Únik informací od policie ? Není to nic složitého.

Dnešní informace z tiskovky policejního prezidia o začínajících personálních změnách v souvislosti s olomouckou kauzou vyvolává mmj. otázku, jak daleko a kam až vysoko tato ostudná věc u policie sahá.

         Dnes jsme se z tisku dozvěděli, že ředitel kriminální policie Pospíšek požádal o propuštění ze služebního poměru a náměstek protikorupční policie Jach o přeložení k jinému útvaru. Obě jména byla i zmiňována v souvislosti s olomouckou akcí Vidkun. Zatím ještě bohužel neznáme všechny informace, ale pokud by nebyl důvod, k těmto krokům ze strany jmenovaných policistů by zřejmě nedošlo. 

        Když jsem v minulosti psal o různých podivných okolnostech a pachuti u policie a o nutnosti být odborně zdatný a nebýt nikomu zavázán, nečekal jsem, že v brzké době, přijde první rozuzlení. 

http://naivert.blog.idnes.cz/c/463147/pojdme-si-vsichni-pro-pochvalu-k-ostravskemu-policejnimu-rediteli.html  

http://naivert.blog.idnes.cz/c/466142/na-kazdu-robotu-je-nam-treba-specialistou-na-policejnim-prezidiu-o-tom-vsak-nic-nevi.html

        Není ani od věci se zmínit o tom, že konkrétní osoby v olomoucké kauze ( bez ohledu na to, zda byly obviněny či nikoliv ) si v minulosti mohli "přivést" své podřízené a ti zase další své podřízené a tak je plno osob, kteří mohou mít cejch "být někomu zavázán a vděčen". Je proto bláhové si myslet, že tyto dvě personální změny pomohou vymýtit korupci. Zdárný příklad toho, jak se do funkce dostal   krajský olomoucký policejní náměstek Kadlec byl popsán v Událostech a komentářích na ČT 24 dne 13.10.2015.

         Úniky informací. To je taky oč tu běží. Bohužel to není v dnešní době nikterak složité. U policie byl kdysi uveden v život systém Evidence trestního řízení ( ETŘ ), který obsahuje to, co každý spis v listinné podobě. Takže konkrétní vyšetřovaný případ je jak v elektronické podobě, tak i v podobě listinné, který je potom např. postoupen státnímu zástupci k dalšímu řízení. Z ETŘ si mnoho nepostradatelných policistů udělalo metodickou živnost a stal se z něho moloch, který přerostl leckde přes hlavu tím, že osoby papežtější než papež nařídili do tohoto systému vkládat úplně vše.  Řečeno tedy zjednodušenou formou,  není nic jednoduššího, než aby se policista z jiného útvaru podíval na to, co vypovídal v konkrétní věci svědek v případu, který však vyšetřuje úplně někdo jiný na jiném útvaru. Aby se podíval, co vypovídá obviněný, jaké jsou ve spise založeny důkazy, atd, atd......  A aby toho nebylo málo, může si tyto informace, výpovědi dokonce i vytisknout. A tak nemusí potom s korumpujícím ani mluvit, stačí mu pouze předat listiny.

         Zdůvodnění takových nahlížení ? Jednoduché. Řadový policista přijde s verzí, že zjišťoval možnou souvislost a propojení se svým případem. Koordinátor ( pro policejní sbor "nepostradatelná" osoba ) přijde s verzí, že prováděl "kontrolu" čehokoliv. A nakonec vedoucí pracovník přijde s verzí, že prováděl kontrolu spisu. Tak. Všichni měli pádný důvod a případný korumpující je spokojen. Ale na druhou stranu však netvrďme, že se tak děje masově, ale  je to prostě zneužitelná slabina tohoto systému.

          Náprava ? Zcela jednoduchá. Nastavit systém defaultně tak, že do konkrétního spisu v elektronické podobě může nahlížet jen ten, kdo ho zpracovává a přímý nadřízený toho policisty u oddělení, které případ zpracovává. Kdokoliv jiný, kdo si chce zjistit údaje ze spisu k nějaké případné analýze, může tak zcela nepochybně učinit úplně jinak. Ředitelům, jejich zástupcům, vedoucím územních odborů a jim podřízeným koordinátorům může ( a musí ) být úplně jedno, jak kdo vypovídal, jaké jsou důkazy ve spise apod. Jen tak omezíme (nikoliv zabráníme) únikům informací z trestního řízení. Nebyla nikdy příhodnější doba provést systémové změny u ETŘ,  než je teď. To by ale muselo někoho na policejním prezidiu osvítit. 

            

     

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Luděk Naivert | pátek 16.10.2015 14:21 | karma článku: 18,15 | přečteno: 732x