"Nejstrašnější" stavby světa

V daném okamžiku vyvolávaly bouřlivé emoce. V daném okamžiku je chtěli lidé bourat. Marně. Stále stojí a dlouho stát také budou.

Podle řeckého architekta, inženýra a teoretika Vitruvia (1. stol. před n. l.) musí každá stavba splňovat tři základní podmínky:

firmitas - pevnost

utilitas -  funkčnost

venustas - libost

Běžný člověk, laik, se většinou nezaobírá tím, jestli je daná budova pevná a v některých případech i jestli je funkční. Zajímá ho především její vzhled. Je to logické. Když musíte dvakrát za  den procházet kolem  baráku, který vám způsobuje trauma, nemáte jistě architekta, který ho navrhl v lásce.

Po celém světě existuje nespočet objektů, které byly trnem v oku tisícům lidí a dnes si bez nich už nemohou dané místo představit. Pojďme se tedy na některé z nich podívat.

La Sagrada Familia

(Chrám římskokatolické církve, Barcelona, Španělsko)

Stavba architekta Antonia Gaudího byla započata v roce 1882 a zatím nebyla dokončena.

 

Opera v Sydney

(Operní síň, Sydney, Austrálie)

Původní návrh, podle kterého byla stavby započata, navrhl dánský architekt Jorn Utzon. Později byl z projektu vyloučen a vzhled budovy částečně pozměněn a celá stavba dokončena, za velké nelibosti Utzona,  dle australského architekta Petera Halla.

 

Eiffelova věž

(Rozhledna, Paříž, Francie)

Dílo stavebního inženýra Gustava Eiffela, které spisovatel Guy de Maupassant označil za nejodpornější věž na světě, navštívilo od jejího otevření v roce 1889  250 miliónů lidí.

 

Walkie Talkie" na ulici Fenchurch 20

(Polyfunkční dům, Londýn, Velká Británie)

Budovu v postmoderním stylu navrhl uruguayský  architekt Rafael Vinoly. Neslavně se proslavila tím, že venkovní teplota na ulici, způsobená odrazem paprsků od lesklého pláště budovy, byla tak vysoká, že poškozovala zaparkovaná vozidla. Reportér místních novin dokázal za přispění  této budovy osmažit na pánvi vejce. Vše měla vyřešit pevně instalovaná markýza.

 

Stadion Al Wakrah

(Sportovní stadion, Duahá, Katar)

Stadion dle návrhu britské architektky a malířky Zaha Hadid pro světový pohár FIFA v roce 2022. Je mimo jiné kritizován za pracovní podmínky při výstavbě. Údajně při ní již zemřelo 1000 pracovníků.

 

Bytová věž Antilla

(Bytový dům, Mumbai, Indie)

27 podlažní dům obývaný jednou rodinou, má titul nejdražší rezidence na světě. Náklady stavby, kterou navrhla americká společnost Hirsch Bedner Associates, se vyšplhaly na rekordní 1 mld USD. Každé patro je navrženo tematicky v jiném stylu, přičemž byly použity nejdražší materiály z celého světa.

 

Portland Building

(Občanská budova, Portland, Spojené státy)

Budova navržená v postmoderním stylu je stále chápána velmi negativně. Důvodem jsou i dnes potřebné náklady na její rekonstrukci, které činí 90 mil USD. Uvažovalo se i o její demolici. Tvůrce Michael Graves to přirovnal k zavraždění dítěte.

 

Otázka estetických hodnot domů bývá sporná a mnohdy je soudíme jen z hlediska našeho momentálního  pocitu. Občas se ale stane, že díky času se z té počáteční hrůzy vyvine skutečná perla.

Jak je na tom  tento?

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Omelka | pátek 25.8.2017 12:10 | karma článku: 22,94 | přečteno: 1087x
  • Další články autora

Petr Omelka

"Vy tupci, to není naše hymna!"

2.7.2021 v 18:22 | Karma: 27,57

Petr Omelka

Učitele vyhodili z práce za YouTube

27.5.2021 v 11:01 | Karma: 32,03