Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potravinové lístky aneb sociální dávky v USA

     Kolega Roman Šebl včera uveřejnil svůj blog s názvem „47,6 miliónů Američanů pobírá potravinové lístky“, který mě svým tématem zaujal. Přiznám se, že mě ale nemile překvapily základní neznalosti autora k tématu, o kterém s takovým zápalem píše. Vzhledem k tomu, že jsem v českém tisku zaznamenala nejeden článek či blog na téma "Food Stamps", a prakticky vždy se jednalo o velmi zjednodušené a jednostranné informace, ráda bych českým čtenářům přiblížila, co to jsou potravinové lístky, k čemu slouží, kdo je od státu dostává a jak jsou zneužívány.

     Potravinové lístky se v USA začaly ve větším měřítku prodávat na začátku 60. Let. Prvotním impulsem byla snaha zbavit se přebytků zemědělské výroby a zároveň zpřístupnit  více potravin chudším domácnostem.  V praxi to fungovalo tak, že si občané mohli nakoupit potravinové lístky za poloviční cenu jejich hodnoty, a utratit je za lokální potraviny. Vzhledem k tomu, že federální ministerstvo zemědělství jednotlivým státům ušlé finance proplácelo, lístky byly přísně omezeny na potraviny.

     V roce 1977 se na společný návrh Republikánů a Demokratů celý program změnil. Aby se k potravinovým lístkům, tedy sociálním dávkám, dostaly ti nejpotřebnější skupiny obyvatel, lístky se přestaly prodávat a naopak přidělovat občanům podle příjmu a počtu lidí v domácnosti. Základním měřítkem pro to, kdo má na lístky nárok, je tedy příjem domácnosti, počet členů v domácnosti a pak samozřejmě určené kvóty příjmu.

    V dnešní době se již dávno nejedná o žádné tištěné papírové lístky, ale o normální plastikové karty podobné bankovním, na které občanovi přistane v určitý den v měsíci jemu určená částka, za kterou si může nakoupit potraviny pro svou potřebu. Vyjmuty jsou ale například jídla v restauracích a alkohol, na druhou stranu při nákupu s touto kartou se neplatí prodejní daň (obdoba DPH).

     Jak již bylo řečeno, nárok na tuto dávku je dán výší příjmu, aby byla zachována idea pomoci potřebným. Dle letošních tabulek, horní hranice hrubého příjmu pro domácnost s jedním členem je $1,245.00, pro dvě osoby  $1,681.00, pro tři $2,116.00, pro čtyři $2,552.00 a pro domácnost o pěti osobách je maximální příjem $2,987.00 měsíčně. V praxi to tedy znamená, že každá domácnost v USA, která tohoto příjmu z nějakého důvodu nedosáhne, má nárok na tzv. potravinové lístky. Jedinou výjimkou jsou lidé v minulosti trestaní za prodej a distribuci drog, ale i ti jen do té doby, než se jim trest vymaže.

     A kolik činí výplata dávek v dolarech? Dávky se vypočítávají dle nákladů každé domácnosti a nejsou jednotné, maximální částka  pro jednu osobu a měsíc je momentálně $189.00, pro dvě osoby $347.00, pro tři pak $497.00, pro rodinu o čtyřech členech $632.00 a pětičlenná rodina má nárok maximálně na $750.00. S každým dalším členem rodiny se zároveň samozřejmě zvyšuje horní hranice příjmu i vyplácené dávky.

     Nemělo by smysl dávat informace o příjmech či výši dávek, pokud k nim nedodám alespoň základní údaje o výdajích. V Kansas City, kde momentálně bydlím, se nájem průměrného třípokojového bytu pohybuje mezi $400.00 - $800.00, splátka hypotéky za menší domek stejné velikosti do $1,000.00 měsíčně, pořizovací cena kolem $100,000.00. Benzín je zde podstatně levnější, ceny potravin srovnatelné nebo dražší, zejména pak mléčné výrobky a organické potraviny. Pro srovnání – 1 galon mléka stojí $2.80 -  $4.65, dle obchodu, klasický bochník českého chleba $6.80, toastový chléb kolem $1.00, balíček italských špaget $1.50 a balení Veselé krávy  $2.90, 450g másla nesoleného $1.98 a kuřecí prsa $3.98 za kg, atd. Za zmínku jistě stojí fakt, že několik nezávislých studií prokázalo, že "Food Stamps" mají přímý vliv na epidemii obezity v USA.

     A nyní přejděme k tomu, komu všemu jsou sociální dávky zvané "Food Stamps" vypláceny. Vzhledem k tomu, že jsem až do minulého roku pracovala na Sociálním úřadu státu Missouri a kontrola výplaty "Food Stamps" (a šetření stížností a podvodů) byla jedna z mých hlavních náplní práce, domnívám se, že jsem dostatečně obeznámena jak s programem tak s jeho fungováním, abych tu mohla na tuto otázku odpovědět.

     Vysoké procento příjemců tvoří například matky samoživitelky a jejich děti, utečenci a jiní emigranti ze zemí celého světa, propuštění vězni, děti ilegálních Mexičanů, studenti VŠ (musí ale pracovat na částečný úvazek), dočasně nezaměstnaní, invalidní důchodci a občas i běžní důchodci, kteří si například neodpracovali určený počet let (deset)a dostávají minimální důchod, bezdomovci, lidé v léčebnách a ústavech a pak samozřejmě každý, kdo se nějakým způsobem třeba dostal do finanční tísně. Mohu čtenáře ubezpečit, že příjemci jsou všech věkových kategorií, ras i národností, přes domácí Indiány, bělochy a černochy až po Ukrajince, Vietnamce či Číňany. Jeden příklad za všechny – imigranti z Asie si většinou s sebou přivezou i své staré rodiče, kteým tu samozřejmě nevznikl nárok na starobní důchod a žijí pouze ze sociálních podpor, kde “Food Stamps” je jen jedna z nich.

     Největší skupina příjemců jsou ale bez debaty domácnosti s dětmi, kde jim jejich příjem nestačí na pokrytí všech potřeb, zvláště pak rodiny s malými dětmi, kde je buď matka samoživitelka nebo kde pracuje jen otec a matka je v domácnosti. Jedná se většinou o rodiče s nižším vzděláním a kteří často pracují na částečný úvazek. Občas se mezi příjemci najde i začínající podnikatel, který zatím vykazuje nízký zisk. Ve velkém počtu tu jsou ale zastoupeny menšiny a samozřejmě imigranti, a to z celého světa. Nemalým problémem jsou pak podvody a zneužívání dávek, které se v posledních letech rozmohlo nevídanou měrou, ať již díky příchodu nových imigrantů hlavně ze zemí Blízkého Východu nebo díky sociálním sítím, na kterých se dnes “Food Stamps” dají lehce prodat či koupit za poloviční cenu. Všichni si ještě pamatujeme na teroristy z Bostonu, kteří byli také příjemci dávek. Nebo jeden příklad za všechny – v Baltimoru byli minulý měsíc obžalováni Abdulmalik Abdulla a Ahmed Mohssen za podvod s lístky za víc než 1,5 miliónu dolarů. V roce 2012 bylo obviněno přes 300 podnikavců, kteří způsobili škodu za víc než 57,5 miliónů dolarů, celková škoda se odhaduje na 750 milionů dolarů ročně.

     Často mívám pocit, že USA jsou evropskou levicí prezentovány jako asociální země, což je samozřejmě nesmysl. Je zde vice sociálních programů a organizací, než si kdo dokáže představit. Jejich systém je ale jinak založený a jinak funguje, než je zvyklý Evropan, a tak se v něm mnohý člověk z jiné země nevyzná, a z toho rozdílu vznikají různé nepřesnosti až spekulace. Proto jen v krátkosti dodám, že kromě lístků na jídlo zde existuje program výživy zdarma pro děti ve školách (snídaně a obědy), jiné organizace platí lidem v nouzi nájem, další pak účty na elektřinu, další jim kupují a dávají k dispozici mobilní telefony, veřejné kliniky provádí bezplatně lékařskou péči a navíc každá nemocnice musí ošetřit a léčit občany bez ohledu na to, jaké má nebo nemá zdravotní pojištění, nemluvě o programu Medicaid pro chudé. To byl také ten primární důvod k povinnému zdravotnímu pojištění, které zavedl prezident Obama, neboť dluh za zdravotní péči obyvatelstva je prakticky nevymahatelný, již proto, že zde neexistují exekutoři.

     Ale zpět k blogu pana Šebla, který se domnívá, že zneužívání těchto dávek je jen zanedbatelný problém. Dovoluji si mu oponovat a tvrdit, že je to problém značný. Nezaměstnanost v poslední době opravdu klesla a občanů bez práce je stále méně. V sobotu jsme šli s manželem do naší oblíbené restaurace, a na volný stůl jsme čekali přes hodinu, což se nám již dlouho nestalo. Lidé mají víc peněz a vice utrácejí, i když možná ještě není, co se týče krize, úplně vyhráno. Na druhou stranu stoupají výplaty sociálních dávek a množí se známé případy jejich zneužívání. Po zkušenostech se zahraničními investory na Floridě a po zkušenostech s prací na sociálce jsem si jista, že to je sociální systém USA, který se stal tentokrát terčem podvodníků a jiných dobráků, kteří tu prostě a bez zábran tunelují. Je to ale mnohem horší v tom, že dnes tunelují těm nejchudším a nejzranitelnějším, jako jsou děti, invalidé či důchodci.

Na závěr bych si dovolila malou poznámku:

Opravdu si pan Šebl a ostatní myslí, že je EU chráněna lépe a že se to u nich neděje?

 

Hezký den,

Pavlína OToole

 

http://sebl.blog.idnes.cz/c/396804/476-milionu-Americanu-pobira-potravinove-listky.html

http://www.fns.usda.gov/snap/supplemental-nutrition-assistance-program-snap

http://www.breitbart.com/Big-Government/2014/02/16/Two-Texas-Men-Charged-with-1-9-Million-Food-Stamp-Fraud

http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702304657804576401412033504294

Autor: Pavlina OToole | čtvrtek 20.2.2014 3:29 | karma článku: 34,24 | přečteno: 6224x
  • Další články autora

Pavlina OToole

Mast od indiánské babičky

„Jiný kraj, jiný mrav,“ říkám si potichu, když dává můj americký manžel našim dětem na bolest v krku ovocné nanuky, zatímco já jim nutím horké bylinkové čaje s medem a citrónem. Můžete hádat, kdo tento souboj o léčbu u dětí pravidelně vyhrává a kdo si naopak ty čaje pak klidně může vypít sám...

24.9.2010 v 4:35 | Karma: 30,20 | Přečteno: 3285x | Diskuse| Ona

Pavlina OToole

Pan Jakl je mezi konspirátory pouhým amatérem

Před pár dny pan Jakl napsal zde na blogu článek s názvem “Kolik lze vydělat zamaštěným ptákem”, který osobně považuji za vzácnou perlu článků na IDnes.cz. Pan Jakl obviňuje média a zřejmě také nějakého tajného nepřítele, kteří se snaží s “kdovíčím zamaštěným ptákem z někoho vyrazit desítky miliard”. A které nakonec zaplatíme my všichni na vstupném do okázalého divadla. Pod slibným titulkem článku ale nečekejte, že se v textu dozvíte, kolik a kdo na ptákovi vydělává, natož to, kdo na celé havárii tak tratí a jak na celé spiknutí doplatíme my. Nevím, jestli autorovi došla fantazie nebo odvaha a tím svou konspirační teorii nedotáhl do konce, ale to nevadí, ráda mu nezištně (!) pomohu.

13.8.2010 v 6:10 | Karma: 35,12 | Přečteno: 6308x | Diskuse| Společnost

Pavlina OToole

Na olejové pláži (Fotoblog)

Tak nám prý už ten gejzír ropy konečně po třech měsících ucpou a začnou odčerpávat. Zaplatí škody a vše uklidí. Vlastně se ani tak moc neděje, ryby a mořské plody ze zálivu můžeme v klidu jíst, ujistil nás náš prezident Barack Obama. Také na dovolenou na floridské pláže si máme dojet, podpořit místní ekonomiku. A tak jsme se na tu idylu dojeli podívat na vlastní oči, na pláže floridské Pensacoly. Po shlédnutí následujících fotek je jasné, že dovolenou jsme zde nestrávili, nic nejedli a ekonomiku nepodpořili, ale přesunuli se o pár set kilometrů dál, až k Atlantiku... Konečně, ani Obamovic rodinku jsme tu na dovolené nikde nezahlédli...

14.7.2010 v 5:55 | Karma: 15,72 | Přečteno: 2583x | Diskuse| Fotoblogy

Pavlina OToole

Jak jsem se z kariéristky stala "sockou"...

"Máme schůzku u šéfa," nakoukla ke mně do kanceláře sekretářka vedení podniku. "Už zase?" tiše se divím a rozpačitě se zvedám. Mé tušení mě nezklamalo, další snižování počtu zaměstnanců, potřetí za dva měsíce. Další mí dva blízcí spolupracovníci byli dnes ráno v tichosti propuštěni. Nešťastně se podívám na Michelle a Marka, a s údivem se zeptám hlavního managera: "To si vážně myslíte, že to ve třech utáhneme sami? Teď, na začátku sezóny?" Manager Joe se na mně podívá stejně smutně a jen si povzdechne: "To rozhodla korporace, včera mi to oznámili - v rámci šetření. Je krize, musíme to překonat." A tak si opět rozdělujeme práci bývalých kolegů, a jede se dál - i po nocích a o víkendech.

18.6.2010 v 7:59 | Karma: 45,79 | Přečteno: 18950x | Diskuse| Společnost

Pavlina OToole

Pomoc! Máme doma divné stvoření!

Stalo se to asi před dvěma lety, úplně nečekaně a zákeřně. Naše roztomilá, veselá a mazlívá dceruška Kristýnka záhadně zmizela z našeho života, a místo ní se tu objevilo podivné a nevyzpytatelné stvoření, po jehož původu stále marně pátráme. Manžel, který má rád sci-fi, se domnívá, že jsme se stali objektem nějakého šíleného experimentu. Naši malou Kristýnku nám prý unesli mimozemšťané, a vyměnili nám ji za technicky vyspělého robota, který na nás zkouší psychickou odolnost celé lidské rasy. Pokud je to pravda, tak vážení spoluobčané, řeknu vám to na rovinu - je to s námi lidmi dost nahnuté.

23.4.2010 v 4:35 | Karma: 35,48 | Přečteno: 3466x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

ANO vytáhlo na europarlament. Dostálová slibuje podívat se na Green Deal

1. května 2024  14:17

Hnutí ANO zahájilo kampaň do Evropského parlamentu. Kandidáti se představili před Památníkem Tomáše...

Na synagogu ve Varšavě kdosi hodil Molotov, čin odsoudil Duda i ambasáda USA

1. května 2024  14:10

Policie ve Varšavě ve středu dostala oznámení o pokusu zapálit synagogu v centru města. Podle...

Z Železné Ursuly hrdou babičkou? Budu osobnější, slibuje von der Leyenová

1. května 2024  14:06

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová před pár týdny oznámila, že hodlá svůj post obhajovat...

Práce k lidem patří, hodnotí účastníci první máj. Oslavy zdůrazňují i politici

1. května 2024,  aktualizováno  14:05

Politické strany, hnutí a spolky a jejich příznivci se sešli k oslavám prvního máje. V Praze se...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5739x
Mám ráda děti, lidi, zvířata, přírodu a život, i když možná ne přesně v tomto pořadí. Snažím se dívat na sebe i svět kolem s úsměvem a nadhledem. Dělám, co mě hrozně baví, a doufám, že mi to tak vydrží.
...

Čas Robinsonů
A Time to Cast Off
...


geovisite