Černá smrt v Evropě jako první biologická zbraň v dějinách lidstva!

Co mají společného středověký mor a současná pandemie? Černá smrt v Evropě a onemocnění COVID- 19. Porovnáme-li tyto dvě pandemie, obě pochází z Asie a jejich původcem jsou drobní savci. 

Na místě je tedy otázka, jde o podobnost čistě náhodnou?

Nemoci jsou tu s námi již od počátku existence lidstva. Napříč dějinami se také čas od času stávalo, že se některá vyskytla ve větší míře a začala se nekontrolovatelně šířit populací. Současná situace kolem pandemie COVID-19 mě nutí přemýšlet nad různými epidemiemi v dějinách a jejich způsobem výskytu a šíření.

Ve středověku se rozsáhlým nákazám říkalo morové rány, které v minulosti způsobovaly obrovský úbytek obyvatelstva. Jako mor se dříve označovalo jakékoliv onemocnění vyskytující se ve větší míře. Avšak dnes již víme, že morem v pravém slova smyslu byla takzvaná Černá smrt. Jejím původcem byla bakterie Yersinia Pestis, objevená v roce 1894 Alexandrem Yersinem, během epidemie v Hong kongu. Tato choroba se podle způsobu napadení lidského těla rozlišovala na epidemii dýmějového moru a epidemii plicního moru. Oproti tomu COVID-19 je onemocnění, způsobené novým typem koronaviru, zvaným SARS-CoV2 a jeho smrtnost je mnohonásobně nižší. Na tuto nemoc však zatím nemáme prokazatelně účinný lék (nepočítáme-li experimentální remdesivir) zatímco na tzv. Černou smrt by dnes zabrala obyčejná antibiotika.

 

 

*

 

Černá smrt onemocnění způsobené bakterií Yersinia Pestis, úmrtnost dýmějového typu moru kolem 70- 75%, úmrtnost plicního moru 90- 95%.

*

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yersinia_pestis.jpg

 

 

*

*

 

COVID-19 virové onemocnění, jehož původcem je nový typ koronaviru SARS-CoV2, smrtnost asi 2-3%

 

*

*

*

*

Zdroj:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2019-nCoV-CDC-23312.png

 

*

Obě onemocnění se rozšířila z Asie a jejich původcem jsou drobní savci.

Zajímavá spojitost mezi těmito onemocněními je jejich původní výskyt nákazy. Černá smrt se do Evropy rozšířila z Asie, konkrétně z Mongolska. V roce 1346 pak od jezera Balkaš nacházejícího se na Krymu. Zde leželo přístavní město Kaffa obléhané již několik měsíců Tatarským chánem Džanibekem. Ten se město nejprve pokoušel dobít strategickým vyhladověním jejich obyvatel, avšak jeho vojenská taktika neměla žádné valné účinky. Navíc jeho armádu postihla morová nákaza a hrozilo tak, že město se nepodaří dobít. Vojenské neúspěchy si však nemohl dovolit a vymyslel geniální plán. Přikázal svým válečníkům házet mrtvoly nakažené morem přes hradby města. Město Kaffa tak nákaze velmi rychle podlehlo a jeho obyvatelé byli nuceni otevřít hradby města, které pak Tataři vyplenili. Jde o historicky první zaznamenané použití biologické zbraně v dějinách lidstva.

Z Kaffy se pak choroba velmi rychle rozšířila pomocí námořního obchodu do celé Evropy. A již v roce 1347 se vyskytly první případy nakažených v Janově a Benátkách. Po vypuknutí epidemie v Evropě, byly zaznamenány lodě, které mířily do Itálie a nebyly vpuštěny do přístavů. Jde tak o jakýsi první případ karantény. Když se podíváme na tyto historické události 14.století, stejně tak tomu bylo i v souvislosti se současným výskytem nemoci COVID-19. Porovnáme-li tyto dva jevy dále, zjistíme, že současná virová pandemie se také rozšířila z Asie a šířila se do Evropy podobným způsobem. Na místě je tedy otázka, jde o podobnost čistě náhodou?

Co stojí za zmínku v neposledním případě je dále způsob šíření obou nemocí. Pandemie 21. století vznikla mutováním viru, který byl původně zřejmě adaptován na netopýří hostitele, odkud se nejspíš rozšířil na člověka. Co však již víme je, že přenašeči Černé smrti v Evropě byli drobní hlodavci, zejména krysy a blechy. Ty byly ve středověku běžnou součástí lidských obydlí a vyskytovali se také na obchodních flotilách převážejících obilí.

Dnes již víme, že se tyto choroby šíří vzduchem a jejich původci jsou mikroskopičtí parazité v podobě virů a bakterií. Víme také, jak se proti nim účinně bránit a máme řadu podpůrných léků a dostupných informací. V myšlení středověkého člověka byla černá smrt „božím hněvem“ a trestem za lidské hříchy. Jediný opravdu efektivní způsob přežití, který tehdejší člověk znal, byl útěk a izolace.

 

 

Zdroj: https://theconversation.com/how-yersinia-pestis-evolved-its-ability-to-kill-millions-via-pneumonic-plague-43989    (Center for Disease Conatrol and Prevention) 

 

Více o Yersinia Pestis na webu:

https://theconversation.com/how-yersinia-pestis-evolved-its-ability-to-kill-millions-via-pneumonic-plague-43989

 

 

Autor: Lucie Axmannová

 

Autor: názory komentáře | úterý 31.3.2020 15:43 | karma článku: 18,95 | přečteno: 1065x