Taiwan, jeho identita a důsledky westernizace

Některé asijské země podléhají globalizaci více a jiné méně. Některé si zachovávají vlastní způsob života a některé ztrácí svou identitu a přebírají západní styl. Zajímavou zemí, kde se střetává a koexistuje silně tradiční cítění obyvatel s pozápadňováním (westernizací) je právě Taiwan.

Tato nejstarší republika v Asii, která byla vyhlášena už roku 1912, patří přes svou pro Evropany relativně mladou historii mezi země, které si zaslouží větší pozornost. Tato země mě osobně zaujala hned v několika ohledech. Díky složitému vztahu k Číně a také k OSN, dále díky nacionalistickému vůdci Čankajškovi a jeho Kuomintangu a v neposlední řadě svou kulturou a tradicemi.

Mezi Taiwanci mám několik přátel a známých, se kterými často diskutuji o reáliích i o politické, kulturní a náboženské situaci v jejich zemi. Před několika měsíci se mi podařilo tento ostrovní stát procestovat ze severu na jih, mluvit s místními lidmi, zúčastnit se ceremonií v taoistických, buddhistických i konfuciánských chrámech a poznat osobně kulturu této země.

Kamarádky Alice a Natasha z Taiwanu mi řekly mnoho zajímavých informací o jejich zemi

Číňané začali osidlovat Taiwan přibližně před čtyřmi sty lety. Docházelo k migraci etnických skupin z pobřeží Číny. Jednalo se konkrétně o etnické skupiny Hokkien, Hakka a Mainlanders. Dříve obývali ostrov aboriginské (domorodé) kmeny, které jsou dnes zastoupeny v populaci pouze 2%. Etnické složení země se nijak znatelně nemění. Je zajímavé, že na Evropana narazíte v této zemi většinou pouze v reklamách, na plakátech, v televizních show atp. Pro turisty není Taiwan moc atraktivní destinace, což se mi potvrdilo i během mé návštěvy. Místní lidé na bělochy nejsou zvyklí. Zdravili mě na ulici, někteří na mě mávali a fotili si mě jako atrakci. 

Na Taiwanu dominuje Buddhismus a Taoismus. Na rozdíl od většiny Evropanů jsou Taiwanci silně nábožensky a tradicionalisticky založení. Náboženských ceremonií se účastní i mladá generace Taiwanců. Tradice v lidech stále žijí a lidé si je udržují. Mladá generace zná své lidové písně a někteří hrají na tradiční hudební nástroje je například bambusová flétna nebo čínský strunný nástroj o dvou strunách nazývaný erhu.

Taiwan ovšem již 30 let čelí západním vlivům a globalizaci. Taiwanská vláda legislativně chránila svůj průmysl do 80. let, kdy pod vlivem USA otevřela své trhy nadnárodním korporacím. Vynechám ekonomickou stránku, protože je všeobecně známo, že Taiwan patří mezi asijské tygry nebo chcete-li draky a zaměřím se na kulturní stránku.

Taiwan si zachovává stále svou kulturu a své tradice, přesto, že je silně westernizován. Jedním z významných ukazatelů westernizace je natalita. Ta v této zemi rapidně klesla. Dnes mají rodiny většinou jedno nebo dvě děti, což bylo dříve daleko pod průměrem. Lidé přecházejí na konzumní způsob života, ale snoubí ho s tím tradičním. Je to zajímavý fenomén, který můžeme vidět ve více asijských zemí. Je otázkou, jak dlouho může taková dualita přetrvávat. Já jsem přesvědčen, že určitě ne navěky. Přijde čas, kdy jedna entita přebije druhou a zvítězí buď westernizace a konzum nebo tradice a kultura.  

Jsem přesvědčený, že opravdové bohatství světa spočívá v různorodosti kultur, které je třeba chránit a kultivovat. Westernizace takové bohatství světa ničí, proto byl pro mě smutný pohled, když jsem navštívil města jako Taipei nebo Kaohsiung a viděl stejné obchody jako v Evropě, USA nebo Austrálii. Lidé si kupují stejné oblečení, jedí stejné jídlo ve stejných fastfoodech a jejich život začíná mít dost podobný charakter.

Na následujících fotografiích, které jsem nafotil během svých cest po Taiwanu, můžete vidět presně to, co jsem na Taiwanu nehledal: 

Starbucks - nadnárodní korporace, na které známý filozof Slavoj Žižek často poukazuje, jak funguje kulturní kapiralismus viz zde

Brilantní marketingový tah nebo komerce bez úcty k náboženství? Konfucius stylizovaný do loga Starbucks v největším konfuciánském chrámu v Taipei.

KFC, McDonald´s a Burger King jsou ve větších městech na každém rohu

Shopping, shopping, shopping - nový smysl života Taiwanců? 

 

Autor: Patrik Vondrák | úterý 13.5.2014 15:09 | karma článku: 14,95 | přečteno: 665x

Další články autora

Patrik Vondrák

Sbírka na humanitární pomoc Srbům na Kosovu – přispět můžete i vy

Stejně jako vloni Evropská fronta solidarity pro Kosovo organizuje humanitární misi do Kosova, kde pravidelně podporuje potřebné, jako jsou chudé srbské rodiny, děti či základní školy.

18.9.2014 v 15:06 | Karma: 16,19 | Přečteno: 593x | Diskuse | Ostatní

Patrik Vondrák

11 let věznění bez rozsudku a soud si neví rady, jak ho odsoudit

Pravděpodobně dnes bude takový rozsudek vynesen. Představte si, že jste úspěšný politik a za vaší politickou činnost se dostanete do vězení. Obžalují vás ze zločinu proti lidskosti nebo nějakých podobných nic neříkajících floskulí. Jako talentovaný advokát se budete chtít hájit sám, ale soud vám to hned zkraje zatrhne a určí vám advokáty, ze kterých si můžete „svobodně“ vybrat. Nepovolí vám návštěvu ženy a vašich čtyř synů. Vaše písemné stížnosti omezí na 800 slov. Závěrečné řeči zazní až po 9 letech. Jelikož si soud neví rady, jak by mohl relevantně odůvodnit vaše odsouzení, na vynesení rozsudku budete muset čekat další 2 roky. Je to takový začarovaný kruh, který zní spíše jako špatný vtip. Může to připomínat volné pokračování Procesu od Franze Kafky. Zasadili byste takový příběh do období komunismu? Nebo někam na Blízký východ,do Ruska, Severní Koreji nebo třeba Barmy? Omyl. Vítejte v demokratické Evropě dvacátého prvního století.

20.6.2014 v 16:14 | Karma: 33,00 | Přečteno: 2245x | Diskuse | Politika

Patrik Vondrák

Syřané volí prezidenta i v zemích, které jim to oficiálně zakázaly

Dnes se konají dlouho očekávané prezidentské volby v Sýrii. Kandiduje současný president Bashar al Assad a další dva kandidáti. Prvním je komunistický politik z Allepa Maher Hajjar a druhým je pravicový podnikatel Hassan al-Nouri. Všichni tři kandidáti brání národní zájmy a podporují Syrskou arabskou armádu.

3.6.2014 v 15:22 | Karma: 23,38 | Přečteno: 723x | Diskuse | Politika

Patrik Vondrák

Tisíce lidí v různých koutech světa dnes protestují proti Monsanto

Aktivisté proti geneticky modifikovaným organismům (dále jen GMO) organizují každý rok koncem května v různých částech světa pochod proti nadnárodní korporaci Monsanto. Jednoho takového shromáždění jsem se zúčastnil dnes v Sydney.

24.5.2014 v 15:56 | Karma: 16,88 | Přečteno: 885x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Patrik Vondrák

Al Nakba – 66 let od vyhnání Palestinců z jejich země

Často nám naše média či občanská společnost připomínají různá smutná výročí. Truchlíme, držíme piety a dokonce si některá kodifikujeme mezi významné dny české historie. Najdou se ale smutná výročí, o kterých se moc nemluví, lidé je nemají tolik v povědomí nebo o nich vůbec nevědí. Jedná se například o 15. květen. Včera si Palestinci v různých koutech planety připomínali události z roku 1948 - oběti, vyhnané a také ty, kteří ze strachu utekli před izraelskými vojáky ze svých domovů a dodnes se do nich nemohou vrátit.

16.5.2014 v 16:53 | Karma: 18,58 | Přečteno: 1182x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

29. dubna 2025  9:31

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...

Co to je za čilého staříka? Otec Izraele se postavil na hlavu a ukázal železnou vůli

30. dubna 2025

Seriál Na pláži v Tel Avivu můžete narazit na podivuhodnou sochu: břichatého staříka v plavkách stojícího...

Můžou za to větrníky a soláry? Blackout ve Španělsku provázel i výpadek informací

30. dubna 2025

Premium Nic podobného ve Španělsku dosud nezažili. Pondělní blackout uvěznil desítky milionů lidí ve...

Chtěla jsem do politiky, ale zklamala mě. Aktivistka Haškovcová o klimatu i Gretě

30. dubna 2025

Premium Rozárie Haškovcová je ve svých 22 letech jedním z nejsilnějších hlasů šířících osvětu o změnách...

Znáte Labubu? Jak se čínský zubatý skřítek zakousl do lidských srdcí i recese

30. dubna 2025

V nekonečné řadě postaviček přicházejících z Asie jsou panenky jménem Labubu nejnovějším...

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Lékař

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1018x
Mnohem hořší než žít ve společnosti, která pálí knihy nebo cenzuruje internet, je žít ve společnosti, která nečte, neověřuje si fakta a je apatická.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.