Ganz fajni ti policejni chachaři

Vlna emocí nad fotkou ostravských policistů s Kájinkem. Ano či ne ? Odpověď je však nutné hledat úplně někde jinde.

      V současné době se v rámci diskuzí zvedla vlna emocí nad fotkou ostravských policistů s českou "celebritou" Jiřím Kájinkem. Čtenáři jsou rozděleni na dva tábory. Na ty, kteří nevidí nic špatného na tom, že se policisté vyfotili s touto osobou, kterou není nutno občanům tohoto státu představovat a na ty, kteří jsou absolutně proti tomu, aby se členové policejního sboru nechali fotografovat s pravomocně odsouzeným vrahem.

      Tuto diskuzi bychom mohli vést donekonečna a stejně se nedobereme závěru. Musíme si však uvědomit, že policie vystupuje jako orgán veřejné moci a ti mohou tedy činit jen to, co je jim zákonem dovoleno.  Na rozdíl od jiných fyzických osob, které mohou činit, co jim zákonem není zakázáno. Nemluvě o nějaké profesní etice. To jsou prostě zásady a tyto nemůžeme změnit. S takovým závěrem  se však musí poprat osoby sedící v managementu ostravského a krajského  policejního ředitelství, zda jim toto chování konkrétních policistů připadá vhodné. Pokud pochopitelně vůbec ví, co se u jejich podřízených policejních útvarů děje a jak jsou na tom jednotliví podřízení policisté s mentálním myšlením. A sdělení, že toto chování policistů bude prošetřovat policejní odbor vnitřní kontroly ?  Sundejme si růžové brýle.  A že se od jednání distancují ? Pokrytectví. Jednotliví policisté si dovolí, co jim jejich nadřízení tolerují a jak důsledně jejich nadřízení vyžadují dodržování právních předpisů. Takže ? Odpovězme si sami.

       Ponechme skutečně stranou, zda je či není vhodné, aby se policisté s takovou osobou nechali fotografovat. Avšak vzpomeňme případy, kdy policisté dělali "humbuk" , když zjistili, že je někdo na mobilní telefon  fotí či natáčí jejich zákrok. Jak těmto osobám "vyhrožovali" že vnímají tento mobil jako zbraň v jejich rukou a že okamžitě mají svého jednání zanechat. Úsměvné ? Ne, smutné. Protože je prostě komukoliv dovoleno policistu ve službě fotit či natáčet. A tady to policisté předvedli příkladně, ve službě se nechali vyfotit, a zcela určitě nikomu nevyhrožovali. Ano, ano, už slyším, že je nutné posuzovat každou věc individuálně. Ale bohužel, policisté ve službě prostě musí strpět určité zdokumentování svého chování. A tady to strpěli do puntíku. A společnost ani nikdo z nás jejich focením taky určitě neutrpěl a bezpečno či nebezpečno zůstalo na stejné úrovni. Prostě to není v tomto případě jenom o té fotografii.

       Ale slíbil jsem pro neznalé skutečný problém této věci a nikdo se o tomto podezření nezmiňuje.  Na fotografii je vidět, že policisté jsou foceni nikoliv před budovou Vysoké školy báňské v Ostravě - Porubě, jak se zmiňuje periodikum ECHO, ale konkrétně v postranní ulici u ulice 17. listopadu ve směru od Domova sester ke křižovatce u restaurace Slovan. Rektorát vysoké školy je vidět v dálce za nimi. A co je úplně podstatné, že  ulice 17. listopadu v uváděném směru je od 5.3.2018 uzavřena z důvodu opravy. A je uzavřena stále i k dnešnímu dni. Do této ulice od Domova sester či od Hlavní třídy ve směru k restauraci Slovan je zákaz vjezdu všech motorových vozidel s výjimkou autobusů a vozidel IZS.

      Z tohoto je tedy velmi pravděpodobné, že vozidlo s Jiřím Kájinkem vjelo do zákazu vjezdu a policisté  řidiče, který porušil dopravní předpisy zastavili. Za běžného provozu by totiž na tomto místě z důvodu kolony vozidel ani nemohli nikoho zastavit. A jelikož se předmětná fotografie objevila nyní, je taktéž velmi pravděpodobné, snad hraničící s jistotou, že byla pořízena právě v době, kdy je dopravním značením upraven tento zákaz vjezdu do míst, kde bylo vozidlo s Jiřím Kájinkem zastaveno.

      Pokud se to tedy stalo výše uvedeným způsobem v této době, tak  je nepochybné, že vozidlo s Jiřím Kájinkem muselo vjet do zákazu vjezdu a proto bylo policisty pro konkrétní porušení dopravních předpisů na daném místě zastaveno. A je  legitimní se prioritně ptát, nikoliv, jestli je vhodné či nevhodné se s touto osobou nechat vyfotografovat, ale :

1) jakým způsobem byl přestupek ( pokud k němu došlo, ale vše tomu nasvědčuje ) vyřešen

2) v dnešní době již neexistuje domluva, ale napomenutí, které musí býti písemnou formou a zda tedy existuje nějaký písemný záznam či doklad o průběhu této kontroly

3) pokud nic takového neexistuje a potvrdí se vše výše uvedené, zda tedy policisté řádně vykonávali průběh služby a zda nezneužili svoji pravomoc 

4) zda policisté do systému ETŘ (vnitřní evidenční systém policie) se zpětnými daty (s tím se lze setkat) nedopisují průběh kontroly poté, co vyšla najevo tato skutečnost, aby své jednání nějakým způsobem napravili resp. ospravedlnili

4) když se fotili s Jiřím Kájinkem, kdo v tu dobu  vykonával řádný dohled nad bezpečností a plynulostí   silničního provozu (policisté jsou zády k ul. 17. listopadu), aby v rámci nestrannosti a spravedlnosti zastavovali i jiná motorová vozidla s řidiči, jež porušili dané dopravní značení

      Protože ono to pak celé vypadá, že řidič vozidla ve kterém seděl Jiří Kájinek (záměrně se neuvádí, kdo toto vozidlo řídil) sice porušil dopravní předpisy, ale policisty mu toto bylo "odpuštěno" a mohli se na oplátku s Jiřím Kájinkem vyfotit. A pokud tomu tak bylo, tak je to nemyslitelné, nepochopitelné a hlavně nezákonné a chtějme tedy všichni, aby i nám bylo takové porušení dopravních předpisů "odpuštěno". I když nejsme Kájinci. 

        

        

 

 

Autor: Luděk Naivert | pátek 23.3.2018 15:10 | karma článku: 16,74 | přečteno: 755x