Kopaná a dějiny
Pojďme na to s trochu delší časové perspektivy. Duch moderní doby se utváří od 17. století jako vášeň pro bezhraničnost a neomezené aspirace. Co platí jako zákon ve světě, který odstartovala Descartesova věta: „Stáváme se pány a vlastníky přírody“? Odmítnutí konečnosti. A osvícenci Rousseauem počínaje a Kantem konče definují jako základní lidský princip schopnost člověka nekonečně a bezhraničně se zdokonalovat.
Sport zapadá přesně do této představy. Požaduje nové rekordy a lepší výkony, než jaké stačily včera. A nejen to. Žádá si vždy více diváků a stále více událostí. V tomto ohledu se neliší od techniky a průmyslu, jejichž krédem je nikdy nepřestat v hledání, jak využívat možnosti, které nabízí příroda. Sport je takovému snažení velice podobný. Je to stroj na uspokojování tužeb po kvantifikovatelných výsledcích.
Nesnáší žádné hranice a tímto postojem výrazně odlišuje moderní civilizaci Západu od všech ostatních. Od zrodu moderní doby nabývá lidská existence ráz sportu. Od člověka se žádá, aby byl výkonnější, běžel a fungoval rychleji, žil déle, pracoval intenzivněji, vydělával více, zůstával co nejdéle mladým ve srovnání s předchozími generacemi.
Sport má původ v Anglii v časech průmyslové revoluce. Dnes je to prostředek, kterým se exportuje a globalizuje nechuť k omezování, k limitům a hranicím. Je charakteristickou a základní vlastností moderního Západu. Nestačí mu vyvážet do světa touhu spotřebovávat. Nestačí mu jít s reklamou až tam, kde panuje největší chudoba. Nestačí mu exportovat po světě televizní podívanou ze sportovního klání. Exportuje naše myšlení a nás lidi moderního Západu.
Ostatní civilizace neznají nebo nikdy nepoznali to, co nazýváme „sport“. Zpravidla totiž považují „přehánění“, tedy bezúčelné posunování hranic, za velký prohřešek, za cosi hříšného. Na antickou moudrost „ničeho příliš“ odpovídá sport naopak: všeho stále více. I heslo současného olympijského hnutí tomu odpovídá: rychleji, výše, silněji. Sport tak vede všechny národy a civilizace k tomu, aby se přidaly k tomu, co je podstatou ducha moderního západního světa.
Moderní svět má dvě tváře. Právě sport umožňuje, aby jejich okouzlující rysy vynikly co nejzřetelněji. Na jedné straně je to nenávist (k omezování, k limitům), na straně druhé je to neomezenost jako pozitivum, jako hodnota. A boj o rekordy, které se dají matematicky kvantifikovat, činí chvályhodným, ba žádoucím.
V současné době probíhající a sledované mistrovství světa v kopané šíří po celé planetě výhody moderního uvažování. Kopaná, královský sport, nabízí díky své srozumitelnosti poselství modernosti nejsnáze. Je magickým zrcadlem, v němž se odrážejí všechny základní rysy moderního světa. Dá se říci, že mistrovství světa dělá pro věc naší modernosti totéž, co poutě do Lourd či Fatimy pro mariánský kult. Kupodivu je obojí velice blízko. Jak na stadiónech, tak i v dotyčných svatostáncích se očekává, že skryté tajemství se zjeví a zúčastněné, třeba jen na dálku díky televizi, osvítí. Fascinace světovou soutěží, které jsme dnes svědky a účastníky, se nedá vysvětlit ničím jiným.
Celý svět je díky kopané najednou Západem. Paradoxně ani budoucí světová nadvláda Číny a Indie nebude ničím jiným než vítězstvím moderního Západu v zastoupení. A tady jsme u toho dějinného výsměchu. „Sport, který infikuje obyvatele světa ctnostmi stadiónů, usnadní v budoucnu předání štafety modernity na asijský Východ“, napsal jeden francouzský filosof. „Šíření modernity přesvědčováním a donucováním způsobilo tolik těžko napravitelných škod a tolik krveprolití. A dnes ke svému údivu zjišťujeme, že stačí ukázat, jak kopnout do míče“.
Zdeněk Müller
E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.
Zdeněk Müller
Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.
Zdeněk Müller
Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?
Zdeněk Müller
Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.
Zdeněk Müller
Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Novináři z ČT sepsali dopis Radě. Při volbě šéfa televize zazněly nepravdy, tvrdí
Zaměstnanci Redakce zpravodajství a publicistiky České televize se v otevřeném dopise Radě ČT...
Co dělat, když začne válka. Příručku na podzim dostanou všechny domácnosti
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v březnu oznámil, že resort společně s hasiči připravuje příručku...
Kofola chce zachránit lázeňské prameny, zainvestuje do tradičních značek
Česku hrozí, že přijde o tradiční léčivé vody jako Bílinská kyselka či Rudolfův pramen. Výrobce...
Mladý jaguáří pár ze zlínské zoo má první mládě, v zajetí je to světový úspěch
Zlínská zoo slaví chovatelský úspěch světového významu. Jaguáří pár, pětiletá samice Yuna a tříletý...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 263
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2518x