" Na každú robotu je nám treba špecialistou. " Na policejním prezidiu o tom však nic neví.

Major Terazky z Černých baronů by v dnešní době u policie neuspěl s požadavkem na odbornost a specializaci.

         Na stránkách policejního prezidia mne upoutala věta z vyjádření jejich tiskového mluvčího jako reakce na informace uváděné na serveru Lidovek : “Ředitel Pyrotechnické služby Policie České republiky plk. Michal Dlouhý zastává manažerskou pozici, na které není nezbytným předpokladem předchozí výkon pyrotechnických činností či specializované pyrotechnické vzdělání.

           To je  oč tu běží. U policie to začíná býti samý manažer a odbornost řídících pracovníků se nám vytrácí. Policie je určité specifikum a tak i na řídících místech by lidé měli míti odbornou znalost o tom, čemu vůbec velí. Jak potom mohou kontrolovat ? Jak potom mohou vyvozovat závěry ? Jak si potom mohou udělat sami odborné stanovisko a náhled k problému ?  Jak mohou oponovat? Tyto otázky ale asi policejní manažery nepálí, hlavně že řídí a svoji autoritu si vynucují z pozice nadřízenosti. To, čemu se říká přirozená autorita, již dnes prakticky vymizelo. Naopak vše zavání nepotismem jako hrom.

         Manažerská pozice může být tak funkce policejního prezidenta. Současný policejní prezident je skutečně ukázkový manažer, vyjadřuje se totiž jen ke kladným příkladům u policie, ke vzniku negativních událostí se radši nevyjadřuje, pokud tedy již k tomu není okolnostmi donucen, např. ten nešťastný Uherský Brod.  Ale i tak se dá budovat své osobní image. Na pozici krajského ředitele pohořel s nezákonnými rozhodnutími v Ms kraji, viz. http://naivert.blog.idnes.cz/c/459162/lesk-a-bida-policejni-slavy.html a tak je možná pro řadové policisty lepší, že se tím manažerem stal. Aspoň nenapáchá tolik škody.

           Ještě, že se zatím ministr financí nedohodl s ministrem vnitra na tom nehorázném navýšení peněz pro policii, jelikož by peníze byly utopeny v bezedné studně a ani sami policisté, by z nich neměli žádný užitek. Jediný, kdo by snad mohl mít z toho užitek by byli ti skvělí policejní manažeři, kteří by dostali nové lidí pro jejich “posluhu”. A proč ?

         Celé to vlastně začíná   v systému vzdělávání. Nač budeme studovat odborně zaměřenou školu, když nám postačí vysokoškolské vzdělání jakéhokoliv směru. Jste vysokoškolsky vzdělaný zemědělec, horník, sociální pracovník či učitel ? Žádný problém. Ačkoliv proti žádné profesi nic nemám, prostě není to a priori odborné vzdělání pro policejní činnost. Léčit zvířata  byste taky asi nemohli, kdybyste nevystudovali odbornou školu.  Jeden příklad za všechny. U ostravského městského ředitelství působil a i stále působí ve vedení tohoto organizačního celku člověk, který nebyl ani schopen napsat  rozhodnutí ke  stížnosti proti vyloučení orgánu činných v trestním řízení (absolutně jednoduchý úkon, na Policejní akademii  by vás za tuto neznalost vyhodili od zkoušek ). A tak si nechal podřízenými toto rozhodnutí napsat. Bohužel však ve své prosté jednoduchosti, když toto rozhodnutí podepisoval, neshledal, že je zatíženo podstatnou chybou. Ani nemohl. To je totiž něco jako ve smyslu  “ Narrare asello surdo fabellam “ čili vyprávět bajku hluchému oslu. A tak tu jeho chybu zase musela napravovat jiná osoba. Prostě jeden neznalý, ale obdařen mocí a pravomocí, zaměstnal minimálně další dvě osoby, pochopitelně na nižších platových úrovních, které mohly vykonávat něco jiného.

       Jestliže totiž policejní prezidium zastává názor, že není potřeba odborného vzdělání, tak je něco sakra špatně. To si pak všichni dovedeme představit, jak to v nižších patrech vypadá. Všichni překotně studují jakoukoliv vysokou školu, mnohdy s vidinou, že se dostanou na řídící pozici. A nejlépe takovou vysokou školu, kde aktivně sloužící policisté vyučují a zkouší policisty, kteří jsou či mohou být jejich kamarádi, podřízení, nadřízení, anebo i znepřátelení z policejního prostředí.

        Nejprve by si tedy ministr vnitra  měl udělat svůj určitý audit ve vztahu k počtu potřebných policistů a počtu nepotřebných v kanceláří sedících policistů a potom až žádat o navýšení rozpočtu pro policii. Ale svůj audit, nikoliv audit, který mu provedou krajská policejní ředitelství ( nebo policejní prezidium ve spolupráci s těmito kraji ), která jsou líhní takových některých služebních míst. Ministr vnitra by se měl zbavit takových lidí u policie, kteří nejsou schopni si sami udělat správný úsudek a nedosahují určité odborné úrovně. Protože právě tito lidé mají vesměs k dispozici takové "slouhy", pro které by se určitě našlo uplatnění jinde, kdyby nemuseli "posluhovat". A hlavně ministr vnitra by měl odmítnout výše uvedený zastávaný názor policejního prezidia zveřejněný na jejich webu.

       Závěrem se sluší říci, že se z toho, co bylo zde napsáno, najdou výjimky a těch je potřeba si vážit a držet jim palce. V jejich skromnosti, na rozdíl od hluchých oslů, o nich není ani moc slyšet. A to i proto, že musí  oslům bajky vyprávěti. A dokola. A dokola. A dokola.

 

        

Autor: Luděk Naivert | středa 17.6.2015 14:33 | karma článku: 18,94 | přečteno: 1282x