Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Historie před soudním tribunálem

Jaký má smysl obracet se na soud, aby rozhodl o tom, kde je historická pravda? Je soud vhodným prostředkem, jak dosáhnout toho, aby se znovu mluvilo o nějaké otázce minulosti? Louis Renault, majitel věhlasné francouzské automobilky, byl po válce obviněn z kolaborace, jeho továrna byla znárodněna a on sám zemřel ve vězení. Jeho vnuci se nyní pustili do boje za očistu jména svého děda.

V jistém ohledu je soud řešením. Rozsudkem je stanoven vítěz a poražený. Potíž je ovšem v tom, že justiční orgán se musí vyslovit jednoznačně. Soudce dělá něco jiného než historik. Pokud se od prvního žádá jasné stanovisko, od druhého se chce, aby odhalil a ukázal na komplexnost případu. Historik neurčuje, kdo je vinen a kdo nikoliv. Od historika nemůžeme čekat, že zjedná nápravu o minulosti, která se nám nezdá spravedlivá. Pokušení obrátit se na soud, aby rozhodl, kdo má pravdu, je velké.

Dokonce tendence zatahovat soudy do sporů ohledně minulosti narůstá. Žádat od soudců, aby potvrdili pravdivost názoru žaloby na minulost, je novinkou, která se rychle šíří ve všech demokratických zemích. Vede to až k tomu, že snahy po celospolečenských diskusích o minulosti s nějakým vzdělávacích a výchovným dopadem slábnou a místo toho se zaměstnávají soudy.

Hledat autoritativní instanci, která by potvrdila jistý názor na minulost nebo alespoň uznala jeho oprávněnost, je v současném dobovém kontextu pochopitelné. Prožili jsme nebo jsou za námi léta popírání a překrucování historie a také beztrestnosti aktérů minulých dějů. A rodí se představa, že soudy, byť opožděné, přinesou alespoň nějakou nápravu a zjednají spravedlnost. Justice se stává jedním z prostředků, jak vyjít ze slepých uliček paměti. Soudní procesy ohledně minulosti vyvolávají anebo mohou vyvolat společenskou diskusi o otázkách, kterým se dřívější politická moc bránila nebo je dokonce kriminalizovala.

V případu potomku Louise Renaulta jde o něco trochu jiného. Jeho dědicové si myslí, že názor o tom, že byl kolaborantem, protože jeho továrna pracovala pro Němce, není správný. Obrátili se proto na soud, aby rozhodl. Nezamlouvalo se jim spojování role jejich předka s nacistickými zločiny. Soud jim dal za pravdu. Louis Renault nemůže být brán za spolupachatele nacistických zvěrstev, spáchaných v Oradouru, ve „francouzských Lidicích“, kde jeho fotografie dosud figurovala jako odstrašující příklad pomoci francouzského průmyslu vojenské mašinérii nacistického Německa. Soudci rozhodli, že fotografie musí být z muzejní expozice v Oradouru odstraněna, protože přímá vina Renaulta na vyhlazení občanů obce není prokázána.

Lze z toho odvodit, že soudy o minulosti budou napříště spíše ospravedlňovat a méně odsuzovat? Pokud se soudy o dějinách začnou rozpadat na případy, týkající se jednotlivých osob, nutně to poveden ke zvažování celého komplexu souvislostí a k většímu zájmu o postavení konkrétní osoby v nějakém dějinném soukolí.

Všimněme si v této souvislosti argumentů obhajoby. Prokurátorka Polednová se u nás hájí tím, že mohla vycházet jen z pokladů, které dostala od vyšetřovatelů. Může o sobě tvrdit, že i ona se vlastně stala obětí manipulace, i když ji to nepřivedlo pod šibenici jako tu, kterou soudila. Stejně tak se brání skrze své potomky Louis Renault. Tanky sice Wehrmachtu neopravoval, ale jen dodával Němcům nákladní auta. Do popředí takových procesů se dostává individuum jako oběť přetrvávající paměti. Přechází se tak z režimu historické paměti, který stavěl do popředí hrdiny, k paměťovému režimu, který si více všímá obětí.

Tendence je to přitom všeobecná a souvisí s tím, že u nás stejně jako v ostatní Evropě se opustila doba, kdy panoval názor, že historické pravdě brání státní zájmy. Osvobození paměti mohlo přijít jen za předpokladu vzdálení se od oficiálních výkladů dějin nebo státními zájmy ovlivněných názorů.  Dnes se taková hrozba pro historickou pravdu téměř vytratila. Leč přichází něco, co se nepředvídalo. Tlak subjektivní paměti, kterou dnes představují nejen jedinci, nýbrž i asociace obětí, potomků, apod.

Předávání dějin do rukou soudů má svá pro i proti. Soudní proces o nějaké historické kauze může podnítit širší úvahy o minulosti a přinést pohledy, dosud skryté a zamlžené. Leč historie jako věda se může mýlit. A toto právo se mýlit, není dobré vědcům brát. Pokud však nad nimi zavěsíme hrozbu soudního postihu, vzniká a badatelů vědomě i podvědomě nežádoucí autocenzura. A historiografie začíná být nepřiměřeně opatrná.

Na otázku se lze podívat ovšem i z jiného úhlu. Historika zajímají zpravidla jevy kolektivní, zatímco soudy posuzují případy individuální. Soudy s jednotlivými aktéry minulého režimu, viz případ Polednová, ukazuje na další riziko „judiciarizace“ dějin. Proč soudíme právě tuto osobu a proč nikoho jiného? Nejde teď o to, že po ruce nejsou jiní nebo jasné důkazy proti někomu jinému. Otázkou je spíše to, zda se nedělá z někoho obětní beránek jen proto, že je na nesprávném místě v nesprávný okamžik a bude sloužit za odstrašující příklad?

Historie před soudem vyvolává řadu otázek. Pokud se justici a historiografii podaří podat veřejnosti komplexnější pohled na minulost, bude to jen dobré. Je však třeba, aby veřejnost naslouchala jak soudci, tak historikovi.

 

Autor: Zdeněk Müller | úterý 18.1.2011 9:00 | karma článku: 23,41 | přečteno: 3963x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik