Život na pavlači není řešení

Na jedné straně jsme utvářeni konzumním způsobem života k nekonečné spotřebě, na druhé straně jsme přesvědčováni tou nejhloupější částí lidstva k přijímání naprosto scestných ideologií typu genderismus, multikulturalismus, 

k víře v cokoliv, ať je to náboženství nebo EU či NATO, nebo k následování duševně choré adolescentky – ekologické aktivistky, atd, atp., na třetí straně jsme zoufalí z celého toho maglajzu a téměř všichni máme potřebu vykřičet na pavlači do světa své frustrace z této bláznivé doby, byť každý z nás vidí problémy i jejich řešení někde jinde.

Obávám se, že bláznivá doba jen tak hned nepomine, protože doba naivity a prostoduché víry, která usnadňovala život lidem v minulých generacích, je nenávratně pryč. Příliš mnoho poznatků je lidem dostupných, zároveň příliš mnoho zločinců tyto poznatky překrucuje – někdy dokonce v dobré víře, etablovalo se příliš mnoho zákulisních vodičů loutek s absolutním zajištěním vlastní bezpečnosti či majetku a k politické moci se na celém světě domohlo příliš mnoho všehoschopných lumpů, přičemž v záloze číhají další lumpové, často řádově horší, než ti předchozí, kteří kujou pikle, jak se dostat k moci

Proč tomu tak je? Jednoduchá odpověď zajisté není, zjednodušená snad ano. Zjednodušeně řečeno, kdyby lidstvo nemělo živočišný původ a kdyby nenastal v jeho vývoji ten moment přeorientování člověka z fyzické síly a mrštnosti na rozvoj rozumových schopností, lidstvo by dál žilo v tlupách, lovilo či sbíralo kořínky jako všežravci. Přirozeným výběrem by se lidstvo nepřemnožovalo a jen tak, jako ostatní zvěř, by hledalo nová loviště a vítězili by ti fyzicky zdatnější. Jenže snad díky nějaké genové modifikaci došlo k vyhnání člověka z ráje nevědomosti a dnes jsme dorazili až před brány pekla mamonu, lstivosti, povrchnosti, bezcitnosti a zoufalství.

Kromě těchto příkladů pekla provází celou historii lidstva i jejich naprosté protiklady. Dnes to vypadá, že tyto pojmy patří do říše pohádek a to dokonce do říše nežádoucích pohádek. Připomenu například skromnost, čestnost, upřímnost, hledání souvislostí či vědomí sounáležitosti k celku. Včera připomínali Reportéři ČT události z 50.let, kdy došlo k pitoresknímu soudu s vedoucími Junáku. Podstatou celého totalitního soudu bylo rozprášit a zastrašit všechny, kdo v mladých lidech podporovali šlechetnost. Dnešní doba se od té totalitní nijak neliší, ušlechtilost je nežádoucí a není to již jen oblastní problém komunistických zemí, je to celosvětový trend.

Domnívám se, že je obrovská celosvětová nerovnováha mezi dobrým a zlým a zlé na svoji misku vah stále přitěžuje, dobré se však choulí a schovává, jako by vzdávalo marný boj. Boj mezi dobrým a nedobrým tu na Zemi od nepaměti je, ale schoulené a bázlivé dobro je k ničemu. Myslet a konat dobře, bez kalkulu, co z toho budu mít, dokáže každý člověk. Pokud se na tuto zcela obyčejnou životní filozofii lidstvo zase zaměří, zlo sice nepřemůže či nepřeváží, ale rovnováha se opět navrátí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Olga Pavlíková | úterý 22.10.2019 12:53 | karma článku: 19,88 | přečteno: 601x