Na základě čeho rozhoduje vláda? Občané: Nemáte oprávnění

V elektronická knihovně připravované legislativy jsou po „vylepšeních“ vlády v demisi veřejnosti přístupné jen některé dokumenty, ač cílem Portálu ODok je „přinášet uživatelům ucelené informace zejména o vládní legislativě a legislativním procesu vládních dokumentů“. Pokud se chcete seznámit s podklady pro rozhodnutí či návrzích zákonů, které byly ještě před pár měsíci běžně k dispozici včetně předkládacích a důvodových zpráv i připomínek z mezirezortu, máte smůlu. Zejména to platí o novějších dokumentech. Vysvětlení, proč některé podklady dohledáte a jiné ne, chybí.

Občané nemáte oprávněníOživení

Vlády nejen západních sousedů vnímají krizi důvěry občanů v instituce i je samé jako vážný problém. Snaží se podpořit občany v jejich účasti na rozhodování, které by se nemělo omezit jen na účast ve volbách. Například v Estonsku je připravovaná legislativa k dispozici ve všech fázích procesu a občané mají možnost se k ní vyjadřovat. A co víc, jejich připomínky jsou brány v potaz!

V ČR je vše jinak. Takto vypadá zpráva občanům této země od současné vlády. „Nepovolený přístup k dokumentu. Pro požadovaný dokument nemáte příslušná oprávnění.“

A jak je to u nás s informacemi k zákonu o úřednících? Zákon pro úředníky „visí“ v Protikorupční strategii jako úkol už od roku 2011. Tato norma má za cíl omezit politizaci státní správy, zvýšit její stabilizaci a profesionalizovat její výkon. Přeloženo do běžného jazyka, tento zákon by měl zařídit, aby s příchodem ministra nebyli vyházeni všichni úředníci, kteří svou práci vykonávají dobře, ale jsou nestraníci nebo jsou z politické strany jiné, než je ministr, a aby potřebnou kvalifikací úředníka nebylo lokajství, ale znalosti a odbornost. Stav české veřejné správy vidí jako problém i Evropská komise, pro kterou je funkční zákon jednou ze zásadních podmínek čerpání eurodotací v dalším programovacím období. Napříště to má být 500 miliard korun.  Funkční zákon je také doporučením Rady EU pro Českou republiku.

Jak zaznělo například v pondělních zprávách televize Prima, Rusnokova vláda připravuje novou verzi zákona pro úředníky, a to v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí. Během posledních 14 měsíců to má být 4. verze stejného zákona. V červnu se sice současná vláda přihlásila k tzv. Nečasovu návrhu zákona o státních úřednících, který je všeobecně považován za paskvil. Asi si to ale rozmyslela. V srpnu sice vydala zamítavé stanovisko k novele služebního zákona z dílny poslanců ČSSD, nyní má ale její nová verze zákona vycházet právě ze služebního zákona. O jeho přípravě se z veřejně dostupných zdrojů nic nedozvíte. Zkuste to dohledat v usneseních vlády, která jsou zpravidla zveřejněna bez podkladových materiálů. Přeji hodně štěstí.

Vláda s diskutabilním mandátem chce svou normu předložit Sněmovně v prosinci prý pod hrozbou nepřidělení eurodotací. Pokud by vše proběhlo v souladu s legislativními pravidly vlády, musel by být návrh připraven a předložen do mezirezortního připomínkového řízení již nyní: standardní měsíční lhůta je 20 pracovních dní a následné vypořádání připomínek také vyžaduje čas. U Nečasova návrhu trvalo 3 měsíce. Návrh zákona ale předložen nebyl. Současná vláda se ohání termínem od Evropské komise, ten je ale slovy úředníka Evropské komise pana Floriana Hausera stanoven na 1. 1. 2016 jako nejzazší termín, do kterého má mít Česká republika účinný zákon pro státní úředníky, který je navíc přístupovou podmínkou (tzn. měli jsme takový zákon mít již od vstupu do EU v roce 2004). Tato informace byla zveřejněna v říjnu na webových stránkách MMR spolu s prezentací.

Boj o moc nad úřednictvem. Občané si mohli na chvilku oddechnout, že všechny parlamentní strany s výjimkou ODS v předvolebních slibech deklarovaly podporu novelizace služebního zákona, který má položit zákonné podmínky pro zlepšení fungování veřejných služeb. Závazek podpořit body Rekonstrukce státu, která přijetí takového zákona obsahuje, podepsalo 160 zvolených poslanců. Strany ve svém slibu pokračují i po volbách. Chtějí o reformní normě a jejím zavádění do praxe diskutovat nejen s politiky napříč politickým spektrem, úředníky, ale i s odborníky. Rusnokova vláda má na zapojení odborné veřejnosti, zdá se, jiný názor.

Dnes, tj. 13.11, měla vláda projednávat zprávu o plnění úkolů tzv. Protikorupční strategie vlády na období 2013-2014. Jedná o seznam úkolů, které má vláda a jí řízené složky realizovat, aby bylo v této zemi lépe, aby bylo méně korupce, vláda byla vůči lidem otevřenější, úřady efektivnější. Není tajemstvím, že u většiny úkolů se v kolonce „plnění“ objevuje opakovaně odložení termínu. Možná se ale nedozvíme ani to. Nemáme totiž oprávněný přístup.

Lenka Petráková, Oživení

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Jirka | středa 13.11.2013 15:29 | karma článku: 10,76 | přečteno: 546x