Teroristou na vlastní pěst
Sageman věnoval mnoha času hledání příčin islamistického fanatismu. Proč se mladíci, nezřídka z dobrých škol a z lépe situovaných vrstev, často bez výrazného náboženského zakotvení, a s nimi dokonce i vdovy a děti, stávají lidskými bombami? Radikalizace je procesem, v němž hraje zásadní roli hřejivé přátelství, tvrdí badatel v knize „Džihád bez vedení: teroristická síť v 21. století“.
Proces má čtyři stádia. Spouštěcím mechanismem je cit a sklon k morálnímu pohoršení. Hnutí mysli zpravila vyvolá případ nějakého utrpení muslimů. V Iráku, Palestině, Čečensku nebo jinde. Prvotní otřes dostává širší kontext a začíná „hra na morálku“. Jejím rámcem je přesvědčení, že islám a Západ se nacházejí ve válečném stavu. Ve třetí fázi se slučuje globální s lokálním. Otřes v individuálním životě se ladí do shodné tóniny s rozhořčením, jež vychází z geopolitické situace. Posloužit může prožitek diskriminace stejně jako nečekaná ztráta zaměstnání. Osobní šok se přilepí na nespravedlnost světa. V konečném stádiu se jedinec přidává k teroristické buňce. „Sbratří se“ s kolektivem stejně zraněných. Je adoptován novou rodinou. Živen džihádistickým světonázorem a zasvěcován do mučednictví se připravuje na akt odplaty.
Náš poradce má přesvědčivá doporučení. Bývalý důstojník CIA, jenž pracoval rovněž jako soudní znalec v oboru psychiatrie a jako konzultant v záležitostech boje s terorismem. První verzi své teorie publikoval před třemi lety ve stati „Jak rozumět teroristickým sítím“. I tentokrát má záměr dát výzkumu nového druhu terorismu vědecký základ. Autor se nezměnil, změnila se ovšem al-Káida. Její analýza je dnes složitější.
V nové knize se vzorek militantů radikálního islamismu, poskytujících informační bázi, zvětšil ze 172 na 500. Větší pozornost se věnuje Evropě. Po bombových atentátech v Londýně a Madridu a dalších pokusech o atentáty, které selhaly nebo se je podařilo překazit, se dá mluvit o nové evropské frontové linii. Jedna kapitola je vyhrazena internetu, spojovacímu článku zásadního rázu. Konstatuje se, že většina současných atentátníků nemá prakticky žádné kontakty s původní al-Káidou („centrálou“). Současný islamistický terorismus je beztvarý a nabyl podobu vágního „sociálního hnutí“. Loňského roku se začalo tvrdit, že „centrála“ se znovu probouzí. Sageman o tom pochybuje. Více by nás prý měla zneklidňovat rostoucí shoda samostatně působících džihádistů, teroristů na vlastní pěst, pohoršených válkou v Iráku a jejich schopnost se mobilizovat prostřednictvím internetu.
Válka v Iráku, poměřovaná mutacemi islamistického terorismu, je gólem Ameriky do vlastní branky. Také Sagemana nutí realita přidat se k táboru skeptiků. Irácká operace slouží dnes muslimům jako kardinální argument pro názor, že chamtivý Západ válčí s islámem. Má-li se takovému mínění účinně čelit, samotný boj s terorismem nestačí. Prohlubující se nedůvěra muslimského světa vůči USA zvyšuje riziko pro celý Západ a konflikt v hlavách se nebezpečně přelévá do činů. Podaří se tendenci zastavit a otočit? Pozitivně vedená kampaň mířící na srdce a mysl muslimů by mohla narovnat páteře umírněných a zbavit džihádismus slávy. Jako je džihád bez vedení a ve vlastní režii nebezpečný především z důvodu stávajícího rozpoložení muslimů, dá se čekat, že při změně atmosféry a naladění světa islámu džihád snáze skoná, otráven svým vlastním jedovatým poselstvím. Optimistická vyhlídka? V každém případě, diagnóza stavu zní docela rozumně. Zda se vítr obrátí, je jiná věc.
Zdeněk Müller
E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.
Zdeněk Müller
Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.
Zdeněk Müller
Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?
Zdeněk Müller
Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.
Zdeněk Müller
Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Poslanci rozhodnou, zda uvolní vládě ruce při zvyšování výdajů na obranu
Poslanci rozhodnou, zda dají vládě v příštích osmi letech možnost zvyšovat výdaje České republiky...
Venuše v novém světle i bájné hrady. Dávné příběhy odhalí Tajemná místa
Jedna připomene objev Věstonické venuše, kterou ukáže v komiksu i jako inspiraci v designu. Další...
Přispívejte na platy kněží, vyzývá věřící církev. I kvůli úbytku lidí v kostelech
Účastníků nedělních bohoslužeb v olomoucké arcidiecézi dlouhodobě ubývá, od 90. let klesla čísla...
Kam se letos vyplatí cestovat? Čechům zlevnily Spojené státy či Austrálie
Letos se vyplatí sbalit kufry na dalekou cestu. Pro výletníky s příjmy v českých korunách totiž ve...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 263
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2518x