Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Věřit nebo vědět?

Víra je vždy silnější než věda. Dnes, kdy zájem o náboženství znovu roste a kdy se na trhu idejí nabízejí nejrůznější boží a věčné pravdy, se to jenom potvrzuje.  

Fundamentalismus, integrismus, náboženský fanatismus by byly asi nebezpečnější, pokud by Bůh existoval a pokud by se postavil na stranu svých oddaných a rozvášněných vyznavačů. Leč dodnes nelze říci, zda se angažuje nebo kde se hodlá angažovat. Existují náboženská hnutí, která mohou po určitý čas přitahovat zájemce. Leč končívají obyčejně tak, že nadpřirozená podpora se nedostaví a nadšení ochladne. Noví kreacionisté v USA možná dosáhnou toho, že se o „pravdách“ obsažených v bibli bude v amerických školách vyučovat jako o pravdách vědeckých. Není to sice povzbudivá vyhlídka, ale celkově vzato, není to zase nic tak tragického.

Obdobných případů, kdy víra zaslepí rozum, je ovšem více. V pařížské rabínské škole učí tamní „profesoři“, že svět byl stvořen Bohem před více než šesti tisíci lety a že veškeré prehistorické památky roztrousil do fosilních vrstev Ďábel, aby nás zmátl. Nu, ani takové nesmysly nezabíjejí.  

Rozmach náboženské víry v současné hypertechnologické éře a vedlejší produkty této vlny v podobě výše zmíněných umanutostí nejsou ničím nepochopitelným. Jedná se o reakci na konec velkých ideologií a na předchozí morální krize. Potřeba moderního člověka něčemu věřit je silná. Ostatně, našly by se v dějinách paralely k tomuto obratu. Například v době, kdy Římská říše dosáhla své největší moci, se římští senátoři se producírovali s lehkými děvami, barvili si rty na červeno, zatímco křesťané byli zahnáni do katakomb. Obrat dějinného kyvadla zpět na stranu náboženství není tedy ničím více než hledáním ztracené rovnováhy.

Existují různé způsoby, jak se v této vlně návratu náboženství víra projevuje. Nejen jako návrat do kostelů a k etablovaným náboženským institucím, ale i jako vzestup pověrčivosti anebo zaujetí pro nově vznikající sekty a teatrální evangelizační hnutí. Kreacionisté otevírají diskusi o Darwinově evoluční teorii a nejsou to jen fundamentalističtí protestanti, ale i katoličtí integristé. Samotná katolická církev evoluční teorii už dávno nezpochybňuje. Od dob církevních otců se ví, že bible hovoří metaforicky a že šest dní stvoření může odpovídat geologickým dobám vývoje země. Samotná Geneze je velice darwinistická. Člověk se objevil až po zrodu zvířat a byl uhněten z bláta. Vyšel z matérie a je zároveň vrcholem evoluce.

Věřícím tak nezbývá než obhajovat vznik života na zemi jako realizaci předem sestaveného projektu. Leč víra v nějaký „boží plán“ nemusí dělat vrásky. Vážnější je útok mířící na darwinismus vůbec. V tomto směru pracuje víra jasně proti vědeckému poznání. Patrně je za tím něco více. Obava před hrozbami plynoucími z rozvoje techniky zřejmě posiluje snahy hledat útočiště v mytologiích. Promítat se to pak může do kolektivního uctívání novodobých světců jako je kupříkladu Padre Pio, zbožňovaný kapucín z Itálie.

Šmahem odsuzovat víru jako původce tmářských poblouznění, ba dokonce zločinů, by bylo ovšem scestné. Ve 20. století jsme dostali lekci. Pohanští fanatici dokázali páchat podstatně monstróznější apokalypsy než všechna předchozí náboženství. Mezi rokem 1933, kdy přišel k moci Hitler a Stalinovou smrtí o dvacet let později, lze napočítat na sto milionů lidí násilně připravených o život. Za dvě desetiletí je to více než za všechny války v lidských dějinách do té doby. Barbarství dávaly rozhřešení dvě ateistické ideologie. Když se svět probral z masakrů, jeví se návrat k náboženským praktikám jako něco normálního.

Nacisté měli heslo „Gott mit uns“ a provozovali pohanské náboženství. A když se v sovětském Rusku stal ateismus náboženstvím státu, rozdíl mezi věřícím a ateistou se setřel. Už víme, že z obou se mohou stát fundamentalisté či tálibové. Náboženství je opiem lidstva, citovávalo se kdysi z Marxe. Po pravdě řečeno, není. Opium neutralizuje, zbavuje bolesti a uspává. Náboženství naopak davy burcuje a tak představuje spíše kokain než opium. Možná je směsí opia i kokainu.

Návrat víry může znepokojovat, pokud povzbuzuje ignoranci a přehlíží vědecké poznání. Šíří-li se víra jako droga, neměla by zůstat mimo soustavný dohled. Pokud však začne míchat náboženství s ideologií, musí se dát najevo jasné stop. V tomto směru je třeba mít jasno. Pokusy převzít štafetu od militatního ateismu nebo hledat inspiraci v totalitních ideologiích, jak nám to pod rouškou návratu k tradicím předvádí již dvě desetiletí islámský fundamentalismus a islamismus, jsou netolerovatelné. Hrozí zkázou nejprve svým obětem a posléze svým vyznavačům.

  

  

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zdeněk Müller | středa 12.5.2010 11:47 | karma článku: 18,00 | přečteno: 1511x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Přežil jsem rakovinu, jsem spokojený, říká Kajínek. A trvá na obnově procesu

23. května 2024

Premium Nejznámějšímu českému vězni Jiřímu Kajínkovi dnes vyprší sedmiletá podmínka, kterou dostal spolu s...

Blackface! Ne, jen mast na uhry. Škola v Kalifornii vyhodila žáky, teď jim zaplatí

23. května 2024

Premium Mlýn války proti „systémovému rasismu“ a cynismus školy semlel i studenty, kteří se v roce 2014...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05,  aktualizováno  20:58

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

22. května 2024  20:13,  aktualizováno  20:32

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik