Kdy pokleknete za těch 6 a půl tisíce mrtvých?

Fotbalisté rádi dávají najevo svůj protest proti chuligánství diváků nebo rasismu na hřišti. Budou protestovat i v Kataru?

Mistrovství světa ve fotbale je velká událost pro fotbalisty i pro fanoušky. Ale také pro všechny, kteří dělají sportovní business. Výdělky z reklam, z televizních přenosů, ze suvenýrů a kdoví z čeho ještě jsou obrovské. Ale jde tu samozřejmě i o prestiž. Země, která dostane možnost tuto velkolepou akci pořádat, dává i tímto způsobem najevo svoji ekonomickou sílu.

Na startovní čáře závodu o pořádání fotbalového mistrovství stálo pět uchazečů, Jižní Korea, Japonsko, Austrálie, USA a Katar. Do posledního, čtvrtého vyřazovacího kola postoupil Katar a USA a v poměru 14 ku 8, Katar zvítězil. Z tábora Spojených států okamžitě zaznělo obvinění, že Katar podplatil několik členů výkonného výboru a vyhrál nezaslouženě. Nic takového se ale neprokázalo a Katar začal s přípravami na MS. 

Výnosy z ropy a zemního plynu, který produkuje stát s počtem obyvatel o něco větším než je počet obyvatel Prahy, měly zaplatit vybudování dvanácti fotbalových stadionů. Šejkové ale záhy zjistili, že je to i pro ně velké sousto a počet stadionů stáhli na osm. I tak se náklady odhadují na 9 miliard amerických dolarů a není od věci ušetřit tam, kde se dá.  A dá se. Třeba na pracovnících. A že jich tam bylo požehnaně. Podle neoficiálních zdrojů se na stavbách  podílely 2 miliony dělníků, většina z  nejchudších zemí Asie a Afriky. Katastrofické bezpečnostní i pracovní podmínky stály život 6,5 tisíce lidí, kteří přišli do Kataru s představou lepší budoucnosti. Místo toho se stali spíše otroky.

Jakoby se některé reprezentační týmy právě probudily a to, co avizovali britští novináři již v roce 2013, začínají dnes řešit. Jak? Mají na sobě dresy s nápisy jako "Lidská práva na hřišti i mimo něj" nebo "Fotbal podporuje změnu". Bohužel tohle a nic jiného těm dělníkům z Indie, Bangladéše nebo Pákistánu život nevrátí. Slavná FIFA měla po zjištění toho, co se v Kataru děje jeho kandidaturu okamžitě zrušit. Vzhledem k tomu, že nikdo nepředpokládá, že by se reprezentace na protest zřekly účasti na MS, snad by tedy mohli hráči alespoň na těch exkluzivních stadionech za ty mrtvé pokleknout. Tentokrát by to mělo určitě větší smysl.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Omelka | úterý 30.3.2021 13:43 | karma článku: 35,41 | přečteno: 1836x
  • Další články autora

Petr Omelka

"Vy tupci, to není naše hymna!"

2.7.2021 v 18:22 | Karma: 27,57

Petr Omelka

Učitele vyhodili z práce za YouTube

27.5.2021 v 11:01 | Karma: 32,03