Jak David Rath vodu kázal a drahým vínem se napájel...
Připomeňme jen, že nemocnice krajům předala vláda sociální demokracie zadlužené a neefektivní. Jediným cílem tohoto převodu bylo zbavit se ztrátových institucí - vliv si však sociální demokraté chtěli ponechat, zejména prostřednictvím tzv. zákona o neziskových nemocnicích. Tímto zákonem chtěl zejména doktor Rath coby ministr získat absolutní moc nad zdravotnictvím, přičemž veškeré povinnosti by samozřejmě zůstaly krajům. Naštěstí Ústavní soud jeho snahy zrušil - a přestože předsedou Ústavního soudu je bývalý sociálnědemokratický ministr Rychetský, neváhal David Rath označit celý Ústavní soud jako kliku modrých přisluhovačů.
Rathova rétorika je jednoduchá. Rath není hloupý a dobře ví, že zdravotnictví má v myslích občanů speciální postavení. Nu což, divadlo zrušte, silnici nestavte, arbitráž prohrejte... ale doktora, toho si vzít nedám - takto uvažuje nejeden člověk - zkrátka a dobře, zdraví je zdraví a lidé jsou na toto téma mnohem citlivější než na témata jiná. Toho Rath využívá měrou vrchovatou - s nezdolným elánem se snaží lidi přesvědčit, že ODS jim vlastně chce odepřít přístup ke zdravotní péči, že ODS se snaží udělat ze zdraví byznys bez mantinelů, že ODS se snaží předat nemocnice do rukou soukromníků, kteří z nich udělají luxusní sanatoria pro horních deset tisíc, že ODS chce převedením nemocnic do soukromých rukou zhoršit jejich úroveň. Argumentace působivá, nicméně mající tři zásadní paradoxy.
Paradox první. Byl to ministr David Rath, který ve snaze formálně snížit deficit zdravotnictví, volil nikoliv systémovou změnu, ale restriktivní opatření, které se neblaze dotkly mnoha pacientů. Tito pacienti, často velmi vážně nemocní, se prostě nedočkali potřebné péče, protože tuto péči ministr prostě odmítl uhradit. Honosná prohlášení ministra Ratha o tom, jak se mu podařilo snížit zadluženost zdravotnického systému, tak jaksi kontrastovala s faktem, že toto šetření bylo provedeno na úkor pacienta. Tedy nikoliv ODS, ale právě ministr Rath odepřel některým lidem zdravotní péči. To vše z egoistického důvodu - mít možnost chlubit se, jak snadno a rychle snížil deficit zdravotnictví.
Paradox druhý. Skutečně se vám nezdá podivné, když majitel soukromého špitálu kritizuje soukromé špitály, nazývá je tunely veřejných financí a tvrdí, že péče v nich poskytovaná je apriori horší než v nemocnicích státních? Ano, na první pohled to působí podivně. Na ten druhý už je vše jasné - Rathovi přeci nejde o realitu, Rathovi jde o koryto a moc. Tady přeci nejde o to, zda soukromý špitál je lepší nebo horší než státní, i Rath dobře ví, že to takto hodnotit nelze - hodnocení kvality nesouvisí s tím, kdo je vlastníkem. Rath se samozřejmě nikdy nevzdal svého snu o pokračování v roli ministra - a jako ministr řídit vše svým typickým, diktátorským způsobem. A co více může být diktátoru proti srsti než privatizace a decentralizace? Nikoliv ODS, ale právě doktor Rath chce ze zdraví udělat byznys. Byznys pro sebe a své pochybné kamarádíčky, byznys, na kterém on jediný bude vydělávat, zatímco druzí budou plakat nad výdělkem. Je David Rath zlodějem, tunelářem, obchodníkem s lidskýcm zdravím či člověkem, který chudé lidi chce nechat umírat na ulici, když takto a podobně hovoří o soukromých nemocnicích a jejich majitelích?
Paradox třetí. Jen blázen může tvrdit, že všichni nabyvatelé nemocnic z nich udělají luxusní sanatoria pro multimilionářskou či dokonce jen multimiliardářskou elitu. Aby zdravotnické zařízení fungovalo, musí mít pacienty. Opravdu si myslíte, že existuje dostatek boháčů pro ona luxusní sanatoria? Samozřejmě že ne. Kdo chtěl vybudovat luxusní sanatorium, dávno to již udělal. A pokud jde o ono známé heslo o rentabilních a nerentabilních oborech, stačí si uvědomit, že to, zda je obor rentabilní či nerentabilní, určuje jediné - určené platby za výkony. Jejich změnou se může z nerentabilního oboru snadno stát obor ziskový.
Vraťme se od paradoxů k realitě. Zdravotnictví potřebuje reformu a to co nejdříve. Doba, kdy stát vlastnil a řídil vše, je dávno pryč. Tudíž není jediného důvodu, proč by ve zdravotnictví nemohly působit soukromé subjekty, samozřejmě v rámci předem nastavených férových mantinelů. Chápu však, že mohou existovat lidé, kteří mají na tuto problematiku jiný názor. Pokládám jejich názor za nesprávný, pokládám jejich systém za neefektivní a nesvobodný, nicméně jsem povinen jejich názor respektovat. Co ovšem respektovat povinen nejsem, je demagogie lidí typu doktora Ratha, lidí, kteří káži vodu a pijí víno. A že tohle u doktora Ratha platí, se mi zdá nepochybné... jak jinak lze vysvětlit brojení proti soukromým nemocnicím od člověka, který sám jednu vlastní?
Josef Myslín
Alexandrovci byli skvělí. A ty, pražská kavárno, mi můžeš (víš co)...

Jsme oba poměrně pracovně vytížení. Koncert Akademického sboru písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, známého spíše pod názvem Alexandrovci, jsme si ovšem ujít nenechali. A rozhodně nelitujeme. A pražská kavárna nám může...
Josef Myslín
Mirko Němcová, jděte už konečně k čertu!

Vysoce nevážená paní Němcová, dlouho jsem váhal, neboť času rozhodně nemám nazbyt, notabene pak k tomu, abych se věnoval někomu, jehož politická kariéra je fakticky u konce a kdo jen zoufale kope kolem sebe v zoufalé snaze vrátit se na výsluní. Nicméně vaše poslední výroky týkající se prezidenta republiky a jeho plánované cesty do Moskvy jaksi způsobilo, že pohár mé trpělivosti přetekl. A já si našel čas potřebný k napsání tohoto otevřeného dopisu.
Josef Myslín
O 17. listopadu, pravdě, lásce, svobodě, demokracii a pokrytectví

Pětadvacet let. Čtvrt století. Děti, které se narodily v ten památný den, jsou již dospělé, mají dostudováno, mnozí mají slibně nastartovanou kariéru, jiní třeba neuspěli a jejich život je spíše o paběrkování. Takhle to holt v kapitalismu chodí. Někteří mají krásné rodiny, jiní jsou potřetí rozvedení. I takový je život a na tohle aktuální společenské zřízení moc vliv nemá. Dnes tedy máme státní svátek, všude jsou vyvěšeny naše krásné státní vlajky a mnozí oslavují. Já oslavovat nehodlám. Není co. A než někdo spustí litanie o tom, že jsem komunista, bolševik a obdivovatel Klémy Gottwalda, tak rovnou říkám, že děkuji soukolí dějin, že ukončilo tehdejší režim. A kdybych byl věřící, budu za tohle denně děkovat Bohu. Ale odmítám pokrytecky opomíjet, jak dnes, pětadvacet let po změně režimu, neustále klademe vinu za vše špatné těm minulým a jak se tu plíživě, tu otevřeně vracíme k praktikám, u kterých jsem si bláhově myslel, že spadly do propadliště dějin společně s minulým režimem.
Josef Myslín
Pane prezidente, děkuji Vám...

Vážený pane prezidente Klausi, zbývají poslední hodiny, kdy Vám přináleží toto oslovení. Zítra poprvé po více než dvou desítkách let nebude před vaším jménem oslovení značící vysokou ústavní funkci, ale budeme Vás oslovovat pouze občanským jménem, případně Vaším akademickým titulem profesor, byť jsem přesvědčen, že Vám více bude vyhovovat forma první. Osobně se Vám přiznávám, že mne Váš odchod z politiky mrzí, byť je odchodem řádným, očekávaným a neodvratným. Byť pochopitelně netuším, zda se případně do politiky hodláte vrátit, a to v jakékoliv pozici či funkci, dovoluji si Vám poděkovat za těch více než dvacet let práce pro Českou republiku a její občany.
Josef Myslín
Malé silvestrovské zamyšlení...

Rok se s rokem sešel a je tu opět poslední den v roce. Končí rok 2012 a na jeho místo se pomalu, ale neúprosně dere rok 2013. Na rok 2012 budeme mít různé vzpomínky. Někdo dobré, někdo špatné. Někomu se povedl životní úspěch, někdo byl povýšen, někdo se oženil, někdo se stal otcem či matkou, někdo poznal skvělé přátele. Naopak jiní byli propuštěni, jiní přišli o své nejbližší, jiní poznali, že přátelé jsou přáteli jen v dobré, nikoliv však ve zlém. Takový už je život. Minulost nezměníme, z minulosti se můžeme jen poučit. Žádný rok totiž nemůže být tak dobrý, aby ten další nemohl být lepší. A žádný rok nemůže být tak špatný, aby ten další nemohl být ještě horší. Tak jaký ten nový rok vlastně bude?
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...
Střelba v kadeřnickém salonu ve Švédsku: na místě zemřeli tři lidé
Zřejmě tři lidé v úterý vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala,...
Nápad v Amazonu ukazovat cla na cenách rozlítil Trumpa. Nepřátelský akt, reagoval
Americký internetový obchod Amazon popřel zprávy o tom, že plánuje zveřejnit, jak ceny produktů na...
Ukrajinští velitelé vybírají na žoldáky z Kolumbie. Snaží se ucpat díry na frontě
Premium Bojeschopní a dobře vycvičení muži docházejí, a Ukrajina se tak po živé síle začala poohlížet v...
Další „nekoalice“. Zelení si plácli s Piráty, budou na kandidátkách ve většině krajů
Piráti půjdou do sněmovních voleb ve spolupráci se Zelenými. Straně by měli podle jejího...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 88
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3276x