle nějak šel na stůl s bramborovými knedlíky a sladkokyselým červeným zelím:

 

Pokud bych měl nastínit suroviny a jejich množství podle původního receptu, vypadalo by to asi takhle:

2 bažanti, 15 dkg slaniny, máslo, sůl, 1 cibule.

Nádivka: 2 žemle, mléko, 5 dkg másla, 1 cibule, 10 dkg žampionů, 2 vejce, zelená petrželka
sůl, pepř, dle potřeby strouhanka

 

Množství surovin lze upravit podle chuti a preferenci, rovněž něco přidat nebo ubrat, a pro doplnění jsem vyhledat i původní zdroj receptu http://myslivecka-kucharka.webnode.cz/bazant/ - i když má úprava neodpovídá přesně, těch receptů je tam více a třeba někoho z vás zaujmou i jiné.

 

Dodatek: Na mysliveckém plese mi teď poradili že bažanti se dobře škubou, když se namočí do horké vody ale opravdu jen na moment a hned se zchladí v studené vodě. Peří prý jde po téhle úpravě snadno ven a kůže zůstane zachovaná. Vyhráli jsme devět bažantů, tak budu brzy mít příležitost to vyzkoušet.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Cibulka | pátek 21.1.2011 9:44 | karma článku: 16,73 | přečteno: 2700x
  • Další články autora

Pavel Cibulka

Podzimní Bažantnice

1.4.2015 v 21:09 | Karma: 10,90

Pavel Cibulka

Detaily z Ameriky

11.6.2012 v 20:18 | Karma: 13,45