Tak nám začaly kurzové intervence

Posiluje nám koruna, exportéři úpí pod tlakem příliš silného kurzu, nemohou totiž jednoduše zdražit, přišli by o zákazníky. Naopak importéři si výskají - všechno je pro ně levnější. Když pomůžete jedné skupině, poškodíte druhou. Proto nakonec většina zemí došla k závěru, že je nejlepší ponechat směnné kurzy tak, jak si je tržní účastníci dohodnou. Bohužel, časy se mění a intervence začínají.

Kurzová intervence proti posilování měny vypadá následovně: Česká národní banka nakoupí devizy za nově emitované koruny. Zvýšená nabídka korun způsobí pokles ceny koruny, zvýšená poptávka po devizách způsobí růst ceny deviz. Zvýšení množství korun v oběhu zároveň způsobí znehodnocení české měny.

Celá transakce z pohledu exportérů pak vypadá takto: exportér vyveze zboží, dostane obnos 100 euro. Celá transakce se mu vyplatí, pokud za zboží dostane 2500Kč. Pokud dostane méně, nebude exportovat a půjde dělat něco jiného. Silný kurz měny znamená, že mu za získaných 100 euro nebude nikdo ochoten nabídnout více, než třeba 2400 Kč. Nyní nastoupí centrální banka, natiskne 2500 Kč a exportérovi je vymění za 100 euro. Někdy v budoucnosti se může centrální banka pokusit svá eura prodat, je však pravděpodobné, že za to dostane oněch 2400 Kč. Ve výsledku tedy centrální banka natiskla 100 Kč a darovala je exportérovi. Tím de-fakto snížila hodnotu peněz, které máme v kapse my ostatní.

Ne snad, že by se exportéři nesnažili vyrábět - ale je to podobné, jako financovat dnes z peněz daňových poplatníků písaře, protože by jim nikdo nebyl ochoten zaplatit dost, aby ve své práci byli ochotni pokračovat. Podobné kursové intervence jsou typicky protěžování jedné skupiny na úkor všech ostatních. Exportéři jsou totiž dobře organizovaní a jsou schopni si na vládě vynutit okrádání nás všech - místo, aby šli dělat něco, za co jim budeme ochotni zaplatit. Jenomže to by si také mohli vydělat méně.

Ministr financí Miroslav Kalousek oznámil: "Jde o dva předpokládané, poměrně velké, balíky peněz. Jednak jsou to prostředky z Evropské unie, které Česká národní banka bude operovat mimo devizový trh a v případě konverze bude provádět na vrub svých devizových rezerv."

Přeloženo do češtiny: Česká národní banka provede kurzovou intervenci ve výši prostředků, které bude Česká republika čerpat z Evropské unie. Jenom je to potřeba to nazvat trochu jinak, protože pojem "kurzová intervence" nezní moc populárně. Navíc vyvolává představu, že centrální banka ví, který směnný kurz je dobrý a který už ne. Dobrý pro koho? Pro exportéry.....ne, pro "ekonomiku" zní výrazně lépe. Držte si peněženky, inflace a okrádání začíná.

Důvodem pro intervence je prý přílišné posilování koruny. Z grafu ceny zlata v eurech a korunách to však vypadá spíše na stabilitu koruny a nestabilitu eura. Co vy na to?

Autor: Ondřej Palkovský | čtvrtek 10.4.2008 8:30 | karma článku: 16,21 | přečteno: 2256x