Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Výprava na Mars. Kdy se uskuteční a jak bude vypadat?

Lidé mají odjakživa touhu objevovat neznámé a vydávat se do neprobádaných končin. Po Měsíci je další v pořadí Mars. Podle NASA by vesmírná loď k „rudé planetě“ měla odstartovat někdy kolem roku 2035. Zdá se to jako dlouhá doba, ale – jako každá jiná – uplyne jako voda. Můžeme se již dnes připravit na nové okamžiky triumfu? A zcela se vyvarovat možné hořké prohry?

Planeta Mars. Vznikl tam někdy život?

Výprava k Marsu bude zatěžkávací zkouškou pro celý kosmický průmysl - a nejen ten. Na přípravě expedice se podílejí lidé z mnoha oborů. Je potřeba vyprojektovat vyhovující loď, najít potraviny, které astronautům dodají při náročné misi dostatek energie a potřebných vitaminů a zároveň jim budou i chutnat, zajistit možnost okamžitého lékařského ošetření, připravit všechno vědecké vybavení...

Pravděpodobně devět měsíců cesty k Marsu, půl roku na místě a dalších devět měsíců zpátky. Cesta dlouhá stamiliony kilometrů. To je už něco úplně jiného než dva dny - něco přes 300 000 kilometrů - k Měsíci.   

Jak bude vypadat loď na cestu k Marsu? Určitě by měla obsahovat alespoň malé kajuty pro všechny členy posádky (zatím se počítá s šesti), aby během dlouhého letu měli aspoň to minimum soukromí. Jelikož let k Marsu potrvá asi devět měsíců, bylo by dobré zajistit i otáčející se části simulující gravitační pole.

Se stavem beztíže totiž přichází mnoho zdravotních problémů. Z kostí se odplavuje vápník a ty křehnou. Svaly, především na nohou, atrofují. Kardiovaskulární systém se oslabuje. Astronauti mohou ztrácet smysl pro rovnováhu.

Dlouhodobá izolace a pobyt ve stísněném prostoru s sebou nese i velkou psychickou zátěž. Tým astronautů musí být dobře sehraný a jeho členové klidní, vyrovnaní lidé.

Je ale možné, že se některý z nich zraní nebo onemocní. Na palubě musí být veškeré základní léky, lékařské vybavení a operační nástroje. Ve stavu beztíže by náročnější operace nebyla pravděpodobně proveditelná, ani s pokroky v miniinvazivní chirurgii a s operačními roboty. Dr. Jon Bowersox, chirurg na University of California, považuje chirurgii ve vesmíru až za poslední možnost, když už vše ostatní selhává. A například u složitých poranění končetin by podle něj byla bezpečnější amputace zraněné části, než obtížná operace.

Obtížné může být i řešení zásob a odpadu. Vzduch i voda budou muset procházet rozsáhlou recyklací. Vědci z Evropské vesmírné agentury (ESA) věří, že by v tom mohly pomoci bakterie a následně rostliny, které budou produkovat kyslík. Problém je ale opět ve stavu beztíže. Mnohé rostliny se mu již na orbitálních stanicích dovedly dobře přizpůsobit, ale s konkrétními druhy bakterií testy teprve probíhají.

Možných rizik během cesty - nezmínila jsem třeba ještě vliv zvýšené radiace a možnost poškození lodi mikrometeoritem - existují stovky nebo tisíce.

Dennis G. Palaccio, dřívější pracovník NASA, odhaduje pravděpodobnost úspěšného návratu astronautů na méně než 75 %. Profesor H. H. Kölle z Technické univerzity v Berlíně je tato šance dokonce jen 4 až 25 %.

Výpravy na oběžnou dráhu a na Měsíc měly tu výhodu, že se dalo uskutečnit několik předběžných pokusů - se zvířaty nebo prostě vysláním sond. Mise na Mars s posádkou se však od poslání sondy liší tak moc, jak je to jen možné. A „zkušební let" by byl příliš nákladný.

Z minulosti kosmonautiky víme, že hodně z prvních pokusů selhalo. Na druhou stranu, dnes je technika mnohem dál a konstruktéři dělají všechno pro to, aby bylo nebezpečí pro lidskou posádku co nejmenší.

Někdy se ale první výprava uskutečnit musí. Jak se říká - všechno je jednou poprvé. Podle odborníků na to budeme v třicátých letech tohoto století již dostatečně připraveni (je-li však možno to tak říci).

Zatím se můžeme jen těšit, až svět obletí záběry prvních lidí na Marsu. Budou vztyčovat vlajku? A pokud ano, jakou? Je pravděpodobné, že většina členů posádky budou Američané. Ale ESA na plánu s NASA spolupracuje a mnoho dílčích systémů, které by mohly být využity, vyvíjí například i Rusko a Japonsko.

Možná by tedy byla vhodná mapa Země?

Na okamžik si to představme. Na Václavském náměstí se před obří obrazovkou shromáždil dav lidí. Zdálky to může vypadat jako koncert nebo demonstrace, ale když přicházíme blíž, vidíme a slyšíme moderátora - oznamuje, že za několik minut budou k dispozici první autentické záběry, pořízené lidmi na Marsu.

Hlasitě šumící dav najednou podivně umlká. Pohledy shromážděných směřují k chvějícímu se zrnícímu obrazu. Ten se ustaluje. Je na něm vidět pětice lidí v tenkých skafandrech - tři muži a dvě ženy. Jedna z nich volá na momentálního kameramana, aby taky šel do záběru. On kontroluje kameru na stativu a s úsměvem do ní zamává. Už se přidává k ostatním. V pozadí je stanice, která se jim stane asi na půl roku domovem.

Už není ticho. Lidé mluví jedni přes druhého, jásají i hádají se. Záznam vzbuzuje emoce.

Obraz astronautů střídá opět moderátor, který má ve studiu několik expertů na kosmonautiku a diskutuje s nimi význam toho dějinného okamžiku. Ale na náměstí už jejich odpovědi poslouchá málokdo, to spíše posluchači doma u televizí.

Za třicet let uvidíme, zda se tato předpověď naplní nebo ne. Kdo dnes ví?

Již v současnosti ale výzkum spojený s plánovaným letem na Mars přináší nové objevy, stejně jako kosmické programy v minulosti. A ať už bude výpravu provázet triumf nebo nezdar, vstoupí do dějin.

Doufejme tedy, že s úspěchem.

 

Citace Dennise G. Palaccia a H. H. Kölleho pocházejí z knihy Kolumbové vesmíru II: Souboj o stanice (Karel Pacner, Paseka 2007).

Ačkoli opravdová výprava k Marsu se uskuteční až za zhruba třicet let, již v tomto roce si mohou děti a studenti vyzkoušet simulovaný let na Mars během Expedice Mars 2007, pořádané Dětskou tiskovou agenturou a Českou kosmickou kanceláří. Soutěže se účastním v oboru palubní lékař a biolog. Příloha o lékařství během mise na Mars, připojená k tomuto článku, je mým projektem z minulého kola. Koho zajímá kosmická medicína, tomu jistě poskytne zajímavé užitečné informace.

V projektu shrnuji možná řešení zdravotních rizik během dlouhodobých kosmických letů, pokusy proveditelné při cestě na Mars a experimenty přímo na povrchu Marsu.

Co říci na závěr? Nashledanou u televize za třicet let.

Autor: Julie Nováková | středa 15.8.2007 16:20 | karma článku: 17,45 | přečteno: 2731x
  • Další články autora

Julie Nováková

Festival Fantazie 2011 spustil přihlašování

Už druhým týdnem běží přihlašování na FF 2011, letní festival fantastiky, her, popularizace vědy i zábavy. Neváhejte a užijte si tam fantastickou letní dovolenou... Více na webu FF: http://www.festivalfantazie.cz/

22.3.2011 v 15:46 | Karma: 8,06 | Přečteno: 657x | Kultura

Julie Nováková

Vyšel nový detektivní román

"Nikdy nevěř ničemu", detektivní román místy s odlehčujícími prvky, právě vyšel a přichází na pulty knihkupectví. Hrdinou je pražský počítačový poradce žijící poměrně předvídatelný, stereotypní život - dokud jednoho dne nezvedne telefon a nezjistí, že zdědil dva domy v Normandii... Byla ale smrt jejich majitele skutečně přirozená? A proč se někdo opakovaně snažil do jednoho z nich vloupat? Zjistíte na stránkách knihy...

3.2.2011 v 23:36 | Karma: 8,20 | Přečteno: 872x | Diskuse| Ostatní

Julie Nováková

PragoFFest se blíží a chystá mnoho překvapení

Na letošním ročníku budete mít možnost se setkat s desítkami spisovatelů a výtvarníků - a samozřejmě i stovkami dalších fanoušků, hráčů a jiných návštěvníků. Už 3. února se můžete přijít podívat do Modré školy (Praha, Háje) - a první den můžete na program GameFFestu, součásti celého festivalu, i zadarmo! A pokud vás zajímá spíše literární fantastika, navštivte třeba zábavnou besedu o společném psaní v pátek večer... V programu si tentokrát vybere skutečně každý.

26.1.2011 v 12:49 | Karma: 7,51 | Přečteno: 1053x | Kultura

Julie Nováková

Minisrovnání čteček e-knih: Sony 600 vs. Kindle Wi-Fi

Čtečky elektronických knih prodělávají rapidní vývoj a těší se stále větší oblibě. Není se čemu divit – technologie e-ink oproti klasickému podsvícenému displeji šetří oči a připomíná skutečnou tištěnou knihu. V zařízení, které měří i váží méně než většina klasických knížek, s sebou můžete nést celou knihovnu.

12.1.2011 v 11:45 | Karma: 15,11 | Přečteno: 1707x | Věda

Julie Nováková

Schola Pragensis již vypukla

Již dnes byl v Kongresovém centru Praha zahájen patnáctý ročník Scholy Pragensis, festivalu představujícího celou plejádu pražských středních škol a učilišť.

25.11.2010 v 20:22 | Karma: 10,89 | Přečteno: 1493x | Praha a střední Čechy
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 81
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2039x
Původně: Studentka víceletého pražského gymnázia se zajmem o psaní, fotografování, film, vědu... Čajomilec-začátečník, hrozně zvědavý člověk a příležitostná korektorka.
Moje životní motto zní: Někteří lidé berou sami sebe tak vážně, až je to směšné. Berme život takový, jaký je - a nikdy není tak špatný, aby bylo nejhůř!
Dnes: PřF UK, aktuální medailonek na mých osobních stránkách julienovakova.ic.cz (na blog nemám více než rok téměř žádný čas).