Vůně českého chleba

Už jste někdy měli neodolatelnou chuť dát si chleba s máslem? Já tímto syndromem trpím po ročním pobytu v Anglii, kde mojí hlavní potravinovou složkou byly toasty (bíle, tmavé, celozrnné) jedlé pouze po vhození do toastovače... Nedá se to pořádně ničím namazat, po několika hodinách to zgumovatí, musíte je uchovávat v ledničce, rychle plesniví. Nyní chápu, proč jsou Angličané takoví bledí, jakoby nedodělaní. Po takové snídani, bez oběda a k večeři povětšinou hotové jídlo ze supermarketu. :-(

Když jsem navštívila některé jižní země jako je Itálie, Chorvatsko, Řecko, byl pro mě bílý chléb příjemným zpestřením, ale představa, že se na této bílé nadýchané vece musíte živit rok - brrrr... Pro mě je to již hororová představa, zvláště pokud toto bílé pečivo nakoupíte a až doma  zjistíte, že chutná jako vánočka. Chvilku se to dá vydržet, ale jezte neustále salám s vánočkou... A o kvalitě tohoto pečiva druhý den nemluvě.

Dokonce i návštěva Paříže, kde mají vyhlášené křupavoučké bagety, které voní po ulicích a najdete je na všech plakátech a ilustracích, kde si krásná Francouzka veze v košíčku na bicyklu tuto dobrotu domů, mě nepřesvědčila. Uznávám, teplá a čerstvá je dobrá, ale druhý den se dá použít pouze jako zbraň a ne jídlo!

 

Od té doby, kdy byly  toasty složkou mého každodenního jídelníčku a po pár dovolených strávených v zahraničí, jsem si uvědomila, že typický český chleba s tmavou kůrkou a pšeničnou moukou má jenom pár našich sousedů a pokud cestujete dál od hranic, nemáte šanci chléb podobný tomu našemu koupit.

 

Takto jsem si začala vážit našeho národního zlata a až nyní chápu, co znamená pro důchodce každodenní boj u nás ve městě o chleba Šumava :-) Stojí tu trpělivě dlouhé fronty před pekárnou, až přivezou jejich vytoužený voňavý chléb a pak už jen vidíte,  jak si s rozzářenou tváří nesou svůj poklad domů nebo míří do dalšího obchodu pro zlevněnou mouku, cukr a jiné nezbytnosti. Pokud chcete tento chléb koupit odpoledne, nemáte šanci, je vyprodán.

 

Proto si i teď vybírám, jaký chléb koupím, neboť na českém trhu je nepřeberné množství druhů a značek v závislosti na tom, kde bydlíte a kam až proniknou marketingové strategie různých pekáren. Můžete si koupit pšeničný, žitný, celozrnný, vícezrnný, slunečnicový, sojový atd. Ale každý chléb má svá specifika a aby vám vydržel čerstvý několik dnů, je nutné opravdu vybírat, protože se spousta chlebů drolí, nedají se krájet (ať už jsou čerstvé nebo staré), jsou moc moučné nebo ztvrdnou do druhého dne.

 

Taky jste teď dostali chuť na ten chleba s máslem? Já děsnou, tak promiňte, už musím jít a zakrojit...

 

Autor: Markéta Novotná | pátek 21.9.2007 0:00 | karma článku: 13,22 | přečteno: 931x