Kouřením to začíná

Na obezitu umírá ve světě více lidí než na podvýživu a hladomor je tak zdravější způsob umírání. Dle úplných statistik z roku 2014 téměř polovina Čechů umírá na selhání srdce nebo na infarkt. Čtvrtina podlehne nádorům, které ovšem

nevznikají jen z kouření.

Na novotvary, tedy na nezhoubné a zhoubné nádory, zemřelo 27 449 lidí, z toho na nemoci dýchací soustavy zemřelo 6 833 lidí, na poranění, otravy a jiné následky vnějších příčin zemřelo 5 598 lidí, na nemoci trávicí soustavy zemřelo 4 607 lidí a na nemoci endokrinní výživy a přeměny látek zemřelo 4 286 lidí. Kouření je nebezpečné skoro stejně jako konzumace tučného a sladkostí, lenošení, stresování, přepracování, pití alkoholu, či fetování. Určitě ke všem těmto nezdravým záležitostem budou zanedlouho parlamenty vyspělých států hledat zákony a náš život zmodernizují tak, jak si vždy větší část obyvatelstva přeje. Nyní nekuřáci zruší všude kouření, jindy na oplátku jim kuřáci spolu se sportovci zakážou sladkosti v cukrárnách.  Postupně se omezí zákonnou normou množství alkoholu, tuku, sladkého, uzeného, přepáleného, pálivého a chuť podporujícího koření a nakonec se přidělí i nutný počet minut povinného cvičení a odpočívání. Všechno jde, jen když budou mít zákonodárci dost času a lidé jim to dovolí.

Až se evropští poslanci rozhodnou úplně skoncovat s kouřením, později s vydatnou podporou muslimů i s vepřovým, s podporou vědců i sladkostmi a alkoholem, bude průměrná doba dožití posunuta na vysněnou stovku. Vtírá se představa, že každý stát zákazem těchto zdravotních metel v podstatě nebude muset vynakládat skoro žádné výdaje na zdravotnictví, jak prosté a logické tvrzení. Zdravých lidí přibude, ale kdo takový přírůstek lidí uživí? Odchod do důchodu se pochopitelně bude muset posunout alespoň na osmdesátku. Příjemná představa a kdo by s tím nesouhlasil? Je ale sporné tvrdit, že psychická úroveň a především fyzická kondice v těchto letech se dá též nějakým zákonem udržet.

Jenže všechno nemusí být zrovna takové, jak tvrdí vládcům poslušní odborníci. Jsou jisté sporné okolnosti, které vám nikdo nechce vysvětlit, a musíte se divit osamoceni. Jak je možné, že Japonci a Korejci kouří na světě nejvíce a dožívají se nejdelšího věku? Jak je možné, že dříve se kouřilo bez filtrů a rakovina plic byla v 19. století ze všech rakovin zastoupena jedním procentem a v polovině 20. století již stoupl počet na 5,66 procent. V USA se propagandou valící nyní i na EU podařilo snížit spotřebu cigaret skoro na polovinu, ale počet onemocnění rakovinou plic se zvýšil o 14 %. U nás na počátku 20. století byla rakovina plic vzácností, v roce 1950 na tuto nemoc zemřelo již 1335 lidí, v roce 1960 skokem nárůst na 3538 a v roce 1986 dokonce 5891 lidí. Vše možná skutečně souvisí s jadernými výbuchy a zvýšeným radioaktivním spadem, popřípadě používáním nějaké chemikálie na praní, mytí, desinfekci, nebo je příčinou růstu všech rakovin nějaký zrádný moderní způsob léčení, nebo preventivní očkování, čert ví s čím ještě, jenom se ten zrádný původce nezná a ani se záměrně nehledá. V přírodě se člověk s hořícími dýmy běžně otravoval a byl po generace geneticky vybírán k přežití těchto běžných pachů a jedů. Zajímavé bylo sledovat původ silikózy v JAR. V dolech a v lomech se při těžbě v jakékoliv hornině s velkým obsahem křemíku objevovala silikóza stejně jako jinde na světě, jenže pouze u bělochů, ale u černochů ne. Vysvětlení bylo nakonec jednoduché, černoši se nikdy nenechali donutit pracovat více jak čtyři hodiny denně a jejich zatížení plic bylo proti bělochům poloviční, někdy až třetinové. Příroda nás vybavila určitou dávkou obrany, nic se nesmí přehánět a to platí i pro kouření. Stejně tak se za tisíc let třeba lidský rod zbaví slabochů na spaliny automobilů a zůstanou jen jedinci geneticky způsobilí snadno přežívat i tyto jedy. Možná tímto výběrem prošli i Japonci po jaderných explozích. Méně odolní jedinci zemřeli a ostatní jsou odolnější k účinkům té radiace, která je ve skutečnosti právě tím důvodem zvyšujícího se počtu rakovin a nemocí ve světě.

Kouření je určitě špatný návyk a nějaké té startovací látce napomáhá ke vzniku karcinomu, nesmí se ale lidem lhát jen proto, že právě nějakým záměrům vládnoucích vrstev vyhovuje na něm nehorázně vydělávat s většinovým souhlasem obyvatelstva. Výdělky jsou nehorázně velké a porostou. Stále se omílají zvýšené náklady na léčbu kuřáků. Nemyslí si snad někdo, že na nějakou rakovinu a cévní onemocnění umírají pouze kuřáci a ostatní umírají pouze na sešlost věkem? I nekuřáci nakonec z jedné třetiny umírají na rakovinu, z druhé třetiny na cévní choroby a z těch ostatních se dožije úmrtí sešlostí věkem jen zanedbatelné procento. Je snad léčba těchto lidí zadarmo a nikdo kromě kuřáků není léčen na nějakou tu rakovinu?  Jediný rozdíl je pouze v tom, že si užijí důchodu déle než silní kuřáci. Nejvíce nás musí znepokojovat stav nových druhů nemocí od poloviny minulého století. Zvýšený výskyt astmat, alergií, snížená plodnost mužů a také zvýšený počet všech rakovin, mimo jiné i kůže a plic. Z celkového počtu umírajících na rakovinu plic je potřeba odečíst u nás asi 900 případů rakovin plic v důsledku radonu, stovek případů silikóz z prachových částeček křemíku a živce menších jak 5 mikrometrů, desítky případů onemocnění lidí pracujících s těžkými kovy, jedovatými látkami atd. Proč stát finančně nepodpoří důkladné, odborné a nestranné zhodnocení skutečných původců onemocnění? Na nás pak zůstává hledat složitě pravdu a rozhodovat se mezi různými teoriemi, které jednou ohlašují za největšího zabijáka kouření, jindy tučné, cukr, sůl, přejídání, pití alkoholu, limonád, nepití tekutin, nadměrná aktivita, nedostatečná aktivita atd.

Zdanění v % z konečné ceny v roce 2015 je 79,7%, což je 60,59 Kč z průměrné ceny za krabičku cigaret, tedy 3,03 Kč za cigaretu. Při vykouření cca. 21 miliard cigaret v ČR je zisk státu 21x3,03miliard je 63,63 miliard Kč za rok a bude stále stoupat, všem je to slíbeno. Kam se hrabe příjem ze stále oslavovaných evropských fondů, ze kterých jsme za deset let dostali po odečtení vložených peněz pouze 410 miliard. To naši kuřáci vložili za deset let dnešních 636,3 miliard Kč a jsou přitom stále jen pomlouváni. Kouření je nekuřákům nepříjemné, to je pravda a není člověka, který by to popíral, ale proč budou některé restaurace, pivnice a vinárny zákonem až rušeny jen proto, aby se pouze nekuřáci mohli najíst, napít a diskutovat o politice.  To je začátek diskriminace, která se později rozšíří i na ně a všechna dění ve společnosti. Brzo se uzákoní zákaz spalování potištěného papíru, PET lahví, kostí, listí a všeho ostatního kouř tvořícího materiálu, kontrola bude časem stoprocentní, bankovky se zruší spolu s anonymitou nákupu, a platební karty se stanou jedinou šancí nákupu. S tím ale bude ústředí vědět, kdy, kde a co kdo koupil, stejně jako již nyní ví kdy, kde a co kdo na koho řekl. Bude se znát počet PET lahví u jednotlivce a jednou se i ta likvidace dá snadno zkontrolovat. Tyto zákony se prosazují a prosazovat budou stále rychleji. Myšlenka je to děsivá, ale kupodivu nachází dost moderních zastánců.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Oldřich Šrámek | úterý 15.12.2015 16:01 | karma článku: 32,44 | přečteno: 1459x
  • Další články autora

Oldřich Šrámek

Covid

22.11.2021 v 19:21 | Karma: 20,47

Oldřich Šrámek

Covid u nás a ve světě

13.6.2021 v 16:30 | Karma: 9,51

Oldřich Šrámek

Covid změní svět

21.5.2021 v 5:56 | Karma: 11,67

Oldřich Šrámek

Koronavirus

10.2.2021 v 8:41 | Karma: 15,86