Operace "Měsíční sonáta"

Zavinil Winston Churchill smrt 554 lidí? Někteří tvrdí, že ano a také, že díky svému rozhodní zestárl o dvacet let.

Město Coventry bylo vždycky jedním z největších průmyslových center Británie. Žilo zde 238 000 obyvatel a v místních továrnách vyráběli dělníci automobily, letecké motory i munici. Po vypuknutí druhé světové války to byl pro Německo zásadní strategický cíl. Cíl určený k likvidaci. První drobné nálety probíhaly již v průběhu Bitvy o Británii, a přestože při nich zemřelo 176 lidí,  největší materiální škodu utrpělo jen místní kino Rex. Dalo se tedy předpokládat, že příští útoky budou následovat s daleko větší razancí.

To se potvrdilo, když britská rozvědka zachytila šifrovanou zprávu, že má dojít v noci 14. listopadu 1940 k bombardování. Zpráva byla šifrovaná pomocí přístroje Enigma, ale Angličané ji tehdy již dokázali bez problému rozluštit. O dalším průběhu vypovídají dvě verze, které se liší v jednom zásadním a velmi důležitém faktu. Jestli bylo známo místo, kde bombardování proběhne.

Operace Měsíční sonáta se přesně jmenovala  Mondschensonate (sonáta měsíčního svitu) a má stejný název jako sonáta složená Beethovenem. Její tóny se nesou klidně a navozují atmosféru pokojné noci. Taková noc obepínala  i britské město Coventry ze 14. na 15. listopad 1940. Bylo mrazivo a jasno, a když se pak nad obzorem objevilo 13 speciálně upravených letadel Heinkel He 111, začala se hrát "sonáta" v režii příslušníků Luftwaffe.  Značkovači obletěli město a zaměřovacím zařízením  X-Gerat označili cíl. Pak následoval přílet první vlny bombardérů, která pomocí vysoce výbušný bomb vyřadila z provozu vodovod, plynovod a elektrické rozvody. Další letadla nesla zápalné pumy s náplní ropy nebo hořčíku. Požáry pak bezpečně naváděly další letky bombardérů. Byly zde použity padákové bomby a řada dalších výbušných bomb.

Celkem se náletu na Coventry, který trval 11 hodin, opakovaně zúčastnilo 515 bombardérů a bylo svrženo 500 tun výbušnin a 35 000 zápalných bomb. Bylo zničeno 4300 domů včetně proslulé katedrály, třetina továren a  bylo zabito 554 osob a 865 zraněno. Britská letecká obrana naopak sestřelila pouze jeden německý bombardér.

Ministr propagandy Goebbels si tuto akci tak oblíbil, že na tento způsob bombardování pak v budoucnu používal slovo "coventrieren".  Pro Německo to ale znamenalo, že Britové, kteří z humánních důvodů do té doby zcela vylučovali používání zápalných bomb, je také zařadili do svého arzenálu.

V sedmdesátých letech minulého století bylo napsáno několik knih, které odhalovaly jednu, do té doby,  utajovanou skutečnost. Churchill údajně věděl, že bude Coventry bombardováno, ale současně  si uvědomil, že pokud se město evakuuje, Němci poznají, že Britové prolomili Enigmu. I když je zde také popisováno, jak se tímto rozhodnutí ministerský předseda trápil a měl značné výčitky svědomí, přece jenom obětování nic netušící obyvatel Coventry byla docela silná káva. Do boje proti pošramocené Churchillově pověsti okamžitě vyrazili jiní historici,  kteří naopak vyvraceli možnost, že by se o bombardování Coventry předem vědělo. 

Těžko říci. V dějinách lidstva mnohokrát  došlo k obětování nevinných lidí pro tzv. dobrou věc, takže je docela možné, že místo, kam budou padat pumy, bylo dopředu známo. Každopádně vysvětlovat nějaké bohulibé pohnutky pozůstalým, bývá pak většinou zcela zbytečné.

 

Autor: Petr Omelka | sobota 11.8.2018 9:57 | karma článku: 23,83 | přečteno: 1021x
  • Další články autora

Petr Omelka

"Vy tupci, to není naše hymna!"

2.7.2021 v 18:22 | Karma: 27,57

Petr Omelka

Učitele vyhodili z práce za YouTube

27.5.2021 v 11:01 | Karma: 32,03