Němečtí biskupové projevili odvahu, po 75 letech přiznali vinu

„Jestliže doznáváme své hříchy, On je tak věrný a spravedlivý, že nám hříchy odpouští a očišťuje nás od každé nepravosti“ – I. List Janův 1,9. 

Dokument Němečtí biskupové ve světové válce z 29. dubna 2020 řeší postoj německých katolických biskupů k nacistickému režimu v době národního socialismu. Podle nynějšího předsedy Německé biskupské konference Dr. Georga Bätzinga nastal čas ke zpovědi a k vyplnění mezery v paměti“.

Každá nová generace se musí vyrovnat s historií svých předchůdců a poučit se pro současnost i pro budoucnost. Předseda německé komise Justitia et Pax, Dr.Heiner Wilmer, uvedl, že  i přes „občasnou veřejnou opozici byla katolická církev v Německu součástí válečné společnosti“. Biskup Wilmer pak citoval z dokumentu: „Neřekli jsme válce jasné NE a většina se stala spoluúčastníky války“.

 

Proč němečtí biskupové nevyjádřili kritičtější postoj k válce, jejíž kriminální charakter se stával stále víc a více zřejmým? Dr.Wilmer uvádí několik důvodů:

-tradiční doktrína o legitimitě státní autority a vztahu mezi církví a státem;

-tradiční doktrína spravedlivé války;

-přirozená akceptace armády v každodenním životě;

-vztah mezi katolickou církví německým národem;

-zásadní odmítnutí komunismu, což učinilo válku proti Sovětskému svazu přijatelnou;

 

Jak ukazují archivy, byla tehdy biskupská konference interně blokována. Biskupové, kteří chtěli být kritičtí vůči politice nacistického režimu, selhali kvůli principu jednomyslnosti a kvůli vlivu předsedy biskupské konference kardinála Adolfa Bertrama, který chtěl udržet opatrný kurz k říšské vládě.

 

Katoličtí biskupové rozhodli již v roce 1965 zahájit „komplexní výzkum činnosti církve v éře národního socialismu.“ Z výzkumu vyplynulo, že němečtí biskupové byli vedeni pastorační snahou „dát válce náboženský význam“, jak uvedl člen Komise pro soudobé dějiny Dr. Christoph Kösters, „tento „tradiční způsob myšlení o válce selhal kvůli realitě zničující války.“

 

Dr. Georg Bätzing: „Můj předchůdce na postu předsedy biskupské konference, kardinál Reinhard Marx a předseda rady EKD, regionální biskup Heinrich Bedford-Strohm, se vyjádřili 27. ledna 2020 k chování křesťanů a církve k pronásledování Židů během nacistické éry takto:

„Nesmíme zamlčet, že mnoho křesťanů s nacistickým režimem kolaborovalo, k pronásledování Židů mlčelo nebo jej i podporovalo. Církevní představitelé se často obrátili k obětem zády. K této historické vině se musí německá katolická církev bezpochyby přiznat.“

 

„Chci v této souvislosti připomenout zesnulého prof. dr. Heinricha Missala, který opakovaně žádal biskupy zaujmout seriózní a kritický postoj k chování jejich předchůdců během světové války. Tito předchůdci se nechali svázat s válkou až příliš a nechali katolické vojáky na holičkách“, prohlásil předseda německé katolické biskupské konference Dr. Georg Bätzing.   

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Orlík | pondělí 10.8.2020 6:00 | karma článku: 10,19 | přečteno: 274x