Strach a nákupní chování

ČSÚ vydal další zpřesněný odhad vývoje HDP v ČR. Propad HDP o 10,9 % je silná káva asi pro všechny, ale lze čistě na základě několika faktorů říci, že máme krizi kvůli strachu jak uvádějí někteří ekonomové? 

„Data ČSÚ ukazují, že krizi máme kvůli strachu. Procento příjmů, které domácnosti uspoří, vyskočilo ve čtvrtletí na bezprecedentních 18,5 procenta. Tolik lidé v historii Česka ještě nikdy nešetřili,” řekl hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.

 

Na takový výrok nelze nereagovat. Člověk si totiž jako první položí otázky "Opravdu jde o strach nebo je v tom i něco jiného a třeba stejně důležitého?", "Je ten strach z viru nebo ze státu?" a mnoho dalších. 

 

Jelikož v důsledku opatření mají lidé více času, tak dochází k transformaci hodnotových žebříčků lidí. Protože někteří přehodnocují svůj život, jelikož nemají co dělat, tak hledají jiné činnosti jinou náplň života. Ostatně o tom také mluví psychologové, že v důsledku tohoto se zvyšuje množství sebevražd, protože ne každý to unese, a následné úzkosti a deprese dokonají své.

 

Čistě kvůli strachu by to bylo, kdyby nebyla zavedena žádná opatření a čísla úmrtí následně rostla raketovým tempem. Jenže lidé se v současnosti obchodům vyhýbají, protože se jim nechce nosit rouška a vyhýbají se opatřením seč můžou. Chodí pak třeba častěji do přírody, a to moc nezvyšuje HDP, nicméně to může zvýšit kvalitu života. Anebo naopak sedí víc u počítače, což HDP zvyšuje minimálně tím, že spotřebováváte elektrickou energii, opotřebováváte počítače a související zařízení. Je tedy samotné HDP vypovídajícím ukazatelem? A o čem vlastně?

 

Dalším faktorem snižujícím poptávku je, že mnoho lidí bylo doma na nemocenských, kurzarbaitu atd. To sebou nese menší výplaty. A lidé často nefungují jako státní rozpočet, ale jednoduše. Když nemám, nekoupím. Té druhé části lidí, která se tak ráda zadlužovala, a někdy došla až k exekucím, v dnešní nejisté době zatím odzvonilo, protože věřitelé cítí obrovské riziko, že přijdou o své peníze. Ať už jde o seriózní věřitele nebo spekulanty. 

 

Existuje jistě mnoho faktorů. Třeba, že s rouškou se Vám nenakupuje úplně pohodlně, a tak si uděláte nákupní seznam dle letáku, a toho co potřebujete, a už toho nenakoupíte tolik navíc, protože se snažíte z obchodu dostat co nejrychleji, jelikož se tam necítíte zrovna pohodlně.

 

Strach jistě hraje svou roli, ale nelze říct, že by to byl jen strach z viru, kvůli čemu lidé nakupují méně. Důležitým jmenovatelem je pohodlí a restrikce státu vynucená situací. Z jistého úhlu pohledu jde o morální krizi, protože mezi lidmi často není důvěra ani mezi sebou navzájem a už vůbec ne ke státu.

 

Pokud byste měli nějaké další postřehy, kvůli čemu lidé nakupují méně, budu rád, když mi napíšete do diskuse pod článkem.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Beránek | pátek 2.10.2020 20:19 | karma článku: 9,21 | přečteno: 428x
  • Další články autora

Pavel Beránek

Rozdíl mezi inflací a daněmi?

17.4.2021 v 14:04 | Karma: 12,64

Pavel Beránek

Pár slov...

6.2.2021 v 15:45 | Karma: 9,15

Pavel Beránek

Jak učitelé přicházejí o iluze

1.11.2020 v 20:17 | Karma: 20,49

Pavel Beránek

Zvyšují se ceny všude stejně?

11.10.2020 v 18:44 | Karma: 12,67