Dvě vzpomínky ke 100. výročí vzniku ČSR

První vzpomínka se se týká návštěvy prezidenta T. G. Masaryka na brněnském výstavišti v roce 1928, ta druhá zřejmě neuskutečněné výstavy k 50. výročí vzniku Československé republiky ve zlínském muzeu v roce 1968. 

Myšlenka na vznik brněnského výstaviště  byla (podle Wikipedie)  potvrzena v roce 1923 radními města Brna. V roce 1927 se začalo stavět, ke slavnostnímu otevření došlo  již za 14 měsíců, 26. května 1928 výstavou Soudobé kultury v Československu. Jejím patronem byl prezident Tomáš G. Masaryk. Jednalo se o první výstavu v těchto nových prostorách.

Moje maminka mi kdysi vyprávěla, že na té první výstavě byla. Výlet do Brna pro starší děti  násedlovské obecné  trojtřídní školy tehdy zorganizoval jejich pokrokový pan učitel Bělič. Na výstavišti viděly i pana prezidenta T. G. Masaryka, který tam byl tehdy přítomen. Vzpomínala, že to byl  vysoký,  štíhlý pán,  který měl na sobě bílý oblek i bílý klobouk. Když procházel kolem skupiny dětí usmál se na ně a promluvil s nimi. Pro maminku to byl po celý život  nezapomenutelný zážitek.

***

A druhá vzpomínka? Ta je z roku 1968. Bylo to někdy na jaře a já jsem se v jednom  zelinářském obchodě setkala s drobnou, prošedivělou starou paní, která mě oslovila a požádala o radu. „Víte,“ povídá, “já mám doma něco, co již dlouhou dobu přechovávám a chtěla bych to dát někomu, kdo by věděl, jak s tím naložit.“ Když jsem projevila zájem, pokračovala: „Dnes jsem již v důchodě, ale po celý život jsem pracovala na dráze, na železniční stanici jako telegrafistka, a  28. října 1918   jsem měla zrovna na  otrokovickém  nádraží  službu.  A v ten  den přišel telegram, že c, k. mocnářství Rakousko-Uhersko  padlo, tím zanikly  i  c .k. Rakouské státní dráhy a  vznikly  Československé státní dráhy. Československá vláda proto žádá kompetentní osoby na železnici, aby všechny nákladní vlaky, které  jedou směrem do Rakouska zadrželi  a nedovolili jim opustit české  hranice. Stará paní, která bydlela v domě kde se prodejna zeleniny nacházela, mi telegram s tímto textem donesla, a já jsem jí slíbila, že ho předám na kompetentní místa, kde již budou vědět jak s ním naložit.  Hned příští den jsem zašla do okresního muzea a předala ho  jeho tehdejšímu  řediteli, panu Mikešovi. Přivítal to, protože tam zrovna připravovali výstavu k 50. výročí vzniku ČSR. (Mrzí mě, že jsem si tehdy přesné znění toho textu nezaznamenala). 

Jak to ale později dopadlo, nevím… Mezitím bohužel došlo k nešťastným srpnovým událostem, k invazi "spřátelených" armád VS, a po období s uvolněnější atmosférou v zemi, nastalo bohužel zase  takové, které výstavám tohoto druhu nepřálo.

P.s: Zjistila jsem si u pracovnice  Muzea  jihovýchodní Moravy, že v říjnu a  v  listopadu 1968  výstava "Cestou k 28. říjnu" skutečně proběhla.  

 

Autor: Mirka Pantlíková | pondělí 29.10.2018 10:48 | karma článku: 12,18 | přečteno: 318x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49

Mirka Pantlíková

Moje vzpomínka na ten den...

13.4.2024 v 15:04 | Karma: 25,68

Mirka Pantlíková

Jak jsme slavili MDŹ

8.3.2024 v 18:13 | Karma: 20,57