Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Rozdíl mezi inflací a daněmi?

"Stát je fikce, ve které je každý přesvědčený, že může žít na náklady všech ostatních." Tento výrok je z pera Claude Frédéric Bastiata, francouzského politika a ekonoma. 

Takových výroků z řad skutečných liberálů a velikánů světové historie by se jistě našlo více. I Tomáš Baťa chtěl zjednodušení daňové legislativy, snížení daní a zrušení různých výjimek. Ten Baťa jehož jménem se ohánějí všichni politici zleva doprava. 

Kapitalismus

„Kapitalismu je vlastní jedna vada: nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismu je vlastní naproti tomu jedna ctnost: rovnoměrné rozdělení bídy.

(WLSCH)

Smýšlení těchto lidí bylo jednoduché. Každý nese odpovědnost sám za sebe. Může své peníze svěřit různým institucím, ale může si je spravovat i sám, proč by taky nemohl, že? Důvod proč chtějí lidé nižší zdanění je jednoduchý, je to sobectví a pocit, že se o své peníze dokáží postarat sami.

A to dokáží. Není důvod, abychom si mysleli opak. Že existuje spousta lidí, kteří se zadlužili, jsou na ně uvaleny exekuce a mají proto spoustu problémů, které určitě nechci zlehčovat, je důsledkem jejich nevzdělanosti nikoliv toho, že jim finance neřídil stát. Kdo může za tuto nevzdělanost? My sami, protože další z vlastností téměř každého člověka je lenost. 

Ostatně můžeme pokračovat výrokem z pera známého Britského politika, Schválně jestli poznáte, komu výrok patří:

  „Není nic co by ti vláda mohla dát, aniž by ti to předtím vzala.“(William Leonard Spencer Churchill)

Jenže tady máme krizi. A uvažujeme co dál. Jak zaplatíme tak astronomické dluhy? A kdo to má zaplatit? Zvýšíme daně navrhují jedni, je to hloupost tvrdí druzí, ale co si o tom myslet? Kdo zaplatí vyšší daně? Myslí si snad lidé, že přece stát zdaní někoho jiného, a ne je samé. 
Dobře, tak uvažujme s tím, že zdaníme toho zlého kapitalistu, který vlastní podnik a on bude platit jako

mourovatý. To je ale účetní pohled. Lidi možná rozumí účetnictví, ale nerozumí ekonomii, protože jinak by věděli, že se to odrazí na cenách. Ten kapitalista si svoje peníze vezme na těch cenách, které nastaví tak, aby byla jeho ztráta co nejmenší. Zbytek, daň, zaplatí zákazník do kapsy státu. 

Milton Friedman

"Neživé věci nelze zdanit, zdanit lze pouze člověka."

Stát jsme prý my všichni. To je omyl. My všichni platíme chod státu z daní, ale to není jediný způsob. Ptáte se jak je možné, že nejen z daní? Odpověď je inflace. Je rozdíl mezi přirozenou mírou inflace a řízenou inflací za účelem obohacení státu, protože fiskální politika by nestačila pokrýt všechno to, co politici naslibovali. Ale komu to ve skutečnosti berou z kapes? Těm co se chovají zodpovědně? 

Ale přeháníš, řeknete si. No vůbec nepřeháním. Cenový index u nemovitostí se od roku 2015 zvýšil o cca 60%, což můžeme vidět na obrázku jehož data jsou z ČNB a Českého statistického úřadu. Nemovitosti mají tu výhodu i nevýhodu zároveň, že je lze zhodnotit, třeba stavbou domu, ale nelze je rozšiřovat (tedy ne jinak než válkou). 

Cenový index nemovitostí a měnové agregáty

Takže tady máme zvyšování peněz v ekonomice, dané nízkou úrokovou sazbou, protože lidi jsou ochotní za nízké úrokové sazby více půjčovat. Což by mělo vést k ekonomickému růstu, růstu HDP, ale ten se nám nezvyšuje, naopak se kvůli opatřením proti koronaviru snížil. Dochází tedy k poklesu a recesi.

Bude tedy o něco hůře, ale co s tím? Státe pomož? Takže tady máme na jednu stranu stát, který způsobil ekonomickou krizi, a na straně druhé má tentýž stát řešit problém, který sám způsobil? To je posun? Ne, my jsme se jen nepohnuli z místa. Stále stojíme na stejné straně barikády, jen se mění kulisy a herci kolem nás. 

A herci přišli s geniálním řešením. Zvýšíme daně. Někdy si připadám jako ve školce.

Zvýšení daní:

  1. "Honzíčku, vyděláš si 20 korun za prodej novin. 10 korun dáš mamince. Kolik si můžeš koupit žvýkaček, když jedna stojí 2 koruny?" Odpověď: 5 žvýkaček. 
  2. "Dobře a teď si představ, že dáš mamince 12 korun. Kolik si můžeš koupit žvýkaček?" Odpověď: 4 žvýkačky

Inflace:

  1. "A teď si představ, že se cena žvýkaček zvýší na 4 koruny při čistém příjmu 8 Kč. Kolik žvýkaček si můžeš koupit?" Odpověď 2 žvýkačky. 

No jo, ale co dál? Jakým způsobem se tisknou peníze? A jak to, že je inflace druhá daň? Je to jednoduché.

Tisk peněz?

ČNb pod pláštíkem oživení ekonomiky sníží úrokové sazby. Tím, že sníží úrokové sazby dojde k většímu zájmu o půjčky. Tím, že je větší zájem o půjčky, je "vytištěno" víc peněz. Tím, že se je vytištěno víc peněz... Viz. vlevo

1. krok: Tím, že rozdělíte větší množství peněz mezi stejné množství statků a služeb dojde k inflaci.
2. krok: A inflace dělá co? znehodnocuje peníze.
3. krok: A co pak udělají Vaše úspory, když jsou úrokové sazby téměř na nule? Znehodnotí se. 

Ale my jsme došli k závěru, že si koupíme jen 4 žvýkačky, protože asi obsahují moc cukru. Nevidouce, že kolem je spousta jiných možností, za co ty peníze utratit, nebo že si je můžeme uspořit. 

Co s tím? Je lepší malé zdanění a vlastní odpovědnost za peníze, které si vydělám? Vlastní odpovědnost za to jak se o sebe postarám na stáří? Nebo půl napůl? Tohle jsou otázky, které nechám na Vás. Nechám na Vás jestli je lepší si vzít na brod bažinou kamení do kapes a pak řvát naléhavě o pomoc a čekat, že Vás zachrání někdo, kdo Vás na ten brod vyslal. Otázka zní přijde Vám ten dotyčný na pomoc? 

Závěrem bych snad jen zmínit citát Margaret Tchatcher:

„Problém socialistů je, že nakonec jim dojdou i peníze druhých“

(Snílek) 

 

Autor: Pavel Beránek | sobota 17.4.2021 14:04 | karma článku: 12,64 | přečteno: 282x

Další články autora

Pavel Beránek

Pár slov...

Napadlo mne pár slov k tomu, kde se nacházíme, co děláme a jak se chová vedení této země, které by něco rádo... Ale jen od druhých. Sami se přizpůsobovat zřejmě nemíní, protože jsou přece tak důležití...

6.2.2021 v 15:45 | Karma: 9,15 | Přečteno: 265x | Diskuse | Politika

Pavel Beránek

Když ministr zdravotnictví žádá o sounáležitost

To se tak jednoho rána probudíte, podíváte se, co nového ve světě, a první věc, kterou vidíte, je doslova vtipná žádost ministra zdravotnictví o sounáležitost...

4.2.2021 v 15:29 | Karma: 24,62 | Přečteno: 663x | Diskuse | Politika

Pavel Beránek

Jak učitelé přicházejí o iluze

Milé děti, dnes si povíme pohádku... Anebo vlastně ne, je to jen krutá realita dneška, o tom, jak své vlastní chyby svalujeme na druhé a hledíme druhým do talířů, místo abychom hleděli pořádně do toho svého.

1.11.2020 v 20:17 | Karma: 20,49 | Přečteno: 661x | Diskuse | Společnost

Pavel Beránek

Zvyšují se ceny všude stejně?

Zvyšují se ceny všeho zboží a služeb stejně nebo existují rozdíly? Co se zdražuje nejrychleji? A jaký vliv to má na lidský život? Proč je poptávka menší? Odpovědi se pokusím shrnout v dnešním článku.

11.10.2020 v 18:44 | Karma: 12,67 | Přečteno: 576x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Beránek

Strach a nákupní chování

ČSÚ vydal další zpřesněný odhad vývoje HDP v ČR. Propad HDP o 10,9 % je silná káva asi pro všechny, ale lze čistě na základě několika faktorů říci, že máme krizi kvůli strachu jak uvádějí někteří ekonomové?

2.10.2020 v 20:19 | Karma: 9,21 | Přečteno: 429x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Aloha, namaste, salud! Znáte význam celosvětově známých frází?

Slavnostní zahájení hlavní letní sezony s havajskou tématikou Aquapalace Praha....
vydáno 3. srpna 2026

Na dovolené, ve filmech i na sociálních sítích. Některé cizojazyčné výrazy používáme téměř každý...

Praha promlouvá ze zdí i chodníků. Vzkazy kolemjdoucích pobaví, překvapí i zamrazí

Je ti to jasný?!
3. srpna 2026  14:07

Stojíš na mým fleku! Nemusíte číst knihu, abyste se dozvěděli o městě víc, než je někdy zdrávo....

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Při tlakové zkoušce prasklo ve Stodůlkách potrubí. Jeden mrtvý, další jsou zranění

V pražských Stodůlkách v ulici U Jezera při provádění tlakové zkoušky prasklo...
10. srpna 2026  10:32,  aktualizováno  12:58

Tragické následky mělo prasknutí vodovodní potrubí, k němuž došlo dopoledne v pražských Stodůlkách....

Za požárem u muničního skladu na Litoměřicku je horko, policie případ odložila

Na Litoměřicku hoří pole a les mezi obcemi Hrdly a Travčice nedaleko muničního...
10. srpna 2026  12:52,  aktualizováno  12:52

Policie neprokázala zavinění v případě požáru u Travčic na Litoměřicku, který se před rokem...

Třásl se a zvracel. Po experimentování s Killer Sharkem skončil chlapec v nemocnici

Šumperští strážníci a záchranáři vyjížděli na pomoc chlapci, který dostal...
10. srpna 2026  12:52,  aktualizováno  12:52

O chlapce v Šumperku, který se třásl, zvracel a příliš nevnímal okolí, se museli postarat členové...

vydáno 10. srpna 2026  12:47

Výstavba tramvaje na Václavském náměstí

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 675x
člen finančního výboru města Havířov

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.