Kéž přispěje pandemie ke změně hodnot!

Ve středu ráno jsem musel doplnit základní potraviny. Řidič v autobusu měl roušku, cestující pouštěl jen prostředními dveřmi, tzn. nikdo nemohl platit jízdné, doprava byla bezplatná.

Ve středu ráno jsem musel doplnit základní potraviny. Řidič v autobusu měl roušku, cestující pouštěl jen prostředními dveřmi, tzn. nikdo nemohl platit jízdné, doprava byla bezplatná. V nákupním centru měla naprostá většina roušku. Proč o tom píšu? Nikdo by nechtěl zbytečně umřít. A to se jedná „jen“ o smrt „časnou, pozemskou“. Neviditelný nepřítel pomohl naší společnosti minimálně dvakrát.

1) Odhalil nedostatky ve státní správě, aby se mohla v budoucnu lépe připravit na mnohem zákeřnější virovou nákazu. Ukázal na neschopné a zviditelnil ty, na které se lze spolehnout.

2) Ukázal lidem, že se lze na čas obejít bez kultury, sportu a zábavného průmyslu, ale také obnažil nestálost „bohatství“. Vlajková loď českého průmyslu, automobilový průmysl, prý na 14 dní končí výrobu. Očekává se hluboká stagnace nebo i propad celosvětové ekonomiky.

16. března mi přišla sms-ka, že se ve 21.h. budou křesťané na celém světě alespoň tři minuty modlit, aby se šíření koronaviru zastavilo. Je smutné, ale výstižné, že výzva k modlitbám nepřišla od představitelů naší země. Jestliže jsem to přeslechl, pak se jim omlouvám.

V době, kdy odklon od víry ještě nebyl tak markantní, se říkalo: „Lékař léčí, ale Bůh uzdravuje.“ Odkud to naši předkové věděli?

Exodus 15, 26: „Neboť já jsem Hospodin, já tě uzdravuji.“ Problém je v tom, že lidé Boží slovo neberou vážně. Není to něco zvlášť „českého“, už prorok Jeremiáš vytýká svému židovskému národu: „Můj lid (národ) je bláznivý…nemá rozum.“ (4,22)

V čase ohrožení vysílali námořníci volání o pomoc SOS = save our souls, zachraňte naše duše (=životy). Současná společnost je podobně bláznivá jako za dnů Jeremiáše. Všude slyšíme: Zachraňme planetu! To je podstatné, ne naše věčnost, ale naše planeta. Místo uctívat Tvůrce, uctívají tvorstvo! Náboženství dneška je ekologie, ochrana životního prostředí a ochrana klimatu. Angela Merkelová prohlásila, že její prioritou bude boj s klimatickou změnou.

V roce 1972 bylo v USA popíračů Boha 5%, v roce 1990 to bylo 8%, v roce 2000 14% a v roce 2018 to bylo už 23%. Ve Švýcarsku se ze 40 000 mladých lidí od19-20 let celá třetina označila za věřící. Mezi ženami to bylo 82%, mezi muži 66%. Mezi frankofonní populací se k víře hlásilo 53% a mezi německy mluvící to bylo 69%.

Za tři týdny budou velikonoce. Formálně se bude připomínat vzkříšení Pána Ježíše Krista. A pak zase bude většina lidí žít, jakoby se nic nestalo. Všichni máme pouze dvě možnosti: buď popřeme vzkříšení, anebo se k němu postavíme s plnou odpovědností. V tom kladném případě nás čeká setkání se vzkříšeným Spasitelem, který se ukáže jako Soudce všech lidí. Kdo Mu svěří svůj život, ten nemusí koronavir brát „smrtelně vážně“, protože platí slib Vzkříšeného: „Kdo věří ve mne, i kdyby umřel, b u d e žít.“

Autor: Karel Orlík | čtvrtek 19.3.2020 6:01 | karma článku: 13,37 | přečteno: 447x