Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

(Retro)recenze: Výstřední vesmír

Před nějakými šesti, sedmi lety jsem za poukázky na knihy z některé z předmětových olympiád na gymnáziu zakoupila knihu Roberta Kirschnera Výstřední vesmír – ale od té doby jsem četla jednu jinou knihu za druhou, zvlášť po přechodu na čtečku, a stále jsem si na něj nenašla dost času a chuti. Pár dní strávených loni doma s nemocí bylo dobrých minimálně k tomu, abych po Výstředním vesmíru konečně sáhla a přečetla ho. Výsledek? Kniha se mi velmi líbila a zároveň jsem ráda, že jsem se k ní dostala až nyní. Proč? Hned se dozvíte…

Výstřední vesmír jsem kupovala jako další z řady populárně-naučných knih, které mám v oblibě, a tak jsem se po otevření knížky dočkala určitého překvapení. V první řadě je totiž třeba říci, že Výstřední vesmír není typická populárně-vědecká publikace. Anotace zní: „Přední světový astronom a expert na supernovy vypráví příběh odhalování jednoho z kosmických tajemství – tajemství zrychlování expanze vesmíru. Umožňuje čtenáři nahlédnout do „kuchyně“ týmu, jehož výzkum vedl k mimořádnému (i pro řadu vědců překvapivému) kosmologickému objevu – že rozpínání vesmíru urychluje temná energie. Jde o čtivě napsanou knihu o jednom z nejaktuálnějších kosmologických témat posledních let.“

Čekala jsem, že se uvnitř dočtu o vývoji a fungování vesmíru, autor v jednotlivých kapitolách představí různé body teorie a pokusí se je čtenáři srozumitelnou formou vysvětlit či alespoň přiblížit, a to bude občas prokládáno poznámkami, jak se Kirschnerův tým k daným závěrům experimentálně dostal. Dočkala jsem se spíše knihy o metodologii vědy, kde byly historické pozadí výzkumu a samotná činnost týmu prokládány informacemi o kosmologii. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem si na to zvykla, ale zanedlouho jsem začala být naopak ráda, že se nejedná o klasický výklad tehdy aktuální kosmologie.

Při čtení Elegantního vesmíru od Briana Greenea ani jiných popularizačních knih jsem totiž nikdy nenahlédla moc hluboko do „zákulisí“ objevů a tvorby nových teorií. Výstřední vesmír to umožňuje, a to pěkně zblízka. Občas máte pocit, že jeho aktérům doslova vidíte do žaludku – ale to trochu předbíhám. Napřed se totiž musíte prokousat úvodem.

Čtení Výstředního vesmíru vyžaduje soustředění. Robert Kirschner totiž přechází mezi výkladem, vyprávěním a jeho časovými liniemi velmi plynule, a tak v jednu chvíli čtete o typech supernov a hned v další o činnosti pozorovatelů u teleskopu, a pokud si nedáte pozor, můžete se na chvilku ztratit. Přechod ale nikdy není bezdůvodný, tematicky vždy navazuje – jen se zrovna během jeho čtení nesmíte na minutku zamyslet nad něčím jiným.

Úvod knihy se mi zdál místy trochu zdlouhavý a místy matoucí, neboť tehdy jsem například ještě neznala vědce zmiňované hned na začátku druhé kapitoly ve scéně, kde Peter Challis na snímcích hledá zachycené supernovy a Alex Filippenko netrpělivě čeká na zprávu, jakou část oblohy má pozorovat Keckovým teleskopem, na němž dostal přidělený čas. Vedle nich jsou zmíněni Brian Schmidt, Bruno Leibundgut, Nick Suntzeff a „tým velkého z“ obecně, a většina čtenářů v tu chvíli pravděpodobně neví, co si o záplavě jmen má myslet (já tedy nevěděla). Přejdeme na jistou půdum pod nohama k Newtonovi, principu spektroskopie a vývoji hvězd, což bude pro mnohé čtenáře po zmatku se jmény naopak opakování něčeho dobře známého. Po objasnění vzniku supernov se dostáváme k tvůrcům myšlenky jejich existence, Fritzi Zwickymu a Walteru Baademu, od nich se ale ze třicátých let velmi rychle přesuneme do roku 1987 k pozorování supernovy ve Velkém Magellanově mračnu… No, představu už jste jistě získali sami.

Poté, co se setkáme ještě s Einsteinem, Eddingtonem a prvním použitím kosmologické konstanty, Edwinem Hubblem a rozpínáním vesmíru, už zakotvíme téměř nastálo v období Kirschnerovy profesní kariéry od začátků studia až po současnost, a tehdy už jsme relativně zvyklí na přeskoky… a navíc už nás tak rapidní přeskoky ani nečekají. Po necelé stovce stránek expozice se postupně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a to objevu Kirschnerova týmu, že temná energie podle dosavadních měření tvoří hlavní sílu v kosmu a vesmír se podle všeho bude stále rychleji rozpínat. Proces, jak na to přišli, je na celé knize nejzajímavější – a prvotní nedostatek nadšení mě rychle přešel, až se proměnil ve fascinaci.

Kirschner nám představí problémy, se kterými se astronomové potýkají, od statistických chyb měření až po velikost teleskopů a typ zachycení obrazu – fotografická deska byla před pár desítkami let pro většinu účelů stále ještě lepší než CCD detektory, neboť sice zachycovala stokrát méně dopadajícího světla, zato ale byla nepoměrně větší! Postupně se seznamujeme s Kirschnerovou prací a s jeho vedoucími, kolegy a pak i studenty – zde už žádný zmatek ve jménech nehrozí. Zjistíme, jak komplikované bylo – a často stále je, což koneckonců dokazují například spory o Keplerovy kandidáty na exoplanety nebo použití dat NICMOSu o exoplanetárních atmosférách – odfiltrování šumu z astronomických dat a následná statistika. Člověk je hned rád za své prachobyčejné t-testy a Spearmany na biologii.

Až detektivně napínavé bylo líčení „souboje“ mezi Kirschnerovým „týmem velkého z“ a konkurenční skupinou z Berkeley – závodu mezi mnoha desítkami usilovně pracujících lidí, přelétajících tehdy ještě osobně od jednoho pozemního teleskopu k druhému, vyjednávajících pozorovací čas na orbitálních teleskopech, ručně procházejících nasbíraná data, provádějících složitou statistickou analýzu, doufajících v co nejvíce supernov… V určité chvíli nevyhnutelně padnou otázky: Máme už dostatek dat? Výsledky mluví jasně – ale máme je už publikovat? Nemohli jsme někde udělat chybu? Máme hrát o vítězství a riskovat vše? Pointu prozrazovat nebudu, byť ji čtenář už skoro jistě tuší – ale co kdyby…

Kirschner umí být pořádně sebeironický a nebere si servítky vůči sobě, kolegům ani akademické sféře obecně, například zde: „Jak se stanete profesorem, často je vaším jediným „úspěchem“ za celý týden to, že dopíšete žádost o nový grant, zrecenzujete článek někoho jiného a zvládnete výuku. V takových týdnech může být vaším nejefektivnějším příspěvkem k vědě zaplacení účtenky za oběd celé své skupiny.“ Kromě oddanosti vědě, přímo čišící z jeho líčení snah týmu velkého z, občas ukazuje i odvrácenou stránku akademického prostředí – hloupé šarvátky nebo braní nesouhlasu v kontroverzním odborném tématu osobně. Bohužel se mi (ach, jak mi chybí fulltextové vyhledávání u tištěných knih!) nepodařilo ani při opakovaném listování dohledat scénku s naštvaným přednášejícím důsledně se vyhýbajícím univerzitě kvůli téměř dětsky malichernému sporu, ale však si knihu přečtěte sami a narazíte na ni. V tu chvíli jsem byla opět vděčná za PřF UK, která samozřejmě není malicherných a někdy do osobní roviny přecházejících sporů zcela prosta, nicméně pokud vím, do takto absurdní roviny u nás nikdy ani zdaleka nepřešly. Kirschner nevynechá ani to dobré, ani to špatné – a vystihne akademické prostředí téměř dokonale.

Výstřední vesmír není kniha, která by sedla každému. Pravděpodobně by její přečtení považoval za téměř zbytečné někdo, kdo se chce stručnou formou informovat o nejnovějších poznatcích v kosmologii a koho nezajímá pozadí vědeckých objevů na rozdíl od objevů samotných. Tomu, kdo se rád něco přiučí o obojím, by se Výstřední vesmír mohl velice líbit.

P.S.: Někdo by se mohl ptát, proč je recenze Výstředního vesmíru „retro“. Originál vyšel před deseti lety a od té doby se v oboru leccos změnilo, objevily se publikace o temné hmotě a energii, byla výrazně rozvinuta teorie strun (ehm, tahle jazyková hříčka nebyla zamýšlená), přibyla pozorování vzdálených oblastí vesmíru… To, co je ve Výstředním vesmíru prezentováno jako jeden z hlavních výsledků, totiž složení vesmíru převážně z temné energie a temné hmoty, a jejich poměr, se dávno lze dočíst v běžném krátkém popularizačním článku. V tomto ohledu kniha již poněkud zastarala – ale v žádném případě nezastarala ve svém líčení vědeckého prostředí a úsilí. Vzhledem k poznatkům v kosmologii už knížka je docela „retro“; na druhou stranu, některé účely katedrových schůzí, byrokracie s grantovými agenturami nebo dilemata vědců, zda publikovat výsledky rychle a předběhnout soupeřící tým, nebo získat ještě více pozorování, se asi nezmění velmi dlouho.

Autor: Julie Nováková | neděle 20.1.2013 21:51 | karma článku: 16,19 | přečteno: 594x
  • Další články autora

Julie Nováková

Něco chytrého a něco stupidního

Koncem loňského roku deník Metro ohlásil, že vyšle člověka do vesmíru. Když jsem se o tomto rozhodnutí doslechla, zdálo se mi jako hezký nápad; čtenáři zřejmě vyplní sérii testů nebo zvládnou zadaný úkol a nějaký šťastlivec z jejich řad si na pár minut splní dětský sen. Mohlo by to být i edukativní, přimět lidi se více – a především do větší hloubky – zajímat o vesmír. A kdyby každý účastník měl prokázat své schopnosti, vzbudí to soutěživého ducha. Inu, dobrý nápad to určitě byl; ale jak už to často bývá, samotný nápad není všechno.

8.3.2012 v 18:11 | Karma: 11,42 | Přečteno: 1017x | Média

Julie Nováková

Hosté PragoFFestu 2012 a další žhavé novinky

Od 2. do 5. února se v Praze opět koná oblíbený festival deskových i počítačových her, sci-fi, fantasy a hororových knih, filmů i seriálů a populární vědy a techniky - PragoFFest. A na co se můžete těšit? Například na exkluzivní online show s autorem slavných military SF Davidem Weberem, unikátní arkádové hry zdarma, talkshow Silvie Šustrové z TV Prima Cool, hosty ze světa techniky (např. Petr Tomek a jeho pořady o raketoplánech či sexu na vesmírných stanicích) i vědy (např. Tomáš Petrásek o možnostech života ve vesmíru). K dispozici všem samozřejmě budou deskové hry (a možnost vyzkoušet si i ty, které dosud nejsou u nás v prodeji!), herní konzole, Wii či čajovna k posezení s přáteli. A z besed a přednášek si pak vzhledem k množství a zajímavosti témat vybere každý! Přihlášení do 5. ledna získávají slevu na vstupném, takže neváhejte dlouho... Více informací se dá najít na webu festivalu http://pragoffest.cz/.

2.1.2012 v 18:37 | Karma: 6,90 | Přečteno: 670x | Kultura

Julie Nováková

Jak jsem k Androidu přišla aneb jaké aplikace se hodí pro začátek

Jsou to teprve dva dny, co jsem dostala neočekávaný vánoční dar - Sony Ericsson Xperia Mini Pro. Operační systém Android mi sice nebyl neznámý, neboť jsem několikrát pracovala na tabletu Asus Eee Pad Transformer, ale přesto jsem se s ním teprve nyní začala hlouběji seznamovat a zjišťovat, jaké aplikace je užitečné nainstalovat - a už teď mám s mnohými dobré i, méně často, špatné zkušenosti. Jaké se dají doporučit a jaké naopak moc užitečné nejsou?

27.12.2011 v 20:18 | Karma: 12,93 | Přečteno: 2616x | Média

Julie Nováková

FanCity slibuje spoustu zábavy i známých tváří

Na nový podzimní festival FanCity se sjede mnoho zajímavých hostů - režisér Juraj Herz, herečka z Harryho Pottera Goergina Leonidas, představitel bojovníka ze Stargate Tony Amendola, spisovatelka Františka Vrbenská a bezpočet dalších... Kromě hostů čeká návštěvníky i bohatý program složený z her, besed, přednášek, autogramiád i workshopů. Festival se koná již za týden a půl!

18.10.2011 v 11:00 | Karma: 8,18 | Přečteno: 830x | Diskuse| Pozvánky, akce

Julie Nováková

Festival Fantazie 2011 – postřehy a střípky z dění

Výjimečné množství navštívených přednášek, biologické kroužky v čajovně a Velkém sále a příliš málo času na příliš mnoho věcí – i tak by se dala popsat má letošní návštěva Festivalu Fantazie. A stála za to.

3.8.2011 v 16:40 | Karma: 10,82 | Přečteno: 1175x | Kultura
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  19:02

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Šli do stanu zjistit, zda nemají nádor. Krutou odpověď jich slyšelo 170

3. května 2024  18:30

Preventivní akce Stan proti melanomu se v Praze, Brně a Ostravě zúčastnilo přes 3800 lidí. Lékaři...

Maláčová o důchodech: Nad 60 let jsou lidé bez šance. Rekvalifikují se, věří Pertold

3. května 2024  18:15

Podcast Vláda v úterý schválila návrh důchodové reformy. Počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 81
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2039x
Původně: Studentka víceletého pražského gymnázia se zajmem o psaní, fotografování, film, vědu... Čajomilec-začátečník, hrozně zvědavý člověk a příležitostná korektorka.
Moje životní motto zní: Někteří lidé berou sami sebe tak vážně, až je to směšné. Berme život takový, jaký je - a nikdy není tak špatný, aby bylo nejhůř!
Dnes: PřF UK, aktuální medailonek na mých osobních stránkách julienovakova.ic.cz (na blog nemám více než rok téměř žádný čas).