Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Vyměňte politiky nebo vyměňte politické strany ?

Stále silněji nabývám dojem, že v naší republice je již tak vysoký stupeň naštvanosti lidí s děním okolo nás, s vývojem politiky a ekonomiky, zdravotnictví, školství atd . atd., že naopak snad neexistuje oblast veřejného života, kterou bych mohl hned na tomto místě pochválit. Osobně si vybavuji spíš nějaký ten sportovní úspěch jednotlivců, prostě ač přemýšlím o dění kolem nás, tak si nemohu vzpomenout např. kterého ministra mohu za nějaký záslužný čin pochválit. Nenapadá mně vůbec nic.

Mezi lidmi panuje v současné době napětí, nespokojenost a vzájemné vztahy jsou narušené. Myslím si, že ani doba blížících se vánočních svátků nic na dané situaci výrazně nezmění. Přesto si přeji, abychom alespoň v kruhu svých nejbližších nalezli na pár okamžiků, dnů skutečnou pohodu,klid a mír. Jenže nic netrvá věčně a my se vrátíme do společenské reality dnešních dnů. Kladu si poslední dobou otázky typu, proč je mezi lidmi tak nebývalá nespokojenost, proč se lidé k sobě chovají tak jak se chovají a kdo je tím vinen ? Samozřejmě si kladu následně i otázku jak změnit celkovou situaci, která dnes u nás evidentně trvá a evidentně není růžová. Samozřejmě si současně uvědomuji, že nikdy asi nenastane stav úplné spokojenosti, lásky a tolerance všech členů komunity nazvané Česká republika. Ale samozřejmě si přeji, abychom žili v lepším světě, a tím nemám rozhodně na mysli majetkový blahobyt. Člověk si především přeje, aby mu vydrželo zdraví jeho a blízkých a aby se měl relativně dobře. To znamená, aby si mohl trochu užívat radostí života, být zabezpečený na pár měsíců života dopředu neřku-li na pár let, aby mohl vychovávat v klidu děti apod. Dovolte mi technickou poznámku. Nemyslím si, že jsem pesimista ale naopak se snažím dívat na život "normálně" a dle mého názoru jsem spíše pragmaticky romantický optimista. Také si myslím , že ne všichni s tím, co jsem dosud uvedl, budou souhlasit. Nikomu mé názory nevnucuji, jsem si vědom toho, že když je mnoha lidem nedobře, najdou se i tací ,kteří jsou se stavem společnosti naprosto spokojeni. Nekritizuji je a vím, že spokojených lidí je také dost. Od těch, kteří oplývají majetkovými hodnotami až po ty ,kteří nemají zhola nic ale mají své nejbližší a mají se rádi a na svět kolem nás se moc nesoustřeďují a to jim ke štěstí i spokojenosti stačí. Každý jsme zkrátka jiný, někdo vnímá realitu až moc, někdo dosud nevlastní ani mobil ani televizor. Jelikož se zajímám o veřejné věci (nezlobte se nemohu napsat v současné době věci veřejné , byť s malým v, aby nedošlo k nějaké asociaci) tak mi nedá pokoj jedna myšlenka resp. jeden pocit. Tak nějak cítím, že se z nás snaží někdo udělat , slušně řečeno ,pouhé poslušné pasivní diváky dění kolem nás probíhajícího. Jinými slovy napsáno, mám pocit, že někomu stačí abychom byli ukáznění a hodní občané, jakási masa lidí, která by měla držet krok a ... A hlavně abychom o věcech a dění kolem nás moc nevykřikovali. Ano, hovořím o politicích a především parlamentních politických stranách. Namísto , aby nás přesvědčovali, že si zaslouží důvěru, že právě je jsem zvolili, činí většinou opak. A když uvádím , že se jedná o parlamentní strany, mám samozřejmě na mysli ty, které ač se staví do role koalice a opozice, v podstatě již delší dobu spolupracují a je to z jejich strany jedna velká hra na nás občany. Na úrovni nejvyšší se rozdělují posty na ministerstvech a není to pro občana tak přehledné jako o úroveň níže, počínaje kraji. Zde je již jednoznačně v mnoha krajích deklarována jejich spolupráce v oficiálních koalicích ČSSD -ODS. Ono by v podstatě o nic zakázaného a nedemokratického nešlo , kdyby nešlo o nás, o občany. To, co se dnes děje na úseku korupce je skutečně šílené. Nepřipojit se k vlastním nárokům, ještě po předložení švýcarskými vyšetřujícími orgány doslova jak na talíři, aby nám byly vráceny naše miliardy, peníze které nám patří, o čemž nakonec stejně musí rozhodnout příslušný soud, s odůvodněním, že v podstatě nevíme proč když neznáme důvod, jinými slovy dle pana ministra, když ještě nevíme, zda je či není noha skutečně zlomená, je prohlášení svědčící spíš o snaze neobjasnit čili zatajit skutečné informace dnes již alespoň v obžalobě Švýcarské konfederace naprosto známé a tyto zveřejnit. A svědčí to také o naprostém pohrdání intelektuální úrovni českého člověka. I to je jeden z projevů arogance a neslušného chování politiků vůči nám, občanům... O aroganci moci se dnes již ani nepíše. Stala se normou chování politiků. Kořeny tohoto nedobrého stavu se dají dohledat u jednotlivců, politiků, kteří nastavili skutečně vysokou laťku neslušnosti a neserioznosti. Nemíním je jmenovat, byla bych celá řádka, cítili by se dotčeni. I v těchto politických stranách se přesto najde řada slušných lidí, ale nevěřím že díky nim dojde k zásadním změnám k lepšímu. Ovládají-li dnes určité okruhy lidí ekonomiku a politiku v naší zemi, je asi zapotřebí hledat jiné řešení. Občané mohou zakládat nejrůznější hnutí , dnes zcela jasného politického obsahu, mohou veřejně vystupovat a kritizovat, nemám na mysli pomlouvat a bezdůvodně napadat. Ale to nestačí. My skutečně nechce, aby zůstaly nepotrestány zcela očividné krádeže státního majetku za bílého dne, abychom se dozvídali, že nejvyšší státní zástupci se mění dle momentální politické strategie mocných. To nesvědčí o zdravém prostředí právě pro vyšetřování těch nejznámějších kauz jako je MUS, OKD a další. Je to jednoznačný signál, že zde cosi není v pořádku. Cestou ke změnám jsou svobodné demokratické volby na všech úrovních. Je to jedna ze základních našich možností ,jak mohou občané ovlivnit dění v našem státě a tím i vlastní život. Umíte si modelově představit, že politické strany ,které se domnívají, že jejich pozice jsou neotřesitelné a křesla v Parlamentu ČR jsou navždy pronajaté již od devadesátých let, tak zapomínají, že pronájem není vlastnictví. Nepatří jim ani ty posty, které zastávají ale nevlastní ani tuto republiku. Bylo by na místě se zamyslet, zda akci Vyměňte politiky nezaměnit za akci Vyměňte politické strany. Občané by měli přemýšlet, zda po dvaceti letech není čas na změnu, měli by přemýšlet , zda ti, kdo byli v roce 1989 nejaktivnější a jsou dnes stále na pozicích, byli skutečně ti správní a jediní resp.jedineční. A mám za to, že spousta našich občanů tak dnes již přemýšlí. Nemyslím si , že totální výměna politických stran jejich nezvolením je lékem na všeobecně špatný stav společnosti. Ale je to rozhodně šance na nápravu , šance rozbít nové staré struktury, vazby mezi jednotlivci na ministerstvech a v nejrůznějších státních orgánech, kde tyto strany dosadili své věrné. Je to i jedno z řešení jak řešit korupci, narušit výše uvedeným jednáním nás voličů korupční prostředí. Jak tím odstranit např. pochybnosti o čistotě přidělování státních zakázek. Proto přemýšlejme, zda nebude naznačená možnost do určité míry pozitivním řešením, jak zlepšit celkové klima ve společnosti ? Nestačí prosté kosmetické úpravy , za které považuji mimo jiné výměnu několika politiků. K čemu to nakonec v důsledku vedlo ? Nedošlo ke zvolení některých skutečně již dlouhodobě neoblíbených politiků. Přestali mít vliv na dění ve svých stranách a nehrají svou hru nadále zezadu, nenašli se pro ně posty ve státní správě? Ostatně někteří z nich sami potvrzují jak je jim nyní dobře a v podstatě potvrzují uvedené. Výměnou politických stran dosud parlamentních za strany jiné, dnes neparlamentní či nově vzniklé, je cestou a možná i řešením. Pozor nemám rád slovo velké a malé strany. Je to rozlišení sice zažité z minulosti ale takové porovnání nepatří do politického hodnocení stran ale je na místě v úplně jiné oblasti lidského života. Ostatně kolik skutečných a pracujících členů v politických stranách je a kolik z nich se aktivně zapojuje do činnosti, toť otázka. Musím na závěr konstatovat, že výše uvedená myšlenka , jak způsobit průvan v české politice se mi osobně líbí. Ne , nehrozí žádná revoluce ani nepořádek či chaos, ohroženi se musí cítit ti, co špatně dělají svou práci a kteří si navíc mysleli , že mají v této oblasti definitivu. Nechci , aby nás rozdávali a prodávali na neznámá konta neznámých firem. Jak se o politice obecně říká, že je to běh na dlouhou trať, tak existují i ze života jiná rčení - nic netrvá věčně a změna je život ! Jestliže se chceme míti lépe v naší krásné vlasti, něco pro to udělejme !

Autor: Richard Novákrichard | pondělí 28.11.2011 7:27 | karma článku: 8,94 | přečteno: 629x

Další články autora

Richard Novákrichard

Migrace do Evropy – každé řešení je dnes špatné

Úvodem se přihlašuji k názoru, že máme právo si rozhodovat kde a s kým budeme v tak krásné zemi žít, kterou bezesporu stále naše republika je.

6.3.2016 v 5:47 | Karma: 13,99 | Přečteno: 527x | Diskuse | Ostatní

Richard Novákrichard

Evropská unie – smutné časy

Minulý týden jasně ukázal , že Evropská unie je útvar,který si vybudoval svou pozici na politické scéně. Pár posledních týdnů vyvolává řadu otázek i poznatků. Je zde EU pro nás resp.pro koho vlastně ?

20.2.2016 v 8:05 | Karma: 30,98 | Přečteno: 902x | Diskuse | Ostatní

Richard Novákrichard

Stop blbosti a boj za zdravý selský rozum

Existuje-li dnes možnost zvolat do mediálního prostoru něco jako vlastní názor, tak toho využívám. Bojovat proti blbosti,je nekonečný boj, nic nového neobjevuji, jen jsem se pokusil připomenout, že mysleti je lidské a přirozené..

8.12.2015 v 6:00 | Karma: 11,90 | Přečteno: 492x | Diskuse | Ostatní

Richard Novákrichard

Fenomén Babiš - ANO či NE

Nelíbí se mi neustálé odvádění pozornosti od důležitých věcí a tzv. babrání se ve věcech, které nelze změnit hned teď, ale až ve volbách. Často slýchám otázku, jaký je vlastně Babiš doopravdy a jak to s námi zamýšlí, jsme firma ?

6.6.2015 v 0:00 | Karma: 9,15 | Přečteno: 263x | Diskuse | Ostatní

Richard Novákrichard

Mír, láska, svoboda

Nežil jsem rok před první světovou ani rok před druhou světovou válkou. Nechci žít ani rok před dalším vojenským konfliktem, který se může odehrávat u nás.

22.8.2014 v 7:22 | Karma: 5,44 | Přečteno: 203x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
12. června 2026  11:56

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi

Kontrola jízdenek
15. června 2026  9:20

Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Přes Lomnou vede ve Frenštátě pod Radhoštěm nová lávka, původní zničila povodeň

ilustrační snímek
15. června 2026  11:14,  aktualizováno  11:14

V ulici Podkopčí ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku se lidem otevřela nová lávka přes říčku...

Ústecká opozice opět kritizovala hospodaření města, podle ní se málo investuje

ilustrační snímek
15. června 2026  11:10,  aktualizováno  11:10

Někteří ústečtí opoziční zastupitelé na dnešním zasedání opět kritizovali hospodaření města, podle...

MHD za třetinu. Praha výrazně zlevní jízdné lidem pobírajícím složku superdávky

ilustrační snímek
15. června 2026  12:42

Praha zavede nový tarif zvýhodněného jízdného pro osoby v nepříznivé sociální situaci. Nárok na...

Na Českolipsku bude po dvou letech čtyřdenní dětské sklářské sympozium

ilustrační snímek
15. června 2026  10:46,  aktualizováno  10:46

Na Českolipsku bude po dvou letech čtyřdenní dětské sklářské sympozium YGS. Tvořit na něm bude od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 954x
Mám rád život a lidi. Nevážím si pouze těch,kteří se snaží být za každou cenu nej...ale nemají na to. Rodina a zdraví, rodná země, čest, svoboda a demokracie -klasické hodnoty, dnes znějící jako fráze,ale to mi nebrání,abych je uvedl. Jako myslivec mám rád přírodu, jako místopředseda Občanské konzervativní strany chci "kecat do politiky" i když to dnes není in.

Seznam rubrik

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.