Lidé sice nechtějí většinový systém, ale politikům by velice vyhovoval

Nedávno Andrej Babiš napsal na facebooku, že lidé chtějí většinový volební systém. Pane ministře nechtějí, ale politici nám jej stejně rádi podsunou s tím, že ho chceme. Aspoň víme proč to divadlo kolem vlastně všichni děláte...

Tak jsem jednoho dne po volbách pročítal páně Babišův profil na facebooku. No dozvíte se někdy zajímavé informace, o kterých vlastně ani nevíte, že je chcete. Jednak jste paušalizováni jako skupina nějakých ovcí a jednak některé analýzy tam vyřčené jsou spíše předpověďmi a říkám toho co si má "běžný" občan myslet. Ale v pořádku, na to jsme za poslední léta zvyklí, že si Vás potřebují lidé a zejména politici onálepkovat, aby věděli jak k Vám mají přistupovat. 

 

Pan Babiš říká, že si máme všimnout situace kdy jsou tzv. "všichni" a proti nim ANO. Opíraje se o výsledky voleb tvrdil, že lidé vlastně chtějí většinový volební systém. Fakta jsou poněkud odlišná. K volbám do Senátu přišlo něco přes 15% voličů a to nahrálo do karet straně s nejstabilnější voličskou základnou, která bude volit do chvíle než se dozví, že nějaký pán chce uzavřít koalici s komunisty, že strana kterou volili je pouhé stádo individualit neschopných týmové práce nebo jiná živelná katastrofa. Ve chvíli kdy jsem četl vyjádření pana Babiše tak jsem uvažoval jestli to tak náhodou nemá každá politická strana, že kdo nevolí ji tak volí proti ní a přišel jsem k překvapujícímu závěru, fungování demokratických voleb je tím dokonce podmíněno. Snaha o většinový systém tady je od politiků samotných nikoliv od voličů.

 

Myslím si, že volby ukázali úplně něco jiného. Ukázali znechucenost lidí z politiky, ukázali to že lidé už se nebojí volit malé strany, protože ty velké toho mnoho neukázali hlavně co se chování, naplňování svých slibů a hlavně si začali(!) uvědomovat, že některé sliby jdou skutečně proti sobě. Momentální směr je roztříštěnost politické scény, problém pro velké strany, protože by nebyly schopny tvořit tak snadno koalice. Dokonce by mohlo dojít k paradoxu, že politické strany budou dostávat maximálně mezi 5-10% hlasů a úspěšná politická strana by byla i ta co by získala 5% hlasů. Pak by se, ale logicky začaly ozývat politické strany, které získaly např. 4,8% a požadovat snížení hranice pro vstup do Parlamentu, Senátu apod. Taková roztříštěnost by nebyla snadná pro nikoho z politiků, protože by neměli ten vliv jaký měli dosud, museli by se naučit spolu vycházet, dokonce by se museli naučit slušnému chování, protože i takový základní aspekt lidského chování by mohl mít tragický vliv na počet získaných hlasů.

 

Politici nám tvrdí, že by došlo k něčemu co nazývají neschopnost vládnout, jenže to by předpokládalo, že se spolu neumí domluvit a pokud jsem si dobře všiml, tak je to jedna z mála věcí, které naši politici ovládají skvěle, totiž schopnost se za jakýchkoliv okolností dohodnout.

Autor: Pavel Beránek | úterý 25.10.2016 16:57 | karma článku: 15,88 | přečteno: 550x
  • Další články autora

Pavel Beránek

Rozdíl mezi inflací a daněmi?

17.4.2021 v 14:04 | Karma: 12,64

Pavel Beránek

Pár slov...

6.2.2021 v 15:45 | Karma: 9,15

Pavel Beránek

Jak učitelé přicházejí o iluze

1.11.2020 v 20:17 | Karma: 20,49

Pavel Beránek

Zvyšují se ceny všude stejně?

11.10.2020 v 18:44 | Karma: 12,67