Vaříme z lenošky: Nejlepší osud pro nezralé mango

Tenhle recept není asi z těch, na které byste si šli extra koupit ingredence. Je spíš ispirací pro ty, kdo stojí nad "práznou ledničkou" - pro kuchyňskou švindlířku totiž není žádná lednička nikdy dost prázdná, aby se v ní nenašlo něco, z čeho by se nedalo vykouzlit něco mňamózního. Tak se nebojte a taky exerimentujte!

Když jsem dnes ráno poslala muže do obchodu se slovy: "jo a dones mi nějaký šťavnatý ovoce", neměla jsem tím úplně na mysli "přines tvrdý, nezralý mango".  Peskovat ho ale nebudu, chytrá holka si blbostma nekazí vztahy... nebudu dusit manžela, podusím to mango, napadlo mne.

Taky jsem v lednici našla (kdoví co tam dělalo) rozmražené listové těsto, balíček čerstvého zeleného pepře a kousek exkluzivní italské klobásky... Ve spížce se na mne usmívaly dve oblíbené konzervičky - Bonduellčiny indické fazole a nejlepší nápad Tesca za posledních sto let - originál indická omáčka "Roganjosh". Už jsem psala, že za nápad založit sekci Mezinárodní kuchyně by si Tesco zasloužilo metál, a na tom trvám.

A tím se zrodil recept na "Indický bramborovo-mangový Tarte Tatin"

(Tarte Tatin je klasická receptura pro koláče pečené opačně, náplní dolů, těstem nahoru. Do švindlířčina arzenálu samozřejmě patří i používání nejrůznějších nesrozumitelných termínů. Neříkejte "kejda" nebo "mišmaš", nazvěte to "melange" a hned to bude strávníkům chutnat lépe. :-)

Ingredience:
- jedno zelené, tvrdé mango, klidně mohou být i dvě nebo tři
- tři, čtyři větší brambory
- čerstvý zelený pepř
- italská klobáska
- červené a bílé fazolky v tomatu (omáčka Indiana)
- omáčka "Roganjosh"
- jedna červená cibulka
- listové těsto
- olivový olej, máslo, pepř a sůl
- lahev dobrého červeného vína

Otevřete lahev vína a nalejte si. Střízlivost klade zbytečné překážky kuchařově invenci.

Mango oloupeme a na obou placatějších stranách vertikálně nařízneme na mřížku. Potom již stačí dva horizontální řezy podlél pecky a hle.... na plech se nám sypou krásné souměrné kostičky, práce minimální.

Brambory nakrájíme na tenoučké plátky (jako na bramborové chipsy), červenou cibuli dtto. Přidáme i klobásku na kolečka a zelený pepř. Čerstvého zeleného pepře se nebojte, klidně ho do jídel přidávejte po polévkových lžících. Má mnohem jemnější chuť než jeho sušené nebo nakládané varianty a také není vůbec tvrdý - takže nehrozí, že ohrozí kompaktnost vaší zubní protezy.

Vše zalejeme olivovým olejem, lehce osolíme a opepříme a dáme do trouby zapnuté na maximum. Na sporák nad troubu položíme na talířku listové těsto, bude se nám s ním později lépe pracovat, pokud bude při "pokojové teplotě".

Za cca deset minut máte bambůrky krásně zlaté (hlídat!). Přidejte obsah fazolové konzervy a pytlík té indické omáčky a vraťte zpět do trouby.

Mezitím si ty pilnější z nás vyválí listové těsto válečkem, ty línější ale zručnější z nás ho natáhnou v ruce. Netrapte se tím, pokud nebude přesně na velikost plechu... ono už se to tam nějak poskládá.

Těsto položte na bramborovou náplň a nožem do něj udělejte pár dírek. Pokud jste těsto táhly v ruce, už tam stejně jistě nějaké jsou (no jo no, když si někdo zapomene sundat prstýnek :-). Na těsto naložte velkoryse máslových lístků a šup s tím zpět do výhně.

Nebude to trvat víc než 5-10 minut a máte hotovo. Mango si spravilo v tak dobré společnosti reputaci, pod křupovou zlatavou kůrčičkou je mu dobře a chutná báječně! 

Pokud zbylo ještě nějaké víno, nalejeme i ostatním strávníkům. Manžela pochválíme za to, jak dobře nakoupil.

Dobrou chuť!

PS: Všimněte si, že pokud vynecháte tu italskou klobásu, je to jídlo de-facto vegetariánské. (toť jen malé šťouchnutí do oka těm kdo tvrdí, že být vegetarián znamená zmírat hlady a živit se saláty)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Eva Pallotto | sobota 5.1.2008 20:30 | karma článku: 21,60 | přečteno: 4951x