Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kolo štěstí

Sázení v loterii není projevem nerozumu. Na první pohled se zdá, že platí pravý opak. Vzhledem k mizivé šanci na výhru. Přesto nás sázení láká. Zřejmě máme dvě duše. Jedna by chtěla zrušit náhodu a touží po jistotě. Druhá hledá vzrušení a svádí pokoušet osud. Nepohne-li se sázejícími odkazování na rozum, udělá snad více poukazování na sázkovou amoralitu? Ale pozor, je sázení opravdu nemorální?

O morálce zpravidla mluví ti, kteří  hraní v loterii spojují se snahou získat nezasloužené statky. Když mají sázející štěstí, zbohatnou přece hrou náhody, nikoliv nějakým úsilím, tedy bez práce a nezaslouženě. Proto se setkáváme s tím, že duchovní a kazatelé různých náboženství odsuzují hazard a sázkový průmysl. Nepříliš přesvědčivě to vysvětlují tím, že Bůh si přeje, abychom prostředky potřebné k životu získávali prací a umem bez spoléhání na náhodu. Z toho pak vychází tvrzení o hříšnosti hazardu a pokoušet štěstí takovým způsobem se zapovídá.

Jak známo, v komunistických zemích nebyly sázkové kanceláře příliš rozšířeny. Objevily se postupně následkem pozvolného vytrácení a slábnutí komunistické myšlenky v praxi a naplno pak při konečné fázi rozpadu jejího režimu. Ideologicky se nepřítomnost sázení vysvětlovala zdánlivě stejně jako v náboženství. Lidé si mají lepší život zasloužit vlastní prací a nespoléhat na slepý osud.

Podstata takového ideologického odmítání sázky na osud byla ovšem jiná. Stát by sice ze sázení a sázkového půrmyslu měl značné zisky, leč jakés takés zisky by z něho měli i jednotlivci. Stát by si za to ale nemohl připsat zásluhy. Něco takového neodpovídalo principu komunismu. Podle něho měl být stát dárcem veškerých statků a to, co člověk měl a nabyl, za to měl vděčit státu.  Jak vidíme, působily tu zbytky starých egalitářských ideologií.

Leč otázka stojí, zda je amorální užívat statků, které jsme nezískali svou prací? Když lidé dědí nějaký majetek po svých předcích, také ho nezískávají svou prací a svým vlastním úsilím. Svět bez dědického práva si lze jen stěží představit. Pokud se právo dědit zrušilo, jak kdysi požadovali anarchisté, kolik věcí by se muselo změnit!  

Dědí se ovšem nejen majetek. Také přebíráme díky genetice různé schopnosti nebo nadání po předcích. Jedná se o slepou hru genů, která nám přihraje nebo přihrát může nějaké užitečné dispozice. Aby mohly být zúročeny, k tomu musí takový „dědic“ vynaložit mnohdy značné úsilí. Snadno se dovtípíme, že nějaký hudební nebo matematický talent nestačí sám o sobě, aby se rozvinul, byť genetický fond je přitom nezastupitelný.

Víme dobře, že velmi krásné ženy mívávají poměrně snazší život než ty, k nímž osud nebyl tak štědrý. Avšak i krásná žena musí dělat něco pro to, aby dala vyniknout svým přirozeným půvabům. Stejně tak musí na sobě pracovat vynikající šachista, přestože má jistý talent již od narození.

V této souvislosti si neodpustím připomenout „diskusi“ k mému minulému blogu, ostudně povrchní, ponechám-li bez povšimnutí ostatní jako jízlivost a hrubosti. Nikoho nenapadlo autorovi vyčíst, že porovnávat by se neměli dispozice vzešlé z přirozenosti, nýbrž výsledky, tedy to, co lidé se svým geneticky nabytým dědictvím udělají a co na základě toho udělají sami ze sebe. Běloši běhají pomaleji, protože z řady historických příčin rozvíjejí a mají více příležitostí rozvíjet i jiné dispozice než především své svaly. Černochům to ovšem nebere právo být respektováni jako lidé a obdivováni za odváděné běžecké výkony. Ty nedělá jen talent či snad "rasové dispozice", ale také soustavnost v přípravě a tréninková dřina.

Neexistuje žádné pravidlo pro spravedlivé rozdělování náhod. Pokud ano, muselo by být řízeno nějakým božím úmyslem. Něco takového ovšem nedokážeme odhalit. Máme-li tedy prospěch z něčeho, co jsme získali nikoliv vlastní zásluhou, nelze to pokládat za něco amorálního.

Velká výhra v loterii nevyžaduje žádné úsilí. Může se nám proto jevit jako více nespravedlivá než zděděný talent. Výraz „více nespravedlivý“ však nic nevysvětlí. Spravedlnost nelze vztahovat na nahodilost. Jinak řečeno, to, co se děje náhodně, může být prospěšné nebo neprospěšné. Nikoliv však spravedlivé nebo nespravedlivé.

Autor: Zdeněk Müller | pátek 22.6.2012 14:15 | karma článku: 15,16 | přečteno: 2114x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7973x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Alijev má majetek i u vás, EU zavírá oči, říká novinářka o korupci v Ázerbájdžánu

4. května 2024

Premium Leyla Mustafajeva je prozatímní šéfredaktorkou ázerbájdžánského protikorupčního serveru Abzas...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  19:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Lepru mezi sebou ve středověku šířili lidé a veverky, tvrdí studie

4. května 2024  19:40

Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik