Novinářské demagogie podnikatele Jaroslava Veverky

Dramaturg pořadu Reportéři ČT Marek Wollner reaguje na blog Jaroslava Veverky, ve kterém kritizoval práci redaktorů České televize.

Jaroslav Veverka, šéf chomutovského hokeje a podnikatel s bohatou minulostí, si zahrál na znalce žurnalistiky. A to v článku Investigativci z ČT, "osekané repotáže" a blamáž Michaela Fialy. Jeho zamyšlení o praktikách a stavu žurnalistiky v ČT a u nás obecně má ovšem zastřít, že ve skutečnosti není žádným nestranným teoretikem, ale pouze jednou stranou sporu a chce si tu jen jen přihřát vlastní polívčičku. To nepřiznává ani tehdy, když se v druhé části článku obecný úvod změní v útoky na Reportéry ČT a osobně Michaela Fialu. Na svůj pohled má samozřejmě právo, bylo by ovšem férovější tuto "stranickost" bez okolků přiznat a neschovávat se za masku nezaujatého arbitra.

Za sedm let fungování našeho pořadu se Jaroslav Veverka vyskytl v našich reportážích hned třikrát. Poprvé v roce 2007, kdy jsme zveřejnili, že stál za vznikem byznysu Marka Dalíka. Jakožto obchodní ředitel Unexu Uničov seznámil Dalíka s tehdejším senátorem Mirkem Topolánkem a později mu se svými dvěma splolečníky (Lubošem Marečkem a Martinem Novotným) založili "slavný" New deal communications, s nímž Dalík zažil léta největší hojnosti. To byla ovšem v rámci našeho vysílání jen epizodní role, ostatně Jaroslav Veverka se ke svému zprostředkovatelství tehdy sám hlásil. Podruhé se z okraje dostal do centra pozornosti, když jsme zjistili, že jeho firma Goldex uzavřela v roce 1993 s restituenty smlouvu na nákup pozemků za 26 milionů, zaplatila ovšem jen 18 milionů a firmu i s dluhy obratem převedla na jistého Ukrajince, který byl od té chvíle nezvěstný a nevypátral ho dodnes ani Interpol. Rodina restituentů s noblesní prvorepublikovou tradicí dala Goldex k soudu a vyhrála. Dluh mezitím narostl o úroky a soudní poplatky na 13 milionů korun. Jaroslav Veverka byl v době vzniku dluhu společníkem s největším podílem, ředitelem i jednatelem firmy, vždy se však hájil tím, že on s tím nemá nic společného, dluh už má Ukrajincova firma Goldex, nikoli on. Nakonec, poté co jsme případ zveřejnili, "svou" část dluhu zaplatil- bylo to něco přes dva miliony a rodina restituentů tak přišla obchodem s Veverkovým (pardon, Ukrajincovým) Goldexem o pozemky a 11 milionů k tomu.

Dotřetice Jaroslav Veverka figuroval v naší nedávné reportáži "Spor o vynálezy vylepšeného cementu", kterou byl celý Veverkův článek motivován.

Jak už z názvu plyne, naše reportáž se jednoznačně nestaví ani na jednu stranu sporu; tak jako vždy poskytujeme prostor všem zúčastněným aktérům včetně pana Veverky. Ačkoli se Jaroslav Veverka snaží vzbudit opačný dojem, konstatoval to i etický panel ČT, z jehož závěrů autor vytrhuje jen to, co se mu hodí. V závěrech panelu se totiž píše, že "k porušení žádného konkrétního ustanovení etického kodexu nedošlo". Zároveň přiznávám, že etický panel, což je poradní orgán generálního ředitele ČT, převzal argumentaci stěžovatele pana Veverky v tom bodě, že informovat o této kauze nebylo ve veřejném zájmu. S tímto závěrem nesouhlasím, ba dokonce se ani nedomnívám, že etický panel je tu od toho, aby přebíral roli dramaturga pořadu a radil, co se má a co nemá vysílat. Měřeno sledovaností, jsou Reportéři ČT nejúspěšnějším ze všech publicistických, ale i zpravodajských pořadů veřejnoprávní televize (přes 800 tisíc diváků) a za celou dobu existence nikdy neprohráli žádný právní spor, což je v českých médiích situace zcela unikátní. Dílčí výtky různých dozorujících orgánů nelze vydávat za výroky o neprofesionalitě, jak to činí pan Veverka, mohou totiž zrcadlit pouze subjektivní postoje posuzovatelů včetně vlivu těch, kdo se na ně se stížností obracejí.

Marek Wollner,

dramaturg pořadu Reportéři ČT

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: názory komentáře | čtvrtek 15.12.2011 15:41 | karma článku: 17,66 | přečteno: 2426x