Spojené státy opět špatně vyhodnotily situaci

Americká intervence v Libyi úspěch nepřinesla. Zemi si rozdělily vzájemně se nenavidící skupiny. Obama a spol. se domnívají, že stačí zavelet Kaddáfí, Mubarak nebo Assad „musí odejít“ a problém je vyřešen. V Egyptě vsadili na islamistu Mursího, proti němuž se postavily miliony Egypťanů, protože odmítají návrat do středověku. Ačkoli byl zvolen demokraticky, brzy se demokraticky chovat přestal.

Kromě islámských zemí bohatých na ropu, žádná islámská země nevzkvétá. Přestože ve světě rostly ceny ropy, Mursí dopustil dotovat ceny potravin i pohonných hmot do výše 20 miliard dolarů. V rozvrácené zemi to nemohlo dlouho vydržet. Devízové rezervy klesly z 36 miliard na 16 miliard dolarů. Po vyjednávání o půjčce s MMF se Mursí rozhodl pomoci si sám a obrátil se na své bohaté souvěrce. Po zvolení Mursího prezidentem v červnu 2012 poslal Katar Egyptu 5 miliard dolarů, částečně dar a zbytek jako půjčku. Saúdská Arábie slíbila 4 miliardy dolarů, ale poslala zatím jen necelé 2 miliardy. Turecko slíbilo v září 2012 půjčit 2 miliardy a poslalo zatím jen polovinu. Spojené arabské emiráty slíbily miliardy 3, ale zatím neposlaly ani cent. Libye půjčila Egyptu 2 miliardy dolarů. Americká velvyslankyně v Egyptě Anne Pattersonová vyjádřila v proslovu 18. června „velkou obavu, že demonstrace v ulicích přinesou lepší výsledky než volby, Egypt potřebuje stabilitu ke zlepšení ekonomické situace a násilí na ulicích přinese jen nová jména obětí.“
Také v Sýrii vsadily USA na špatného koně. Zatímco s islámskou teroristickou organizací Al Kajda v Pákistánu a Afghánistánu bojuje, v Sýrii ji podporuje. Podle irského novináře Patricka Cockbuma hlavní západní média záměrně zkreslují pravdu o situaci v Sýrii. K tomu americký filosof prof. James H.Fetzer poznamenává: „Ačkoli OSN označila Svobodnou syrskou armádu (SSA) a organizaci Al-Nusra za teroristické uskupení, americký ministr zahraničí John Kerry s nimi čile vyjednává. Celým světem obletělo video, na kterém důstojník SSA pojídá srdce zabitého vojáka Assadovy armády. Síly prezidenta Assada zaznamenaly úspěch při potlačování rebelů a získaly sympatie veřejnosti po zjištění, že masakry v syrských vesnicích nemá na svědomí Assadova armáda, ale zahraniční žoldnéři. Podobně jako Rusko, také OSN má důkazy, že chemické zbraně použili tito žoldáci a ne Assadovi vojáci.“
Na otázku, zda by Rusko a Čína souhlasily s americkou intervencí v Sýrii, prof.Fetzer odpověděl: „Americká intervence by situaci jen zkomplikovala a podnítila ještě větší odpor proti americkému zasahování na Blízkém východě.“  J.H.Fetzer pro Fars News Agency

Autor: Karel Orlík | pátek 12.7.2013 18:05 | karma článku: 19,92 | přečteno: 683x