Služební zákon na pokračování a imaginární generální ředitelství

Nejednotnost koalice, návrh Policejní akademie jako jediné vzdělávací instituce, další otázky a stále nefungující generální ředitelství, které má metodicky i organizačně implementaci služebního zákona zajistit. To přináší další díl projednávání novely služebního zákona ve Sněmovně. 

Generální ředitelství státní služby diskutované v souvislosti s připravovanou novelizací služebního zákona existuje při Úřadu vlády. Ale jen na papíře, ve sbírce zákonů částečně účinného služebního zákona. Nikomu, zdá se, nevadí, že fakticky neexistuje, protože pro něj nejsou vytvářena žádná pracovní místa, jinak řečeno se s tímto úřadem teď nepočítá.

Přitom právě tato instituce by mohla řešit současný nedostatek odborného a kapacitního zázemí přípravy novely. Ta vzniká v podmínkách zcela nestandardního legislativního procesu. Nejdříve poslanci v lednu schválili v prvním čtení novelu v paragrafovém znění, pak se koaliční partneři snažili nalézt shodu nad věcným zadáním (dlužno dodat ne zcela úspěšně), teď předložili věcný přehled pozměňovacího návrhu, který ale všechny oblasti řešené služebním zákonem nepokrývá nebo je uvádí ve variantních řešeních, a dle něj se v budoucích týdnech budou snažit připravit paragrafové znění novely.

Co věcný přehled neřeší, zůstane tak, jako je v doposud existujícím zákoně. Věcný přehled odkazy k paragrafům, které hodlá měnit, neudává.  Chcete-li se tedy v předkládaných materiálnech vyznat, vybavte se jistou dávku detektivního nadšení.

Projednávání materiálu ve výborech minulou středu přineslo:

1/ více otázek než odpovědí, jak bude novela vypadat, anebo co bude obsahovat,

2/ další projevy politiků o potřebnosti služebního zákona bez jasné představy o jeho podobě,

3/ snahu různých ústředních orgánů státních správy vymanit se z působnosti zákona, např. ÚOHS, s odůvodněním, že zákon pošlape jejich nestrannost. Zrovna u tohoto úřadu lze o nezávislosti pochybovat, a to jak z pohledu přidělování finančních prostředků, kdy nemá samostatnou rozpočtovou kapitolu na rozdíl od NKÚ, tak i z pohledu vedení úřadu, které je monokratické a šéf nepodléhá jinému schválení než politickému, nemusí dosahovat odborné kvalifikace atp. Tento úprk je o to zvláštní že právě služební zákon má nezávislost fungování státních úřadů podpořit. Právní poradenskou službu Evropské komise jsme požádali o právní názor k údajné kolizi s evropským právem. K dispozici by měl být koncem týdne.

Posledního února proběhl ve Sněmovně seminář ke služebnímu zákonu, oblasti vzdělávání a odměňování. Co z něj vyplynulo:

- Policejní akademie nebude jedinou vzdělávací institucí pro úředníky,

- smluvní platy budou zakázány a odměny stropovány,

- bude ustaveno generální ředitelství zodpovědné za jednotnost systému vzdělávání a odměňování,

- ve vzdělávání bude kladen důraz na využití vlastních zdrojů s omezením outsourcingu.

O čem se bude nadále diskutovat:

- úřednická zkouška jako záruka minimálního jednotného vzdělání pro všechny úředníky (prosazuje ČSSD) proti možnosti náročnějšího přijímacího řízení, které by prozkoušení obsahovalo, bez nároků na vzdělávání, jako je to obvyklé v sousedních státech i Evropské komisi (prosazuje ANO),

- řešení odměňování s nastavením nových tabulkových platů,

- odměňování expertů způsobem příplatku nebo zvláštního tabulkového platu,

- organizace vzdělávání, vč. například udělování akreditací vzdělávacím institucím atd.

Není zřejmé, zda budou muset případnými úřednickými zkouškami projít všichni současní úředníci. ČSSD se nakonec rozmyslela a nechala se slyšet, že úřednické zkoušky budou jen pro nové úředníky. Seminář přinesl i pozitivum v podobě prezentace Jany Chvalkovské s představením variantních řešení nastavení nových tabulkových platů a s tím souvisejícím výpočtem finančních dopadů. Bohužel se k variantám nikdo z přítomných úředníků nevyjádřil.

Dřívější sliby koaličních politiků o zřízení odborných skupin zůstávají nenaplněny. Jediná ze zástupců Úřadu vlády, MF a MPSV má být složena z legislativců. Ti mohou připravit paragrafové znění, ale těžko vyrobí i věcné zadání. Zbývá otázka, kdy se dočkáme konkrétnějšího návrhu. Termín projednání návrhu novely ve sněmovních výborech je dubnový. Do té doby musí být předložené paragrafové znění. Je to termín natolik ambiciozní, že vzbuzuje minimálně pochybnosti. Snad se dočkáme namísto politických projevů na téma potřebnosti služebního zákona dočkáme jeho konkrétní podoby a účinnosti.

Lenka Petráková, Oživení

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Jirka | pondělí 3.3.2014 10:57 | karma článku: 4,96 | přečteno: 443x