Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nizozemské varování

Zdálo se, že něco takového může přijít na mysl jen autorovi katastrofických příběhů. Ruku na srdce, koho by vůbec napadlo přemýšlet o spárování evropského sekulárního práva s předpisy islámského zákoníku šaría. Ale zčista jasna se o tom mluví vážně a světe, div se, kde? Ve „staré dobré Anglii“, přímo v jejím anglikánském srdci, v Canterbury. Primas anglikánské církve arcibiskup Rowan Williams si pohrává s perspektivou přenést některé občanskoprávní záležitosti muslimských věřících, jako jsou kupříkladu rozvody, péče o děti či dědictví, na soudy postupující podle zásad islámského práva.

Arcibiskup Rowan Williams má pověst pokrokáře. Mimo jiné i proto, jak hodnotí al-Káidu a islamistický terorismus. Připouští totiž, že „cíle islamistů jsou morální“. Nyní to vypadá na další průlom do utkvělých představ Evropy. „Je možné nalézt něco jako konstruktivní dohodu s některými prvky islámského zákona, jako to už činíme v případ ostatních náboženských zákoníků“, soudí hlava anglikánů.

Williams nemusel říkat víc. Pro úvodníkáře anglických deníků to stačilo vrchovatě. Pranýřují a tepají vší silou tento podivný výrok. A britský premiér Gordon Brown se okamžitě od názoru primase anglikánské církve rozhodně distancoval. Jistě, taková jednoznačná „ne“ se dobře poslouchají, protože je chceme slyšet. Ale nespokojme se jen s nesouhlasným výkřikem. Na první pohled okrajový a poněkud excentrický názor jednoho evropského náboženského představitele si zaslouží delší pozastavení než pouze mávnutí rukou.   

Evropa dnes čelí ofenzívě církví. Jejich představitelé pochopili, že úpadek velkých moderních nenáboženských ideologií jim dává velké možnosti. Mají v úmyslu zaplnit prostor opuštěný ideology a všude v Evropě nabízejí přímo nebo nepřímo své služby politikům. Stáváme se tak svědky soupeření o to, kdo a jak bude ovlivňovat morálku veřejnosti a jak velký úsek názorového trhu si ta která náboženská orientace vybojuje.

Pokud jde o islám, již více jak 15 let testují představitelé muslimských komunit v západní Evropě náboženskou toleranci veřejnosti. Zapojili do toho zprvu právo muslimek na islámský šátek, posléze oddělování mužů a žen v plaveckých bazénech a nakonec i krizi přistěhovaleckých předměstí. Představa muslimských náboženských aktivistů o vztahu islámu k obecní správě a politické reprezentaci je zhruba následující: my vám přineseme na předměstí morálku (rozuměj islámskou), a vy nám za to necháte volnou ruku šířit islám, stavět mešity a uplatňovat šaríu v občanskoprávních sporech muslimů.

Do atmosféry poznamenané neslýchanými výroky canterburského arcibiskupa a poznačené neskrývaným obdivem francouzského prezidenta k náboženské morálce přijela minulý týden do Paříže Aján Hirsí Alíová. Převzít cenu Simone de Beauvoirové. Bývala nizozemská poslankyně, mladá žena somálského původu, byla před třemi lety odsouzena radikální islamistickou skupinou z Amsterdamu k smrti. Jaký zločin spáchala? Navrhla v Nizozemí zavést zákon proti praxi obřízky dívek, která se nepřestává mezi muslimy v zemi pokoutně provádět. Přitom soustavně obhajuje principy občanské rovnosti před nenáboženským zákonem a zásadu víry jako výhradně osobní a individuální záležitosti.

Pařížská návštěva Aján Hirsí Alíové nemohla vyznít jinak než jako varování. Horlivé advokáty náboženských práv by měl případ Alíové vést přinejmenším k zamyšlení. Arcibiskupovi Rowanu Williamsovi se dá doporučit četba knihy Abdelwahaba Meddeba, Jak se zbavit prokletí: Islám mezi civilizací a barbarstvím. Autor v ní přesvědčivě dokazuje neslučitelnost islámského božího zákona šaría a evropské právní tradice. A nám pak stačí zalistovat v koránu. V koránské súře Ženy, verš 11, se lze o rozdělování dědictví mezi potomky dočíst toto: „A Bůh vám stanoví o dětech vašich toto: synovi podíl rovný podílu dvou dcer…“. Hle, maličká ukázka toho, kam by zavedení islámského božího zákona, pro nějž je korán hlavním vodítkem, směřovalo. K likvidaci zásadního výdobytku moderního evropského práva a to rovnosti mužů a žen.                            

Autor: Zdeněk Müller | úterý 19.2.2008 13:20 | karma článku: 28,35 | přečteno: 2168x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

16. června 2024

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, slíbil Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik