Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Otazníky okolo přechodné pěstounské péče

Ročně musí žít stovky dětí mimo svou rodinu, která se o ně nemohla nebo nechtěla postarat. Aby děti vyrůstaly v rodině, preferuje stát v posledních letech pěstounskou péči. Náhradní rodinná péče má navíc snížit počet dětí v ústavní péči, za jejichž vysoký počet je Česká republika dlouhodobě kritizována na mezinárodní úrovni.

Cílem státu je, aby co největší možný počet dětí vyrůstal v rodině. Vnímání času je u dítěte odlišné od dospělého, rok pro něj může představovat i čtvrtinu dosavadního života. I proto se hledá způsob, jak dítě rychle umístit do fungující rodiny.

Krátkodobost vs. dlouhodobost

Náhradní rodinná péče má několik forem – adopci, pěstounství, v některých případech to může být i poručnictví. V posledních letech prošlo především pěstounství několika výraznými změnami, jednou z nich bylo zavedení pěstounství na přechodnou dobu.

Smyslem přechodného pěstounství je, aby dítě nestrávilo v ústavní péči ani jediný den. Pěstouni, kteří se přihlásí k přechodnému pěstounství, jsou povinni přijmout dítě do 24 hodin. Během jejich pobytu je dítěti hledána stabilní rodina, do níž by mohlo patřit. Nejdéle ale smí dítě v přechodné pěstounské péči zůstat rok.

Od roku 2013 je pěstounská péče na přechodnou dobu prioritizována a počet přechodných pěstounů rychle roste. Zatímco v lednu 2013 jich bylo 33, o dva roky později se jednalo o 334 pěstounů. Podobný boom ale nezažívá dlouhodobé pěstounství, kde výchova dítěte není omezena maximální lhůtou 12 měsíců.

Je kritika přechodného pěstounství oprávněná?

Pěstounství na přechodnou dobu má v dnešní době řadu odpůrců. Mezi hlavní argumenty proti přechodnému pěstounství patří měsíční hrubá odměna ve výši 20 000 Kč, kterou pěstoun získá, a podpora organizací, které pěstounům mají pomáhat. Zde se finanční podpora od státu pohybuje kolem 48 000 Kč za rok na každou rodinu.

Právě finanční odměny jsou terčem kritiky, a to zejména ve srovnání s odměnami pěstounů dlouhodobých, jež se pohybuje ve výši okolo 8 000 Kč. Dalšími argumenty, které zaznívají z úst odpůrců v neprospěch přechodného pěstounství, jsou, že údajně někteří pěstouni odmítají přijímat děti staršího věku. Často je také kladena otázka, zda přechodní pěstouni procházejí skutečně dostatečně relevantními testy, které jsou schopny prověřit, zda zájemci mají skutečně o tuto práci zájem a nepřevažuje zde hledisko dobré finanční odměny.

V neposlední řadě se argumentuje již existujícími a dobře fungujícími zařízeními pro děti vyžadující okamžitou péči (ZDVOP), které se od dětských domovů (tedy ústavů) odlišují ve dvou základních rovinách – počtem dětí na jednu „tetu“ a maximální délce pobytu. V dětských domovech spadá na jednu tetu až osm dětí, zatímco teta v ZDVOP pečuje maximálně o čtyři děti. V ZDVOP může dítě zůstat maximálně půl roku a o dalších šest měsíců může pobyt dítěte prodloužit stát, do dětských domovů byly děti umisťovány bez časového omezení. To změnil nový občanský zákon a od roku 2014 jsou děti do dětských domovů soudem umístěny pouze na 3 roky s možným prodlouženým o další 3 roky.

Výhoda pro menší děti

I přes výše uvedené výhrady je často, zejména pro malé děti, kde zatím právně či fakticky není možné umístění do budoucí definitivní náhradní rodiny, přechodná pěstounská péče vhodnou a rychlou alternativou ke kojeneckému ústavu, neboť dítě je takto velmi rychle umístěno do pečující rodiny s jednou maminkou.

Všechny výše uvedené kritické argumenty je nutno důkladně rozebrat a diskusi na téma přechodného pěstounství otevřít na odborné úrovni s uplatněním a analýzou skutečných poznatků z praxe a z dosavadního fungování této náhradní rodinné péče. I přesto, že má své velké kritiky, může být totiž v některých případech opravdu tou nejvhodnější formou pro umístění dítěte, které nemůže zůstat z jakýchkoli důvodů ve své biologické rodině.

Primární by měl vždy zůstávat nejlepší zájem dítěte a cílem všech stran by mělo být zajištění vhodného prostředí pro vývoj dítěte.   

Autor: Nadace Naše dítě | úterý 28.4.2015 12:42 | karma článku: 13,93 | přečteno: 1294x
  • Další články autora

Nadace Naše dítě

Dobrovolní hasiči vědí, jak udělat radost!

Spolek dobrovolných hasičů Bolina hledal možnost, jak energii v pořádání letní zábavy zúročit natolik, aby se mu ještě ve větší míře vrátila, a tak se rozhodl uspořádat letní zábavu a finančním výtěžkem ze zábavy někomu pomoci.

13.7.2017 v 9:38 | Karma: 5,56 | Přečteno: 152x | Občanské aktivity

Nadace Naše dítě

Přechodná pěstounská péče versus kojenecký ústav

Poslední dobou stále omílané téma. Přechodná péče, nebo kojenecký ústav? Je rozumné rušit kojenecké ústavy? Kde je miminku lépe a dá se to takto vůbec říci?

16.12.2016 v 11:10 | Karma: 16,47 | Přečteno: 494x | Společnost

Nadace Naše dítě

Tři – Dva – Jedna start! Běž pro dobrou věc!

Nadace Naše dítě dělá již 23 let maximum proto, aby pomohla handicapovaným dětem. Letošní rok poprvé využila možnost spolupráce s organizací RUNCZECH a zakoupila registrace na Sportisimo 1 Maraton Praha a Volkswagen Maraton Praha.

29.11.2016 v 9:44 | Karma: 8,55 | Přečteno: 90x | Pozvánky, akce

Nadace Naše dítě

Šikana ve škole jako nekončící evergreen

Šikana je stále velice rozšířený a nebezpečný jev vyskytující se na obou stupních základních škol, na středních školách a někdy se objevuje už v mateřské škole. Dle statistik projde nějakou formou šikany až 30% školní mládeže.

14.11.2016 v 14:58 | Karma: 16,82 | Přečteno: 540x | Společnost

Nadace Naše dítě

Každý krok může pomáhat. Stačí se rozběhnout

Česko je zasaženo epidemií jménem běhání. Běh se stává životním stylem, který je spojován se zdravím nebo přátelskou atmosférou na trati. V komunitě běžců se však objevuje ještě ušlechtilejší atribut a tím je pomoc druhým.

19.7.2016 v 10:57 | Karma: 12,08 | Přečteno: 101x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

SPOLU paroduje heslo ANO a spojuje ho s Ruskem, premiér Fiala to hájí

2. května 2024  10:56,  aktualizováno  15:32

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

Emigrantovi v USA pomohl s důchodem archiv StB, našli v něm doklad o zaměstnání

2. května 2024  15:15

Seniorovi žijícímu v USA pomohl s důchodem v ČR archiv Státní bezpečnost (StB). Právě v něm totiž...

U Prahy vykolejil v zatáčce osobní vlak. Jel 100 km/h, strojvedoucí v něm nebyl

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  15:13

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Poslanci budou jednat o zákoníku práce, ANO a SPD odmítají výpověď bez důvodu

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  15:05

Přímý přenos Poslanci mají začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela zákoníku práce předpokládá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 411x
Nadace Naše dítě se již od roku 1993 zabývá ochranou a pomocí týraným, zneužívaným, zanedbávaným, handicapovaným a jinak ohroženým dětem. Nadace pomáhá formou finanční podpory, právním poradenstvím, osvětovou činností, prosazováním legislativních změn a dalšími dostupnými způsoby. Spolupracujeme s řadou uznávaných mezinárodních organizací a podílíme se na programech ochrany dětí v rámci Evropské unie. Za mediální podporu děkujeme Blog IDnes.cz

Seznam rubrik