Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mýty o školném a realita současného fungování vysokých škol

Rýsující se vládní koalice politických stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné obeznámila veřejnost se svým cílem zavést školné na vysokých školách. Toto téma se rázem stalo hojně diskutovaným nejen na blogu iDNES.cz. Rád bych do diskuze k tématu školného přispěl třemi doposud nepříliš zmiňovanými poznámkami.

Skolne je v poslednich dnech hojne diskutovanym tematem.iDNES.cz

1. Je nyní studium na VŠ zadarmo?
Částí veřejnosti sdílený názor, že v současné době lze studovat vysokou školu zadarmo, souvisí s mnohem obecnějším a velmi nebezpečným problémem. Totiž s široce rozšířenou domněnkou, že to, za co neplatíme přímo, je bezplatné. To, co je financováno státem, přirozeně zadarmo není. Stát veškerou svoji činnost realizuje za finance vybrané od daňových poplatníků. Troufám si tvrdit, že v 99 případech ze sta vyjde jeho činnost mnohem dráž, než kdyby byla provozována subjektem ze soukromého sektoru. Stát plýtvá a daňový poplatník za službu provozovanou státem zaplatí mnohem více, než kdyby si ji zakoupil u soukromníka. Stát má velmi malou motivaci šetřit na nákladech, a co je mnohem horší, není motivován ziskem. Služba, za níž není vidina možného zisku, nikdy nemůže být vykonána tak dobře jako ta, kde motivace ziskem existuje. Doufejme proto, že se školným pronikne na vysoké školy i do jisté míry tržní prostředí, kdy studenti budou vnímáni jako klienti, o něž je zapotřebí bojovat.
2. Chování některých vyučujících ke studentům je neúnosné
Kdo se v současné době pohybuje v prostředí veřejných vysokých škol nebo má alespoň toto prostředí v živé paměti, moc dobře ví, buď ze zkušenosti vlastní nebo z doslechu, jak se ke studentům chovají mnozí vyučující či personál na studijních odděleních. Na vysokých školách není výjimkou nedodržování konzultačních hodin, přednášky odučené jen z části předepsaného času, odpadlé přednášky bez náhrady, ignorování komunikace se studenty, neochota studentům poradit či netransparentnost ústního zkoušení. Jsem přesvědčen, že tyto problémy jsou způsobeny především tím, že mnozí vyučující na vysokých školách se cítí býti nedotknutelnými a svého postavení zneužívají. Je velmi žádoucí, aby se zavedením školného rostlo na vysokých školách uvědomění, že student je klientem školy, který vyučující i ostatní pracovníky školy živí, a proto zasluhuje vlídné zacházení. To samozřejmě nemá nic společného s tím, že by studenti měli mít po zaplacení školného automatický nárok na zápočet, zkoušku nebo dokonce vysokoškolský diplom.  
3. Když se nezavede školné, vyhnou se mladí lidé dluhům?
Odpůrci školného argumentují tím, že zavedení přímých poplatků za vysokoškolské studium mnoho mladých lidí zadluží. Zde si dovolím vypůjčit výstižnou poznámku Miroslava Macka, který ve své středeční glose na Viditelném Mackovi napsal: "Podle ČSSD by zavedení školného zadlužilo mladé lidi. Když se školné nezavede a náklady studia se budou tradičně hradit ze ztrátových rozpočtů, tak je to nezadluží?" Když si při hledání odpovědi na Mackovu otázku pomůžeme poznatkem od ekonoma Petra Macha, že "na 26 veřejných vysokých školách studuje asi 320 tisíc studentů a školné jim platí stát, a to ve výši asi 20 miliard korun ročně," vyjde nám jednoznačná odpověď. Rozdíl je pouze v tom, že za současného stavu se společně s vysokoškoláky zadlužují i ti, kteří na pracovním trhu výhodou vysokoškolského vzdělání nedisponují a ani disponovat nebudou.

Autor: Marek Numerato | čtvrtek 10.6.2010 8:24 | karma článku: 21,41 | přečteno: 1630x
  • Další články autora

Marek Numerato

Zástupce 1 % na Wall Street. Názory, které v televizi neuslyšíte

Protesty, které se v uplynulých týdnech rozšířily z Wall Streetu do celého světa, jsou zaměřeny především proti společenské a ekonomické nerovnosti a chamtivosti korporací. V reportážích o protestech média poskytují prostor převážně levicovým odpůrcům kapitalismu. Těmi, kdo protesty v médiích hodnotí, jsou opět antikapitalisté. Ve světě jsou nekriticky přijímány názory Naomi Kleinové, Slavoje Žižeka či Michaela Moora. Česká média nacházejí své miláčky mezi Václavem Bělohradským, Janem Kellerem či představiteli iniciativy ProAlt.

6.11.2011 v 17:30 | Karma: 25,79 | Přečteno: 3348x | Diskuse| Politika

Marek Numerato

Žádné řešení, jen další problémy. To nabízejí bojovníci s korupcí

Boj s korupcí je líbivým tématem. Málokdo si dovolí s názorem, že je třeba vynaložit maximální úsilí k tomu, abychom se korupce zbavili, nesouhlasit. Existuje několik způsobů, jak vyrazit do boje s úplatkáři a těmi, co úplatky přijímají.

23.10.2011 v 10:30 | Karma: 24,66 | Přečteno: 1360x | Diskuse| Politika

Marek Numerato

Pro jaký svět jsou libertariáni nebezpeční?

Komentátor Jan Macháček označil libertariány za jedno z největších nebezpečí současného světa. Možná má pravdu. Spíše by nás ovšem měla děsit podoba současného světa než libertariáni, kteří se s dnešním stavem nehodlají smířit.

12.10.2011 v 19:49 | Karma: 39,23 | Přečteno: 4542x | Diskuse| Politika

Marek Numerato

Daně a jak na ně. Tchaj-wan versus Itálie

Jak lze vyčíst z mých předchozích blogů, o výběru daní nemám valné mínění. Daně považuji za krádež. Stát nás nejprve oloupí a pak nám za naše daně poskytuje služby, které určitě ne každý daňový poplatník v kvalitě poskytované státem uvítá. Ale co už, v demokracii mají převahu ti, kterým systém, v němž část lidí násilně olupuje druhé, vyhovuje. Státy daně vybírají a jejich úkolem je vybrat na daních co nejvíc.

10.9.2011 v 16:44 | Karma: 17,09 | Přečteno: 1576x | Diskuse| Ekonomika

Marek Numerato

Ukončeme nefungující experiment se státním školstvím

Dneškem začíná další školní rok. Oproti tomu předchozímu se nic zásadního nemění. Lidé stále žijí v bludu, že vzdělání je veřejným statkem. Že se každý z nás vzdělává pro ostatní a ne pro sebe. A proto hrajeme tu hloupou a nespravedlivou hru, kdy si navzájem prostřednictvím daní vzdělání dotujeme. Jedni na tom značně vydělávají, druzí dost tratí. Nad vším dohlíží rozpínavý stát, který si ze školství udělal baštu propagandy a centrálního plánování.

1.9.2011 v 9:31 | Karma: 33,04 | Přečteno: 4844x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...