Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Arabské zemětřesení na dohled Íránu

Výbuchy nespokojenosti arabského mládí se přenášejí ze jedné země do druhé. Od Západu k Východu. Touha po demokracii je sympatická a zní nadějně. Nehrozí však nebezpečí, že bude ukradena a zaneužita silami, které se na vlně nespokojenosti zatím jen vezou? Signály takové změny se dají tušit v bouřích, která zvládly na Bahrajnu. Jedná se snad o první záblesky na cestě k přetvoření prodemokratického zápalu v nebezpečné soupeření zájmů sunnitského islamismu, jehož historickým centrem je Egypt, a šíitské islamistické molláhokracie v Íránu?

Malý, miniaturní ostrov s 600 tisíci obyvateli, ostrovní království, které je nejmenším státem Arabského poloostrova, se nečekaně mění v jedno z velkých rizik „arabského jara“. Není to proto, že by bahrajnské zásoby ropy byly pohádkové. Naopak jsou patrně už téměř vyčerpané. Bahrajn nemá žádný vliv na světovou ekonomiku. Leč jeho populace je z 60% šíitská, zatímco vládnoucí rodina je sunnitská.

Mezi trůnem a poddanými tedy nestojí jen obvyklá propast bohatství a moc jedné královské rodiny, opírající se o armádu. Ve je rovněž hře střet dvou hlavních větví islámu. A znásobuje konflikt sociální a politický. Manifestace z posledních dnů staví na scénu protestující, kteří chtějí skoncovat s diskriminací, která po léta dopadá na bahrajnské šíity. Monarchie může ovšem těžko připustit více svobod. Riskovala by, že jako vládnoucí sunnitská menšina ztratí v otevřenějším politickém prostředí legitimitu.

Už svržení Saddáma Husajna vedlo k předání moci v jedné arabské zemi šíitům. Pokud by manifestace na Bahrajnu uspěly, mohly by se i další státy Arabského poloostrova, které jsou většinou sunnitské, dostat do konfliktu se svými šíitskými menšinami. Ohrožena je především Saúdská Arábie, kde se šíitské menšiny koncentrují do oblastí ropných nalezišť.

Bahrajn se tak náhle změnil noční můru pro okolní státy a zvyšuje riziko plynoucí ze závanu touhy po svobodě, jenž pronikl už i na pouštní poloostrov Arabů. Ropné monarchie mají důvod se obávat, aby demokratická nákaza střední třídy a mladých nezaměstnaných s diplomy nenabyla prošíitský ráz. Proto nepřekvapuje horečná diplomatická aktivita v rámci Arabského poloostrova. V minulých dnech se setkali na mimořádné schůzi v Manamě, hlavním městě Bahrajnu, ministři zahraničí ropných monarchií, aby vyjádřili „plnou podporu“ Bahrajnskému království. „Naše bezpečnost je kolektivní odpovědností a jakékoliv mezinárodní zasahování je nepřípustné“, vyhlásili do světa.

Není zcela jasné, komu je toto varování určeno. Lze tušit, že směřuje na šíitský Írán, který apeluje na bahrajnské vládce, aby „vzali vážně požadavky obyvatelstva“. V Teheránu se mezitím chystají nové politické procesy s představiteli opozice. Apel k nevměšování míří ovšem i na USA a americkou vládu. Krize na Bahrajnu Washington znepokojuje a americký prezident Obama prohlásil, že „je proti použití násilí“.

Arabským ropným monarchiím vadí americké sympatie pro demokratizační požadavky arabského mládí. Dnes na Bahrajnu, podobně jako včera v Káhiře. Washington by určitě nechtěl, aby konflikt dostal náboženský nátěr a následně pak vzrostlo riziko, že se protestního hnutí zmocní Írán. Není divu. Na Bahrajnu kotví 5. americká flotila a námořní síly USA operující v Perském zálivu využívají ostrova jako domovského přístavu.

Nepokoje na Bahrajnu možná zůstanou jen epizodou „arabského jara“. Mohly by však zasít sémě vážné regionální zápletky v podobě šíitsko-sunnitské rivality. Pro „arabské probuzení“, sympaticky lákající omamnou vůní tuniského jasmínu k novým začátkům, by to byla smrtící rána.   

 

Autor: Zdeněk Müller | neděle 20.2.2011 22:05 | karma článku: 15,20 | přečteno: 2672x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik