Teheránská tabu aneb sex, drogy a šaría

Drogy nebo sex? Umělá panenská blána z Číny? Když máte peníze a patřičné konexe, tak to není žádný problém. Jen vám za to hrozí trest smrti.

Ano, i takový je Teherán. Ve filmovém debutu Aliho Soozandeha, íránského emigranta žijícího v Německu padají zavedená klišé a stereotypní pohledy. Írán není jen romantická Persie s Šeherezádou, jaderná hrozba nebo krutý teokratický režim. Soozandeh ve svém filmu dokazuje, že obyvatelé íránské metropole mají stejná přání a touhy, jako lidé na celém světě. Jenom zde platí jiná pravidla.

Ten film se příznačně jmenuje Teheránská tabu a má podtitul sex, drogy a šaría. A jeho zvláštnost tkví mimo jiné v tom, že je animovaný. Byla to  jediná možnost, jak přiblížit divákovi teheránské reálie. Klasický film s takovým obsahem by nikdy v Íránu nemohl vzniknout. Odkrývá totiž obecně známá tabu. Ale nejen to.

Mohu říci, že nemám moc animované filmy rád. Připadají mi tak nějak  mimo realitu. Teheránská tabu jsou ale něco úplně jiného. Ten film vás vtáhne do děje takovým způsobem, že jej za chvíli začnete brát, jako klasický film. Je to tím, že jeho příběh je velmi silný a místy připomene i praktiky našeho minulého režimu. Představují se zde tři ženy. Prostitutka, která má manžela ve vězení za drogy a svého malého syna si bere do "práce". Dívka, která se má "vdávat" za bohatého šejka a přišla o ceněné panenství a manželka spoutaná rodinnými tradicemi.

"Jak poznám, jestli manžel bere drogy?

Dej mu prostě facku.

Když nereaguje, tak je to opium

Když se rozesměje, je to tráva

Když sebou trhne, je to hašiš

Když to bude kokain, tak tě zasype polibky

Když tě bude urážet, tak je opilý

Když ti dá ránu, až ti vyrazí zuby, tak je v normálu, úplně střízlivý."

Nechci zde detailně líčit děj filmu a prozrazovat pointu. Stejně by se mi to asi úplně nepovedlo. Ten film totiž obsahuje mozaiku, tvořenou krátkými dialogy, drobnými scénami nebo jen pohledy na prostředí, ve kterém se všechno odehrává. To mu dává další rozměr

Uvidíte policii zatýkající mladý pár za to, že se spolu vedou za ruku. Na ulici stojící jeřáb se třemi popravenými. Ničené satelitní talíře nebo fungující "soukromé" diskotéky s prodejci drog. Dozvíte se, že vzdělaná manželka nemůže nastoupit do zaměstnání bez souhlasu manžela, ale i to, že prostituce je i v tomto nábožensky přísném státě tolerovaným  jevem. Ale především poznáte,  jakou roli hraje žena v rodině. Žena se svými touhami, svázaná hrou na počestnost, kterou musí v íránské společnosti hrát.

Lidé opouštějí právě z těchto důvodů Írán. Deprimuje je schizofrenie běžného života. Akceptovat  v zájmu jeho zachování státní přetvářku a na druhé straně jej riskovat v rámci naplnění svých tužeb.

Za Teheránská tabu  jsem rád  z několika  důvodů.  Připomenul mi, že žijeme ve svobodné zemi.  Že ukázal našim vyznavačkám islámu, jeho reálný obraz ve státním pojetí. A také to, že obyčejní lidé jsou ve svých tužbách stejní na celém světě. I v Íránu, tam ale bohužel s úplně jinými pravidly. 

 

Autor: Petr Omelka | středa 26.12.2018 13:46 | karma článku: 33,32 | přečteno: 3574x
  • Další články autora

Petr Omelka

"Vy tupci, to není naše hymna!"

2.7.2021 v 18:22 | Karma: 27,57

Petr Omelka

Učitele vyhodili z práce za YouTube

27.5.2021 v 11:01 | Karma: 32,03