Rosslyn Chapel - nejtajemnější stavba Evropy - část druhá

Proč byl zabit kamenický učeň, kdo objevil Ameriku nebo jak lze zašifrovat hudbu do kamene. To jsou další zvláštnosti kaple v Rosslynu.

V minulé části byla zmíněna výzdoba Rosslynské kaple. Práce, kterou zde odvedli kameníci je nejen důkazem jejich zručnosti, ale přináší i řadu otázek.

Kdo objevil Ameriku?

Odpověď jednoduchá. Kryštof Kolumbus v roce 1492. Jak je ale možné, že je na stěnách kaple v Rosslynu ztvárněna kukuřice a agáve, a to již takřka padesát let před jejich oficiálním objevením? Když se tento zapeklitý problém snažili badatelé vyřešit, zapátrali v archivech a asi nalezli i odpověď. V roce 1398 podnikl děd zakladatele kaple Henry St. Clair se svými rytíři plavbu a dostal se až břehům Nového Skotska a pravděpodobně pak pokračoval  dále na území dnešních Spojených států a Mexika. Jejich přítomnost by měla dokazovat věž v normandském stylu, jež stojí na Rhode Island. V případě Kolumba tedy zapracovala propaganda lépe, než u Henryho St. Clair. Tak už to v dějinách někdy bývá, že nemusí mlít ten, kdo dřív přijde.

 

 

"Zmrazená" hudba v kameni

Další záhadou jsou kostky na klenbách, které rozdělují kapli Panny Marie. Je jich 213 a každá má na sobě zvláštní zářezy. Jednotlivé oblouky jsou pak ukončeny postavou hudebníka.  Badatel a hudebník Thomas Mitchell věnoval rozluštění 27let a dospěl k názoru, že se jedná o ztvárnění tzv. cymatických obrazců. Ty byly známy už ve staré Čině a vznikají, když se kovová deska, posypaná jemným materiálem, rozezvučí v určitém tónu. Syn Stuart navázal na práci svého otce, dešifroval hudební kód a převedl znaky do hudební podoby. Melodie připomíná severské balady. A se severskou mystikou souvisí i "Učňův sloup.

 

Učňův sloup

Legenda vypráví, že kamenický mistr dostal za úkol zhotovit pro kapli sloup, který by svou krásou vynikal. Dlouho si s úkolem lámal hlavu, ale stále nemohl na nic přijít. Odjel tedy hledat inspiraci do města. V době  jeho nepřítomnosti, snad díky vnuknutí ve snu, vytesal jeho učeň sloup tak nádherný, že svou prací předčil mistra. Ten, když se vrátil a viděl, co se stalo, ve vzteku umlátil učně paličkou. 

Pravděpodobně se jedná o romantickou smyšlenku. Nic to ale nemění na tom, že sloup je skutečným mistrovským dílem. Někteří tvrdí, že představuje norský strom života Yggdrasil podpírající nebesa, s draky vylézajícími ze země. Jiní, že spolu se sloupem Mistra, sloupy z Šalamounova chrámu Boáz a  Jáchin. Tomu by nasvědčoval i nápis nacházející se poblíž sloupu. "Víno je silné, král je silnější, ženy jsou ještě silnější, ale pravda dobývá všechny."  Je to vítězná Zerubábelova odpověď na otázku krále Dária, co je na světě nejsilnější.

.

Učňův sloup
Mistrův sloup

Nevím, jestli jsou pro vás zmíněné záhady dostatečným důvodem pro cestu do Rosslynu, ale pokud ne, zajeďte si tam pro nepopsatelnou atmosféru a pro zážitek ze zhlédnutí  mistrovských prací tehdejších kameníků.

Zdroj foto: http://www.rosslynchapel.com

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Omelka | středa 27.9.2017 20:58 | karma článku: 26,64 | přečteno: 1220x
  • Další články autora

Petr Omelka

"Vy tupci, to není naše hymna!"

2.7.2021 v 18:22 | Karma: 27,57

Petr Omelka

Učitele vyhodili z práce za YouTube

27.5.2021 v 11:01 | Karma: 32,03