Paskovů bylo a bude víc

Celý svět musí cudně sklopit zrak a vzít odpovědnost na svá bedra za vysokou úroveň svých potřeb moderního života. Globální oteplování se zvyšuje ještě rychleji, než předpokládali i ti nejlepší z nejlepších klimatologů. EU – zachraň nás, Češi se bojí tepla a moře.

EU přijalo právně závazný cíl pro obnovitelné zdroje paliva (OZP) do roku 2020 ve výši 20% a pro biopaliva v dopravě dosáhnout podílu 10%. Tento závazek vedl k dramatickému zvýšení růstu cen elektřiny a kupodivu i cen potravin v celém světě. Začaly dostávat přednost plodiny k výrobě biopaliva a n hladovějící v Africe a arabském světě se zvýšilo napětí. Vědecké studie navíc prokázaly, že výroba biopaliv má paradoxně záporný vliv na emise skleníkových plynů.

Zmatek kolem Fukušimské elektrárny v Německu upřednostnil uhlí, dalo by se předpokládat, že se cena uhlí bude zvyšovat, ale kam se tento logický trend hrabe za nařízením z EU vyrábět energii z alternativních zdrojů. Všechny alternativní způsoby výroby energie jsou proti jaderné a uhelné zatím dražší a jedině EU přesto přistoupila na tuto nevýhodnou ekologickou variantu s OZP. V USA začali využívat břidličné plyny a tak mají přebytky kapalného plynu a uhlí v takové míře, že je dovážejí i do „vyspělé“ Evropy. Kdo by předpokládal, že uhlí půjde na poloviční cenu v době, kdy by měl být o něj zvýšený zájem?  Co tento zázrak může ještě způsobit? Bude se snižovat cena plynu do aut a tím se sníží zájem i o benzin, potažmo naftu. V Evropě se prozatím břidlicový plyn netěží, ale jistě k tomu mimo naši republiku dojde a vliv této varianty se ještě zvýší. Dlouhodobé varovné předpoklady konce fosilních paliv dostanou podobu nesmyslného trápení předešlých generací. Dodavatelé plynu a elektřiny hlásí snížení cen, na jak dlouho je však otázkou - jak vidno lze těžko něco předvídat.

V televizním pořadu Hyde Park logicky mluvil ředitel Jonák o tom, jak se věci mají. Odcházející horníci dostanou pravděpodobně až 12-ti měsíční platy v průměrných mzdách 35 tisíc korun. O tak štědrém odstupném se může všem jiným zaměstnancům v republice jenom zdát. Horníků bylo v minulosti propuštěno několikanásobně víc, ve vší tichosti a nikdo se ani nic nedozvěděl. Třicetiprocentní podílník Bakala je dobře vidět a proto především na něj se snáší největší výtky, má však jen omezený vliv v představenstvu podniku. Do Evropy se vozí 200 milionů tun z USA, samotná Evropa vytěží 107 milionů tun a OKD z toho má podíl jen 9 milionů tun. Z těchto čísel je rozpoznatelné, kdo je dominantní a cenově určující. Na Ostravsku bylo v roce 2004 nezaměstnaných 110 tisíc lidí, dnes je tam asi 80 tisíc, těch předpokládaných dalších 1.25 tisíc nezaměstnaných je v podstatě malé procento z davu lidí bez práce v tomto regionu. Těžko lze odhadnout kolik dalších lidí přijde o práci vlivem snížení cen energií z důvodu menší poptávky po cementu (stavebnictví), oceli (těžký průmysl), chemického průmyslu (zpracování nafty) atd. Dovoz levného materiálu ze zahraničí vždy omezí částečně konkurenceschopnost našich podniků, tomu nelze zabránit. Evropa vymyslí krátkozraké nařízení upřednostňující obnovitelné zdroje paliva a ostatní státy z toho profitují natolik, že mohou dovážet své přebytky i za tak výhodné ceny a u nás budeme muset zavírat těžký průmysl. Taková jsou pravidla konkurence, vyhrává jen ten nejschopnější. Na druhou stranu tu budeme mít lepší vzduch a životní prostředí, ale s vyšší teplotou, proti které se v prvopočátku vše odehrálo.

Autor: Oldřich Šrámek | sobota 28.9.2013 16:36 | karma článku: 14,61 | přečteno: 547x
  • Další články autora

Oldřich Šrámek

Covid

22.11.2021 v 19:21 | Karma: 20,47

Oldřich Šrámek

Covid u nás a ve světě

13.6.2021 v 16:30 | Karma: 9,51

Oldřich Šrámek

Covid změní svět

21.5.2021 v 5:56 | Karma: 11,67

Oldřich Šrámek

Koronavirus

10.2.2021 v 8:41 | Karma: 15,86