Týmová spolupráce může brzdit a ubližovat vašemu úspěchu
Jsem kůň stvořený pro jeden postroj, ne pro tandemovou nebo týmovou práci… protože dobře vím, že mám-li dosáhnout konečného cíle, je zásadní, aby myslela a velela jedna osoba.
(Albert Einstein)
Nyní se veřejně začíná mluvit o tom, co jsme dříve sdíleli maximálně s přáteli. Stěžovali jsme si, že v práci nemáme dostatek prostoru sami pro sebe. Pořád nás přeci učili, že máme tahat za jeden provaz.
Slova o spolupráci a týmovém duchu na nás útočila z kdejakého inzerátu a vyvolávala pocit, že když nebudete spolupracovat, tak nemůžete v podstatě nic dokázat. A možná dokonce ani nezískáte práci. Nucená „týmovost“ na pracovišti vadila a stále vadí, mnoha lidem. Ale málokdo má odvahu o tom mluvit hlasitě.
Nyní svět začíná přemýšlet jinak. Máme za sebou několik let, kdy jsme u výběrového řízení i v práci museli prokazovat, jak moc jsme přátelští, že kamarádíme s kýmkoliv. Kdo neprojevoval dostatek „týmovosti“, byl přinejmenším podezřelý.“ V současnosti se ale setkáváme s jiným trendem. Mnohem více se zaměřujeme na introverty a existuje i několik vzdělávacích programů typu „jak přistupovat k introvertovi na pracovišti“. I tady jde o jeden z mnoha extrémů. Introverti si najednou mohou připadat jako nějaký vzácný brouk, který už byl dávno považován za vyhynulého.
Proč tým nefunguje?
Různé časopisy nám tvrdí, že když si dáme nějaké předsevzetí, například že zhubneme, nejlépe se nám to bude dařit, pokud o svém záměru všem řekneme. A potom ho budeme realizovat ve skupině, třeba ve fitness centru společně s dalšími přáteli, kteří jsou na tom podobně jako my. Někteří ale tvrdí pravý opak. Například Derek Siverse si myslí, že čím více svůj záměr rozšíříme mezi lidi, tím pravděpodobněji selžeme. Sdílení našeho záměru totiž vede k vytvoření přesvědčení, že už se sebou něco děláme, i když jsme ve skutečnosti ještě nezačali.
Nelze se divit, že tomu věříme. Skupinové myšlení a spolupráce obecně je něco, co je nám odmala předkládáno jako správné. V mnohých školách se zavádí metody výuky v malých skupinách. Často je upouštěno od tradičních řad lavic a třída je rozdělena do menších ostrůvků, kde se provádějí skupinové aktivity. Nutno podotknout, že o místa v takových školách byl u rodičů obrovský zájem, protože „jediná cesta k úspěchu je přeci skrze tým“.
Osobní motivace je nejdůležitější
Ale co když to je jinak. Hned pro první příklad využila Stevea Wozniaka, jednoho ze zakladatelů společnosti Apple. Ten sice každou středu navštěvoval setkání počítačových nadšenců, ale zároveň na sestrojování prvního počítače pracoval sám. To ostatně dokládá i ve svých pamětech, kde čtenářům radí, aby pracovali sami. „Nejlépe budete schopní navrhnout revoluční výrobky a zařízení, budete-li na nich pracovat sami. Ne v nějaké komisi. Ne v týmu.“ S tím nezle nesouhlasit. Ovšem ne každý z nás je génius, který dokáže změnit svět.
Individuality ano, ale …
Na chvíli ještě zůstaňme u Applu. Tentokrát si ale vezměme Stevea Jobse. Ani ten totiž nepatřil mezi vyznavače skupinové práce a už vůbec se mu nelíbila myšlenka, že by měl člověk neustále být s každým zadobře, protože, jak se říká – nikdy nevíte. Steve Jobs byl tvrdý, arogantní, neposlouchal protiargumenty a pokaždé si stál za svým. V profesní sféře se mu to vyplácelo. V soukromém životě už méně. Každopádně ale to, že si stále razil svou cestu, považoval za jeden z důvodu svého velkého úspěchu.
Pokud znáte příběh Stevea Jobse, jistě jste někdy došli k názoru, že byste se rádi chovali jako on. Jenže ve skutečnosti děláme pravý opak. Tady je ale těžké rozlišit, zda je to tím, že jsme neustále vedeni k „týmovosti“, nebo spíše tím, že máme a známe své limity. Protože, ruku na srdce, každý prostě není Jobs. A míst na vrcholu také není moc.
Být sám sebou. Tvořit jako individualita. Vyniknout jako osobnost. To všechno jsou sice hezké myšlenky, které nám odborníci i autoři knih podsouvají, ale ne každý k tomu má podmínky. Schválně, zkuste zítra v práci říct, že jste četli článek, který „týmovost“ považuje za nefungující přežitek, a že tedy chcete vlastní kancelář. A že se nechcete účastnit porad či teambuildingů. Uvidíte, co se bude dít… :D.
Aby však nedošlo k nějaké mýlce – nechci tvrdit, že individualismus je absolutním základem a nutností úspěchu. Spolupráce je důležitá, ale pouze do té míry, kdy týmu nezaprodáme sami sebe.
A co si myslíte vy o týmové spolupráci?
Přečtěte si celý článek o: motivaci, komunikaci, vedení lidí
Jan Patrman
Porozumět jazyku lásky vašeho partnera je klíčem k dlouhotrvajícímu vztahu

Většina lidí ví, že jazyk není tvořen pouze slovy. Je tu také řeč těla a tón, kterým něco říkáme. Ani jazyk lásky není tak jednoduchý, protože každý z nás vnímá lásku jinak a používá jiná slova a činy, aby ji vyjádřil.
Jan Patrman
Jak se naučit žít přítomností

Představte si, že byste dokázali žít v přítomnosti a nestarat se o minulost ani budoucnost. Co se ale stane, když zažijete bolest? Pokud bolest cítíme v přítomném okamžiku, jak se můžeme vyrovnat s fyzickým i psychickým utrpením?
Jan Patrman
Laboratoř lásky – s 95% jistotou lze odhadnout, který pár spolu zůstane

Zajímá vás, jaké je tajemství párů, které spolu zestárli a nezatrpkli, ale naopak si to užili? S láskou je to stejné jako se štěstím. Láska přeje připraveným.
Jan Patrman
10 věcí, kterých se bez výčitek můžete zbavit

Pokud si uklidíte nejen doma, ale i v životě, budete mnohem spokojenějším, šťastnějším člověkem. A k tomu budete mít méně starostí.
Jan Patrman
Jsme svobodní? Omyl! Naše chování ovládají dědičné memy

Kromě genetických informací si předáváme i programy chování, podle kterých se v životě nevědomě řídíme.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Fiala hájil Národní park Křivoklátsko. Nepodporují ho v ODS všichni, přiznal
Přímý přenos Premiér a předseda ODS Petr Fiala čelil ve Sněmovně otázce, zda je pro něj důležitější naplnění...
Štětina byl skutečný dobrodruh, ocenil Pánek. Na pohřeb dorazil i Kalousek
Rodina a veřejnost se ve čtvrtek odpoledne naposledy rozloučila s Jaromírem Štětinou. Bývalý...
Virgin Atlantic se prosazují v Saúdské Arábii. Velbloudy nechystáme, říká Branson
Společnost Virgin Atlantic Airways zahajuje provoz nové letecké linky z londýnského Heathrow do...
Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček
Přímý přenos Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...

SPECIALISTA DODAVATELSKÉ KVALITY (60-75.000 KČ)
Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat:
60 000 - 75 000 Kč
- Počet článků 108
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 374x
Ve třetí třídě mě paní učitelka chtěla přeložit do zvláštní školy s tím, že jsem dyslektik, dysgrafik a nevím, co ještě. Na konci vysoké školy jsem měl možnost jít studovat Ph.D. na Harvard. Vystudoval jsem kybernetiku, ekonomii, koučink a psychoterapii.
Vypořádal jsem se s rakovinou. Vím, jaké to je být smířený s tím, že možná umřu. Podařilo se mi vybudovat 3 byznysy. Koučuju manažery, vrcholové sportovce a reprezentaci.
www.JanPatrman.cz