Co je špatného na zákonech proti praní špinavých peněz

Paní poslankyně Hybášková si v pátečních Lidových novinách postěžovala, že Česká republika stále ještě neschválila zákony odpovídající direktivám Evropské unie proti praní špinavých peněz. Je to dobře nebo špatně?

Direktivy Evropské unie nařizují mimo jiné přesnou identifikaci osoby, která provádí transakce přesahující 1000 Euro s mnoha různými institucemi. Je to poměrně velký zásah do soukromí jednotlivce. Málokdo z nás páchá trestnou činnost, nemáme tedy problém umožnit státu, aby nás kontroloval. Kam však taková ztráta soukromí může vést?

Totalitní společnost je společnost, ve které má stát neomezenou moc. Ne jen teoreticky, ale i prakticky, dokáže velmi efektivně potlačit veškeré projevy odporu. Totalitní stát nemusí být nutně špatný. Může rozhodovat slušně, nezavírat lidi do vězení (pokud na slovo poslouchají), může umožňovat i svobodu slova. Máte právo nesouhlasit...ale musíte poslouchat. Může být sociálně spravedlivý, antidikriminační, snažit se poskytovat slušné pracovní prostředí. Kuba není totalitní stát - černá ekonomika tam je každodenním chlebem a stát tomu není schopen zabránit. Aby mohla totalita existovat, musí stát nejdříve vědět o každém pohybu lidí. V Evropě si takový stát stavíme.

Existuje mnoho způsobů, jak bojovat proti zločincům. Není však pravda, že každá metoda, která dokáže zločin eliminovat, by měla být použita. Zavedení totality dokáže zločin - alespoň na papíře - odstranit. Nikdo nebude mít možnost dělat cokoliv, s čím vláda nesouhlasí. Zločinci se přesunou do vládních institucí a dostanou k dispozici nástroje, proti kterým se normální občan nebude moci bránit. Zločin potlačen nebude, totalita zůstane.

Pokud chceme opravdu zločin odstranit a neudělat přitom z lidí otroky, je potřeba dát lidem k dispozici co nejvíce možností bránit se. Pododnikatel si ve svém podniku udělá pořádek, pokud ho nebudou omezovat zákony o "volné soutěži", bude si vybírat takové zákazníky a dodavatele, o kterých ví, že ho nepodvedou. Spotřebitelé budou vybírat obchodníky, kteří nepodvádějí. Je poněkud paradoxní, že nám o boji proti praní špinavých peněz káže poslankyně Evropského parlamentu, zatímto evropské účetnictví je tak špatné, že ho již třináct let v řadě odmítli auditoři podepsat. Skoro to vypadá, že se Evropská unie snaží najít peníze, které sama poztrácela.

Stát, který je dost silný na to, aby vám vše dal, je dost silný i na to, aby vám vše vzal. Představte si nejzkorumpovanějšího politka z vámi neoblíbené politické strany a zeptejte se: Opravdu chci, aby tento člověk měl k dispozici informace o každém mém pohybu, o finančních transakcích, které jsem já a mí přátelé udělali? Stále se ptáme: jakou moc by měl mít dobrý stát, aby nás dokázal ochránit? Hodně dlouho už jsem neslyšel jinou otázku: jakou moc by stát mít neměl pro případ, že by se k moci dostal špatný politik? Zkorumpovaní politici a úředníci se totiž dříve či později na podobná místo dostanou. Paní Hybášková, opravdu chcete těmto lidem dát takovou moc?

Autor: Ondřej Palkovský | pondělí 10.3.2008 8:30 | karma článku: 17,72 | přečteno: 1268x